fbpx
Таг: МАГДА

таг: МАГДА

Најавен настанот Глобал Гејм Џем Македонија 2023

МАГДА Global Game Jam Macedonia 2023
Македонската асоцијација за развивање игри МАГДА го најави настанот Глобал Гејм Џем Македонија 2023. Станува збор за настан каде млади учесници се натпреваруваат во брзо дизајнирање, креирање и развивање на видео игри. Глобал Гејм Џем Македонија ќе се одржи по 11 пат, а пријавувањето е веќе во тек. Овој настан ќе се одржи од 3 до 5 февруари на ФИНКИ,...

Започнува најголемиот меѓународен маратон за развивање игри, Македонија учествува вторпат

Најголемиот маратон за развивање на игри во светот „Game Jam Plus“ започнува денеска, а ќе се одржува и во земјава. Во негови рамките ќе се развиваат и игри за мобилни/паметни телефони на тема климатските промени и животната средина. Идејата е развивање игри што ќе станат пазарни производи привлечни за инвеститорите, а маратонот ќе трае вкупно 9 месеци. Натпреварот има 6...

Прогласени победниците на конкурсот за најдобар концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“

Тројца основци ги добија првите три награди на конкурсот за најдобар концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“ во рамки на проектот „Видео игротека“, соопштија организаторите од Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии – УМПАКИ Скопје. Првото место го освои Матеј Цветковски од Радовиш, второто Темјана Јорданоска од Скопје, а третото Душко Геразов од Скопје. Признание...

Следниот викенд MAGDA 1UP Hyper Jam – 48 часовен маратон во правење игри

Фотографијата за настанот превземена од Facebook страницата на MAGDA
MAGDA 1UP Hyper Jam e 48 часовен маратон во правење игри којшто ќе се одржи следиот викенд, на 18 и 19 јуни во организација на Македонска асоцијација за правење игри МАГДА. Настанот ќе се одржи во просториите на CrazyLabs во Скопје, а ќе има обезбедено храна и пијалоци за сите учесници. Пријавувањето за настанот е бесплатно и се врши...

МАГДА утре со две нови предавања на Конференцијата за развивање на дигитални игри

Во организација на Македонската асоцијација за развивање на игри – МАГДА, утре (18 мај), со почеток од 18 часот ќе се одржат две нови предавања на првата онлајн конференција за развивање на дигитални игри во Македонија, MAGDA Game Dev 1UP, информираат од МАГДА. Иво Нешковиќ, ко-основач на Furious Avocado утре ќе говори на темата "Developing Hyper-casual Games", додека Мартин Петковски,...

МАГДА ја организира првата онлајн конференција за развивање игри во земјава

Македонската асоцијација за развивање на игри (МАГДА) го најавува одржувањето на првата ONLINE Game Dev конференција во Македонија - MAGDA Game Dev 1UP. „Во наредните месец и половина, еднаш неделно (секоја среда) ќе имаме шанса да присуствуваме на онлајн предавања во живо од професионалци во гејм индустријата кои од прва рака ќе ви ги пренесат нивните искуства и тактики. Level...

Отворено пријавувањето за Global Game Jam Македонија 2022

magda global game jam 2022
Од Македонската асоцијација за развивање игри МАГДА известуваат дека е отворено пријавувањето за настанот Global Game Jam Македонија 2022 што ќе се одржи од 26 до 30 јануари и ќе се одвива онлајн. Пријавувањето се одвива на следниот линк. Како и претходните настани ќе има и ментори и развивање секави игри со свежи идеи и многу натпреварувачи. Воедно, годинава се...

Играјте ги најновите игри од Натпреварот за правење игри “GameJam +”

Натпреварот во правење игри Game Jam Plus напредува и продуцира многу нови компјутерски игри кои што вреди да се погледнат и да се испробаат. Репертоарот вклучува од адиктивни логички игри за кои треба брзи рефлекси до вселенски платформски игри без насилство и од носталгични средновековно-фантазиски игри до динамични игри со нинџи. Повеќето игри се покриени во подолго видео кое може...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...