fbpx
Таг: МаѓарТелеком

таг: МаѓарТелеком

Локвенец: Дали случајот со „Маѓар телеком“ е запрен поради 2 милиони евра за Мијалков?

„Моите три прашања, на кои барам поединечни одговори, се: Дали како претседател на ВМРО-ДПМНЕ, знаевте за коруптивниот договор на „Аналитико АИ“? Дали Зоран Трајчевски за добро завршената работа го унапредивте во претседател на собранието на акционери на „Телеком“, а потоа и во прв човек на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги? И зошто запре истрагата за „Телеком“, а Зврлевски се...

Богоевски повеќе од четири часа сведочеше во Обвинителството

Слободан Богоевски, поранешниот разузнавач, денеска сведочеше за случајот „Маѓар телеком“, предмет кој беше отворен по претходното негово сведочење дадено во судот во Њујорк. Богоевски во Обвинителството беше повеќе од четири часа, но детали за сведочењето не се откриваат. Телевизијата „Телма“ јави дека Богоевски, пред да се врати во затвор, им потврдил дека ако е потребно, ќе го повтори сведочењето дадено за американските истражни...

Ахмети: Специјалниот обвинител ќе се избере во вторник

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за весникот „Коха“, вели дека специјалниот обвинител ќе биде избран во вторник, како што е пропишано со Договорот од Пржино, а негов предлог е специјалниот обвинител да има осум заменици обвинители во својот тим и тројца од нив да бидат Албанци. - Од првиот ден изразивме подготвеност да се презентираат потенцијалните кандидати за оваа важна...

Муса Џафери: Богоевски на суд ќе ги докажува тврдењата за „Маѓар телеком“

Вицепремиерот за рамковни прашања, Муса Џафери, изјави дека подготвува кривични пријави против поранешниот шеф на тајната полиција, Слободан Богоевски, за неговите обвинувања дека тој и лидерот на партијата, Али Ахмети, се вмешани во скандалот за „Маѓар телеком“, објави  „Порталб“. - Обвинувањата против мене кои се однесуваат дури и на организирање убиства се сериозни и тешки. Станува збор за прашања од лична...

ЛП: Специјалниот обвинител да го процесуира и случајот „Маѓар телеком“

Либерална партија оценува дека аферата „Маѓар телеком“ е суштинска за откривање на подземните врски и на финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија и повикува специјалниот обвинител да го процесуира и овој случај. „Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат дека коруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив...

Сведочењето на Богоевски за „Маѓар телеком“ ја разбранува ДУИ

ДУИ ќе поднесе соодветна пријава против поранешниот шеф на тајната служба Слободан Богоевски, кој, како што пренесе интернет-порталот „Мејн џастис“ (Main Justice), специјализиран за инсајдерски вести поврзани со активностите на американското Министерство за правда, објави дел од неговото сведочење за поткуп во „Маѓар телеком“, во кое обвинува високи функционери на Демократската унија за интеграција за вмешаност во аферата. „Сведочењето е конструкција на...

Почна интерната истрага за аферата „Прислушување“ во „Македонски телеком“

Внатрешната истрага во „Македонски телеком“, која нејзината фирма-мајка „Маѓар телеком“ ја најави пред неколку месеци, во врска со наводите за вмешаност на комуникацискиот оператор во аферата „Прислушување“, е почната и се спроведува со поддршка на надворешни експерти, велат за „Мета“ од „Маѓар телеком“. Во дописот, како одговор на прашањето дали е спроведена истрагата, од унгарската фирма, која е мнозински акционер...

Интерната истрага во „Македонски телеком“ ќе ја спроведуваат надворешни експерти

Најавената интерна истрага во „Македонски телеком“ и во „Ти-мобајл“, околу сомнежните за нивна евентуална вмешаност во аферата „Прислушување“, изнесени од лидерот на опозицијата, Зоран Заев, сепак, ќе ја спроведуваат надворешни експерти, потврдија за „Мета“ од „Дојче телеком“. Во понеделникот, „Македонски телеком“ во соопштението за анексот на спогодбата за присоединување на „Ти-Мобајл“ кон „Македонски телеком“, штуро информираше дека одборот на директори...

„Маѓар телеком“ за „Мета“: Планираме истрага, но не коментираме за неа

Дали „Маѓар телеком“ ја почна истрагата во „Македонски телеком“/„Ти-мобајл МК“ во врска со сомнежите за вмешаност во масовно прислушување граѓани и дали извештајот од истрагата ќе биде објавен, односно граѓаните ќе бидат запознаени со неговата содржина? Овие две прашања, преку електронска пошта, „Мета“ ги испрати до „Македонски телеком“, а одговор ни стигна од газдата - „Маѓар телеком“: - „Маѓар телеком“, како...
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...