fbpx
Таг: Лука Павиќевиќ

таг: Лука Павиќевиќ

Павиќевиќ: Виртуелната реалност ги запоседнува сите човечки сетила, но книгата секогаш ќе биде надмоќна

Во ова динамично и брзо време на живеење, кога дури и одморот претставува „замор“ преку гледање во екраните на телефоните, Мета.мк со цел повторно да ја разгори љубовта кон книгите и желбата за дегустирање нови содржини кај читателската публика, преку викенд-текстови разговара со јавни личности од секоја општествена сфера за нивните омилени книги за време на летниот период –...

Берин Мухамед е новиот лидер на средношколците

Берин Мухамед, ученик во втора година во скопската гимназија „Зеф Љуш Марку“, е новиот претседател на Сојузот на средношколци. Тој беше избран денеска од делегатите на Третиот конгрес на Сојузот. Негов противкандидат беше Ива Трпески, ученичка во средното училиште „Мирко Милески“ во Кичево, која добила 46 отсто од гласовите, наспроти Мухамед, со 54 отсто. Новиот средношколски лидер изјави дека како средношколец...

Сојузот на средношколци со иницијатива до Уставниот суд за бесплатниот јавен превоз

Право на бесплатен и праведен јавен превоз за сите средношколци, побара денеска Сојузот на средношколци, поднесувајќи иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста и законитоста на членот 41 а од Законот за средното образование. Лука Павиќевиќ, претседател на Сојузот на средношколци рече дека сегашните одредби се косат со членовите 9 и 44 од Уставот, со оглед на тоа што...

Граѓанскиот сектор скептичен за реализирање на најавената забрана на ТикТок

Граѓанското општество во земјава е скептично во врска со најавената забрана на социјалната мрежа ТикТок од страна на властите. Актерите на граѓанското општество со кои разговараше Порталб.мк велат дека таква забрана е тешко изводлива. Тие велат дека е потребна едукација и превентивни мерки од страна на властите за можните опасности. Сојузот на средношколци има резерви во врска со спроведувањето на...

Средношколскиот сојуз со предлози за да се спречи меѓуврсничкото насилство во училиштата

Полицијата засилено да ги обезбедува училиштата до крајот на учебната година, канцелариите на училишните педагози да бидат отворени за средношколците за тет-а-тет средби, летниот распуст да биде искористен за изготвување протокол за нов модел на работа на стручните служби и обуки на соработниците, а да се отворат и бесплатни инфо линии и профили на социјалните мрежи на кои средношколците...

Без положена матура, нема упис ниту на македонски ниту на странски универзитет

Државната матура е услов за упис на универзитет и во земјава, но и на странски универзитети. Тоа што процесот е во застој и организацијата на испитот на зрелоста е стопирана, ги загрижува матурантите кои планираат своето високо обазование да го продолжат надвор од земјата каде што уписите главно се организираат во јуни. Доколку нема државна матура, матурантите нема да...

Треба да им се овозможи бесплатен адвокат на луѓето кои не можат да си дозволат да платат

Во Северна Македонија мора да се специфицираат сервисите и правното зајакнување за да се обезбеди пристап до правда. Имаме недостатоци во смисла на обезбедување правна помош во кривична постапка, односно правна одбрана на луѓето кои не можат да си дозволат правна помош. Ова е еден од заклучоците од денешната Конференција на тема „Пристап до прaвда пристапни сервиси и зајакнати...

Дојавите ги направија анксиозни средношколците и им создадоа „дупки“ во знаењата

Послаби постигања и недостаток на знаења, пад во концентрацијата, анксиозност и стрес и кај учениците и кај наставниците. Ова се последиците врз учениците до кои доведоа лажните дојави за бомби, кои со месеци речиси секојдневно го прекинуваа образовниот процес. Изминативе неколку недели дојави нема, откако училишните раководства почнаа да го применуваат новото упатство од Министерството за внатрешни работи (МВР),...

Средношколците и МОН постигнаа компромис околу државната матура

Три од четирите барања на Сојузот на средношколци се прифатливи за Министерството за образование и наука (МОН), соопшти денес претседателот на Сојузот, Лука Павиќевиќ, по средбата што попладнево ја имаа со министерот Јетон Шаќири. Павиќевиќ кажа дека не е прифатено единствено барањето за поместување на датумот за полагање на првиот екстерен испит од 27 мај за 3 јуни, а од...

Матурантите бараат кратење на материјалот за учење за матура или еден предмет помалку

Да се намали обемот на материјалот предвиден за полагање на матура или да се изостави еден интерен предмет, бараат средношколците кои се дел од Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС). Ова бил заклучокот од дебатата организирана викендов на тема „Државна матура 2023: Што велат матурантите?“. Учениците бараат да се скрати материјалот заради дојавите за бомби кои предизвикаа...

Павиќевиќ: Дојавите за бомби нарушија дури 10 наставни недели од првото полугодие

Вкупно 10 работни недели од првото полугодие биле нарушени поради лажните дојави за поставени бомби, а повеќето училишта не ги надоместија пропуштените часови и не го поминаа материјалот. Ова вчера го утврдиле делегатите на генералното собрание на Сојузот на средношколци. Како што вели претседателот на Сојузот, Лука Павиќевиќ, покрај лажните дојави и пропуштената настава, тие разговарале и за престојното...

Павиќевиќ: Дојавите за бомби го нарушуваат менталното здравје на учениците

Mенталното здравје кај учениците веќе е нарушено затоа што дојавите на бомби создаваат тензија, вели за „Слободен печат“ Лука Павиќевиќ, претседателот на Сојузот на средношколци. Тој упати апел до надлежните институции што е можно побрзо да го најдат сторителот кој стои зад овие пријави, без оглед дали истиот е од Македонија или странство. „Покрај учениците, морам да потенцирам дека и...

Павиќевиќ пред вицепремиерката Грковска со предлог за измени на Законот за средно образование

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со делегација од Сојузот на средношколци, предводена од претседателот Лука Павиќевиќ, на која разговараа за потребите на средношколците во земјава и за можностите за унапредување на условите за образование, кои ќе обезбедат ефикасен и квалитетен процес на наставата. Грковска истакна дека е многу важно средношколците да бидат обединети...

Приемниот испит би покажал кој колку знае, најавата на министерот ги подели граѓаните

Слабите резултати кои ги покажаа учениците што конкурираа за упис во гимназијата „Орце Николов“ на квалификацискиот тест, го отвори прашањето за враќање на приемниот испит во образовниот систем, како начин за селекција на стотиците кандидати со просек 5,00. И министерот Јетон Шаќири во изјава за Мета неодамна кажа дека не е исклучена можноста за воведување приемен испит откако ќе...

Лука Павиќевиќ: Академскиот тест ќе го олесни уписот на факултет

Наместо државна матура, учениците од средното стручно образование и оние од уметничките училишта, да полагаат влезен академски тест ако сакаат да го продолжат своето образование на факултет. Ова го предлага работна група составена од експерти, која веќе изготви нов концепт за државна матура, кој би се применувал најрано од 2025 година. Тестот е предвидено да биде замена за државната...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Младите сакаат авторитарни лидери, веруваат и во некои од дезинформациите за ковидот

Високи 82 отсто од младите сметаат дека на нашата земја ѝ е потребен лидер со цврста рака, а омилени политичари им се авторитарните лидери на Балканот и низ светот. Покрај тоа, мнозинството од младите веруваат во некои од дезинформациите за ковид-19 пандемијата што се шират низ земјава. Високи 57,8 отсто од испитаните млади рекле дека се согласуваат со тврдењето дека...

Порталб: Младите во земјава се користат само за кампањски муабети, не се приоритет на партиите

Иако политичките партии велат дека младите им се приоритет и постојано ги повикуваат истите да се вклучат во политиката и одлучувањето, како и да го промовираат истото, практиката во повеќето случаи го покажува спротивното. Конкретен случај се локалните избори, каде кандидатите за градоначалници на возраст од 18 до 29 години се застапени со 2,9 проценти, односно од вкупно 301...

Павиќевиќ: Од септември секој ученик треба да бира дали ќе учи во училница или од дома

Гимназијалецот Лука Павиќевиќ пред околу еден месец беше избран за нов претседател на Сојузот на средношколци, на местото на Бленди Ходаи. За тоа кои се главните проблеми со кои се соочуваат средношколците и како тие да се решаваат, разговараме со Лука во ова интервју за Мета.мк. Од неодамна си прв човек на Сојузот. Што е она што ќе биде во...

Средношколците ги бараат и свидетелствата и парите за свидетелствата што биле наплатени од четири училишта

Сојузот на средношколците бара да им се издадат свидетелствата на средношколците, додека четирите средни училишта кои им зедоа пари на учениците за свидетелства под итно да им ги вратат назад. Новиот лидер на Сојузот на средношколците, Лука Павиќевиќ денеска одржа прес-конференција пред Министерството за образование и наука во врска со проблемите околу издавањето свидетелства. „Некои училишта прават бизнис од јавното...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...