fbpx
Таг: мачки

таг: мачки

Згрижувањето на уличните животни останува на поразително ниво

Светскиот ден на животните (4 Октомври) се одбележува со цел да се подобрат стандардите за благосостојба на животните. Но, додека глобално движење се стреми кон создавање свет во кој животните секогаш се препознаваат како чувствителни суштества и секогаш се посветува целосна грижа за нивната благосостојба, кај нас состојбата е поразителна. Улиците во Скопје, а и во другите градови се преполни...

[ВИДЕО] Социјален експеримент за насилство врз бездомни мачки

Здружението за згрижување на бездомни мачки, Енџелкетс санктуари“ направи социјален експеримент за тоа како луѓето реагираат на насилство врз мачките. На експериментот снимен на видео и споделен на социјалните мрежи е претставена најлонска кеса во која е ставен мал звучник од кој се слуша како вреска мачка и „неодговорни луѓе“ што ја малтретираат. Погледнете како реагираат луѓето кога во нивна близина...

Зошто играта Stray стана вирална и „го расипа интернетот“

Скриншот од Steam за играта Stray
Играта Stray, каде играте во улога на улична мачка во Сајберпанк град, стана вирална поради повеќе интересни причини. Главната причина се реакциите на домашните мачки кај луѓето што ја играат играта, па така - сопствениците на дел од мачките велат дека тие се вкочануваат и ја гледаат играта, додека други се опседнати со тоа што се случува на екранот...

Возрасен маж се прошета во Тафталиџе и си се „почести“ со две кутии за бездомни мачки

Активистите од „Енџелкетс санктуари“ (Angelcats Sanctuary) денеска споделија информација дека во скопската населба Тафталиџе граѓанин без да праша си зел две пластични изолирани кутии кои биле поставени пред трговски локал за да може бездомните мачки од оваа населба да имаат суво засолниште. „На снимката од видео надзор поставена во локалот се гледа дека возрасен човек поминува, ги разгледува кутиите и...

Мачките може да се заразат со Ковид-19, но нема докази дали може да го пренесат на човек

Досегашните истражувања покажуваат дека мачките може да се заразат со корона вирус, но се уште не постојат докази дали може да го пренесат на луѓето. Експерите велат дека наодите од истражувањата се веродостојни, но не укажуваат дека мачките играат огромна улога во ширењето на болеста помеѓу луѓето. Тие веруваат дека пренесувањето од човек на човек е главниот двигател во пандемијата....

Кучињата се трујат, тетовци бараат хумано решение

Во изминатиов период бројот на кучиња скитници во Тетово е зголемен, a jaвноста беше вознемирена од неколку случаи на затруени кучиња. Експертите велат дека на сето тоа влијаат многу фактори, но најважното прашање е како тие кучиња се нашле на улица и како да се спречи таа појава. - Честопати фактор е брзоплетата одлука на сопствениците - набавуваат домашно милениче,...

Од сабота бесплатно микрочипирање на домашните миленици

Набавени се 100.000 микрочипови за кучиња и мачки - домашни миленици и тие ќе бидат бесплатно вметнувани во телата на животните од страна на 135 ветеринарни друштва во земјава. Сопствениците ќе треба да платат само 120 денари за пасош за животното, со кој ќе може животното да го носат во странство. Акцијата ќе трае до 31 март следната година...

Богдановиќ повика граѓаните да пријавуваат обиди за труење животни

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ денеска ги повика граѓаните граѓаните доколку забележат расфрлен отров во централното градско подрачје веднаш да се јават на телефонските броеви: 070 424685 на Емилија Поповска и 075 437068 на Јулија Малахова. Граѓаните треба да пријават и напуштени домашни миленичиња. Богдановиќ побарал од командирот на Полициската станица Центар да се зајакнат полициските контроли за да се...

Протест против масовното труење кучиња во Скопје

Неколку стотици активисти за правата на животните денеска напладне протестираа на плоштадот Македонија против труењето кучиња во Скопје во последните неколку седмици и реагираат што нема реакција од властите за непочитување на законите за заштита на животните и за слободната продажба на отров. Од плоштадот, демонстрантите, од кои многумина со своите миленици, се упатија кон Собранието на Република Македонија, каде...

Мачките во Русија ги плаќаат долговите на своите газди

Мачките во Русија, особено оние од скапите раси, стануваат заложници на своите презадолжени сопственици. Судски извршители во Новосибирск неодамна примениле драстична мерка, запленувајќи расна кратковлакнеста британска мачка и нејзините три мачиња бидејќи во студентскиот стан немало ништо друго вредно што би можело да го намири долгот од 198 евра на нејзината сопственичка, пишуваат весниците. „Бидејќи станува збор за расна мачка со...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...