fbpx
Таг: Лука Кржалоски

таг: Лука Кржалоски

И претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ поднесе оставка

Претседателот на Унијата на млади сили (УМС) на ВМРО ДПМНЕ, Лука Кржалоски, поднесе оставка на својата партиска функција. Оставката следува по повлекувањето на претседателката на Унијата на жени (УЖ) на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова, генералната секретарка на УЖ Лилјана Затуроска, како и потпретседателката Лилјана Кузмановска. „Покрај тоа што моменталното раководство имаше речиси цела година да излезе со стратегија за горливите прашања, тоа...

ВМРО-ДПМНЕ: Политиката на СДСМ е „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ попладнево на две одделени прес-конференции реагираше на назначувањето на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за потпретседател на СДСМ и на укинувањето на дисперзираните студии од страна на Владата. - СДС продолжува со лицемерната политика, која најдобро е опишана во народната поговорка „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“. Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и...

Кржалоски: СДСМ го сопира рестартирањето на компаниите – жртви на транзицијата

„СДСМ со своето неодговорно однесување ги опструира многуте проекти што се во интерес на граѓаните. Еден од проектите кој требаше да почне во 2017 година е проектот за рестартирање на стопанските кацитети – жртви на транзицијата“, изјави на прес-конференција Лука Кржалоски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека со овој проект требало да се реши статусот на повеќе од 320 компании чии...

Aкадемската фела избира нов ректор на УКИМ, резултатите ќе се знаат попладнево

Редовни, вонредни професори, доценти и студенти - членови на универзитетски студентски собранија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска избираа прв човек на најстарата високообразовна институција во државата. Право...