fbpx
Таг: Мадагаскар

таг: Мадагаскар

СЗО сепак не му понудила поткуп од 20 милиони долари на претседателот на Мадагаскар

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Фејсбук се придружува на борбата против дезинформации со отстранување 3 мрежи на руски тролови кои ширеле медиумски манипулации во Африка

Натаниел Глеичер, шефот за сајбер-безбедносни политики на Фејсбук објави дека на 30 октомври отстраниле три мрежи составени од анонимни профили, страници и групи кои се занимавале со странско мешање во политички систем на други земји преку „координирано неавтентично однесување“ на Фејсбук и Инстаграм. Мрежите биле по потекло од Русија и цел на нивната дезинформациска активност биле Мадагаскар, Централната Африканска Република, Мозамбик,...

Се зголемува бројот на загинати во невремето на Мадагаскар

Бројот на загинати во налетот на циклонот „Ава“ во источниот дел на островот Мадагаскар се зголеми на 25 лица, а повеќе десетици се водат како исчезнати, соопштиле властите на островот, јавуваат светските агенции. Поради невремето евакуирани се повеќе од 17.000 лица. Од владата на Мадагаскар соопштиле дека опасноста поминала и дека се укинати сите предупредувања за појава на невреме. Силното...

Циклон го погоди Мадагаскар, шест лица загинаа

Најмалку шест лица загинаа, тројца се повредени, а 13.000 се раселени откако циклон го погоди источниот дел на Мадагаскар, соопштија властите. Тропскиот циклон Ава поминал низ Мадагаскар во петокот и саботата, погодувајќи ја источното крајбрежје на островот со ветрови со брзина помеѓу 140 и 190 километри на час. Во циклонот кој во март минатата година го погоди Мадагаскар, загинаа 50 лица,...

Мадагаскар ја призна независноста на Косово, соопшти Пацоли на „Твитер“

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, изјави дека Мадагаскар ја признал независноста на Косово, на маргините на министерската конференција на Меѓународната организација на франкофонијата во Париз. Пацоли информацијата ја објави на својот твитер-профил. „Задоволство ми е да објавам дека Мадагаскар го призна Косово како независна и суверена држава“, напиша шефот на косовската дипломатија на „Твитер“. https://twitter.com/pacollibehgjet/status/934508081152708608 Заменик-министерот за надворешни работи, Петрит...

Стотина загинати во невреме во Мозамбик и на Мадагаскар

Повеќе од 130 лица загинаа за време на бурата што ги зафати Мозамбик и Мадагаскар. Како што јавуваат светските медиуми, поплавите кои настанаа како последица на поројните дождови, усмртија 84 лица, од кои 64 се од централната провинција Замбези. Надојдената вода уништила 13.000 домови, а 36.000 лица се отсечени од светот и се соочуваат со недостиг од храна и од лекови. Невремето во Мадагаскар...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...