fbpx
Таг: Магдалена Филиповска-Грашкоска.

таг: Магдалена Филиповска-Грашкоска.

По падот на системот на ФЗО, во земјава доаѓа претставник на НАТО за сајбер и хибридни напади

Премиерот Димитар Ковачевски, по хакерскиот напад на системот на Фондот во здравство кој не беше изолиран случај, најави дека во државата треба да дојде помошник-генералниот секретар на НАТО за сајбер напади и хибридни напади. „Го договараме терминот на кој ќе разговараме за детали за соработката со централата на НАТО во Брисел, меѓутоа и со поединечните земји членки кои се понапредни...

Директорката на Фондот за здравство не открива детали како се случил хакерскиот напад

„Сето тоа е предмет на истрага“, беше одговорот на директорката Магдалена Филиповска Грашкоска на прашањата дали имаат сознанија кој го извршил хакерскиот напад, дали им бил побаран откуп, дали ФЗО исплатило пари некому со цел системот да профункционира, дали нападот бил извршен од земјава или пак од некоја друга држава итн.

Минатата недела направени се 6.038 инспекциски надзори, затворени три угостителски објекти во Струга, Гостивар и Битола

Минатата недела, од 5 до 11 април, седумте инспекциски служби направиле 6.038 контроли, од кои најголем дел ги спровел Државен пазарен инспекторат, соопшти денеска претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Државниот пазарен инспекторат регистрирал 4.591 контрола и 623 надзори поврзани со почитувањето на протоколите за почитување на работата на угостителски објекти. При извршените надзори изречени се 25 прекршочни пријави,...

За една недела направени 5.236 инспекциски надзори, дел од угостителите и натаму не ги почитуваат мерките

Во периодот од 29 март до 4 април седум инспекциски служби направиле 5.236 контроли, соопшти денеска претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Инспекторите од Државениот здравствен и санитарен инспекторат во посочениот период извршил 93 надзори, за што изречени 17 решенија. Дополнително издадени се 13.957 решенија за изолација и домашно лекување на лица кои биле заболени од ковид-19 или биле...

За 20 отсто е намален бројот на решенија за изолација, а за 60 отсто бројот на затворени угостителски објекти

Во периодот од 28 декември 2020 година до 3 јануари 2021 година, од страна на седумте инспекциските служби се спроведени вкупно 5.718 надзори и контроли, по основ на почитување на здравствените протоколи и материјалните закони, беше истакнато на денешната прес-конференција на претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска. „Податоците од надзорите на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, покажуваат дека во овој...

За една недела направени 2.183 инспекциски надзори и поднесени се 2 кривични пријави за организирање свадби

Во периодот од 12 до 18 октомври шесте инспекциски служби направиле 2.183 контроли, соопшти денеска претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Инспекторите од Државниот пазарен инспекторат во посочениот период извршија 1.180 контроли од кои 538 се инспекциски надзори спроведени согласно материјалните закони според кои постапува овој инспекторат, а дополнително извршени се 642 по основ на здравствен протокол. При направените надзори...

За една недела направени 12.799 инспекциски надзори

Во периодот од 27 мај до 3 јуни преку засилени контроли на шесте инспекциски служби спроведени се вкупно 12.799 надзори во врска со одлуките на Владата за заштита и превенција од корона вирусот, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска на денешната прес-конференција. Најголем дел од надзорите, 11.504 ги направиле инспекторите на Државен пазарен инспекторат. Само на 28 мај...

Инспекциски тимови ќе ги контролираат угостителите на терен, а вработените ќе ги легитимираат гостите

Во наредните десет дена, инспекциски тимови ќе вршат едукативни и информативни посети за да ги запознаат угостителите за протоколите во детали. Целта е на секој угостител да му се укаже и образложи протоколот за функционирање на угостителските објекти. Доколку и покрај тоа не се почитуваат протоколите, ќе следуваат казни, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска на денешната...

Извршени се 2.895 надзори, затворени 14 угостителски објекти и поднесени две кривични пријави

Шесте инспекциски служби во надлежност на Инспекцискиот совет во периодот од 12 март до 28 април направиле 2.895 надзори во врска со почитувањето на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Најголем број од надзорите, 1.566 ги реализирале инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, а се однесуваат на угостителски објекти...

Инспекторите минатата седмица со 3.086 надзори, изрекле дури 150 мерки

Шесте инспекциски служби во надлежност на Инспекцискиот совет во периодот од 27 април до 3 мај направиле 3.086 надзори за почитувањето на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот Ковид-19, и притоа се изречени речиси 150 мерки или опомени, соопшти претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска. Притоа, пазарните инспектори затвориле 4 угостителски објекти во Битола, Тетово, Кочани...

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...