fbpx
Таг: луѓе

таг: луѓе

Пазарџиите од Тетово се жалат дека немаат работа и стравуваат дека ќе останат на улица

Покрај големите бизниси кои веќе започнаа да отпуштаат некои работници, пандемијата од коронавирусот им нанесува штети и на малите бизниси, особено во пазарите, каде што се продава овошје и зеленчук. Некои од трговците во Општина Тетово ни рекоа дека доколку ова продолжи, ќе ги затворат тезгите и на тој начин ќе останат без никаков приход, пишува „Порталб.мк“. „Немам волја повеќе...

Потпишан протокол за соработка во борбата против трговијата со луѓе со Бугарија

Министерот за внатрешни Оливер Спасовски и вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, денеска потпишаа протокол за соработка во областа на борбата против трговија со луѓе. „Мигрантската криза со која се соочија нашите држави во изминатите години го зголеми ризикот од трговија со луѓе. Со потпишување на протоколот јасно ја изразивме нашата подготвеност...

Мајлинда Брегу: Магичниот збор за Западен Балкан е – поврзување

Магичниот збор за регионот е - поврзување. Поврзување на пазарите на луѓето и интегрирање на шесте земји од Западен Балкан во единствениот европски пазар – тврди генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС) Мајлинда Брегу во колумна за Глобал Маркет, публикацијата на „Јуромани“. „Гледајќи низ објективни показатели во последните неколку години, регионот остварува непрекинат економски раст (со тренд од...

Ќе зајакне соработката помеѓу Македонија и Албанија во борбата против тероризмот

Министрите за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски и на Албанија, Фатмир Џафај денеска во Охрид потпишаа протокол за соработка во областа на тероризмот, информираа од МВР. „Целта на протоколот е зајакнување на полициската соработка во борбата против тероризмот и финансирањето тероризам, првенствено преку размена на информации за поединци и групи вклучени во вакви активности, како и спроведување на заеднички...

Министерство за здравство: Од отровот за кучиња може да страдаат и деца

Министерството за здравство апелира да не се фрла отров за кучиња затоа што тој може да биде исклучително опасен и по здравјето на луѓето. „Апелираме на поголема свесност и совесност зашто злоупотребата на овие материи директно го загрозува и здравјето на децата, кои лесно може да дојдат во допир со фрлените отрови на јавни површини. Според стручните лица во областа, за...

Бочварски: Граѓаните останаа без превоз поради неодговорноста на власта

Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт, која ги остави вработените во „Македонски железници“ без плати, а граѓаните без превоз, изјави на прес-конференција претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ, Благој Бочварски. - Многу граѓани кои платиле месечни билети за воз не можат да стигнат на своето работно место. Дел од граѓаните не се...

Заразата со птичји грип во Струшко е потенцијална закана за луѓето, сметаат од „Еден“

Наспроти информациите што кружат во јавноста дека птичјиот грип А(Х5Н8) кој го има во Струшко не е опасен по здравјето на луѓето, сепак заразата е потенцијална закана, информираат од здружението за заштита на животните и на животната средина „Еден“. - Постојат ретки документирани случаи на пренесување на инфекција со сличен тип на птичји грип на човек во минатото и не може...

Земјотресите ги исплашија: Каде исчезнаа Тодоров, Груевски, Трајановски и Јакимовски?

Неколку дена по земјотресите што го погодија Скопје, претседателот на Управувачкиот комитет за справување со кризи, Никола Тодоров, сè уште се нема појавено во јавност. Првиот состанок, пак, ова тело го имаше во неделата, на 11 септември, веднаш по земјотресот со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, а вториот состанок се одржа на 12 септември. Иако по првиот вонреден состанок...

Уапсени осум лица во Италија поради шверц на мигранти

Италијанската полиција денеска уапсила осум лица осомничени за шверц на луѓе и фалсификување на документи, јавуваат светските агенции. Водачот на групата, инаку радикален исламист со потекло од Тунис, според информациите, бил уапсен претходно. Осуммината уапсени, од кои ниту еден не е Италијанец, според италијанската полиција, од компанија за производство на текстил северно од Неапол набавувале лажни договори и листи...

На Косово уапсени седум лица поради трговија со луѓе

Седум лица се уапсени во Пеќ, под обвинение дека сториле кривично дело трговија со луѓе. По налог на обвинителството, извршена е контрола на едно кафуле во Пеќ, затоа што постоеле сомнежи дека се врши незаконска активност трговија со луѓе и таму била идентификувана една жртва, се наведува во соопштението на полицијата. Меѓу уапсените е еден жител на Косово, еден државјанин на...

„Елефтерос Типос“: Проституција, дрога и шверц со луѓе на Идомени

Во Идомени цутат нелегалната трговија и криминалот, тврди грчкиот весник „Елефтерос Типос“. Според весникот, ситуацијата во кампот е целосно надвор од контрола, бидејќи покрај мрежите на шверцери на луѓе кои заработуваат од пренесување на бегалци кон Македонија, покрај мрежите на продавачи на дрога и цигари сега почнува да се развива и проституција во кампот. „Елефтерос Типос“ тврди дека, една вагон...

Евакуирани 500 луѓе од зграда во Стокхолм поради истекување на хемикалија

Од зграда во шведскиот главен град Стокхолм биле евакуирани 500 луѓе поради истекување на хемикалија, за која се претпоставува дека е експлозивна. Службата за итна помош згрижила четири лица, кои се пожалиле на вртоглавица и на вкочанет врат. Локалните медиуми објавија дека зградата, од која се евакуирани луѓето во квартот Солна, ја користеле Каролинскиот институт и Кралскиот институт за технологија, како...

Примирје за Велигден во Украина

Прозападните власти во Киев и бунтовници во источниот дел од Украина вчера почнаа со примена на примирјето за Велигден. Портпаролката на украинскиот претседател на преговорите одржани под покровителство на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) изјави дека прекинот на огнот стапува на сила од петокот на полноќ. „Договорено е таа наредба да им биде проследена на сите на теренот“, соопшти...

Повеќе од 430 луѓе умреле од топлотен бран во Индија

Повеќе од 430 луѓе умреле во две држави на југот на Индија поради топлотен бран. Неколку дена по ред температурата надминувала 50 Целзиусови степени, соопштија индиските власти. Се очекува бројот на мртви да се зголеми затоа што температурата не покажува знаци на намалување. Топлотниот бран ја зафати Индија пред неколку дена. Во главниот град, Њу Делхи, температурата достигна 45 степени и предизвика прекин на...

Акцијата во Куманово ги „избрка“ луѓето од трговските центри

Безбедносната ситуација по случувањата во Куманово, освен на одложувањето на голем број настани и манифестации, влијаеше и на фреквенцијата на луѓето низ трговските центри, парковите и на места во градот кои вообичаено се раздвижени. Имајќи предвид дека дел од трговските центри, од страна на челните луѓе, беа посочени и како мета на терористите, тоа влијаеше луѓето да ги избегнуваат овие...

Преку ликовни творби до препознавање на трговијата со луѓе

Ликовни педагози од трите пелагонсики општини Битола, Новаци и Могила се обучуваат како преку креативен начин да им ја претстават на основците една од најдевијантните појави во општеството - трговијата со луѓе. Во проектот на здружението за еднакви можности „Семпер“ од Битола, „Погледни и препознај ја трговијата со луѓе преку слика“, се вклучени 12 основни училишта од регионот, кои на...

СЗО: Од ебола починале повеќе од 9.000 луѓе

Светската здравствена организација соопшти дека бројот на жртви од ебола, во трите западноафрикански држави најпогодени од епидемијата, ја надмина цифрата од 9.000. Во Гвинеја, Либерија и во Сиера Леоне од болеста починале 9.004 луѓе, а инфицирани се 22.525 луѓе. Во Либерија починале 3.746, а заразени се 8.745. Во Сиера Леоне починале 3.301 и заразени се 10.792, додека во Гвинеја има 2.988...

Една четвртина од старите луѓе во Македонија се психички малтретирани

25,7 проценти од луѓето повозрасни од 65 години во Македонија се психолошки малтретирани, 12 проценти финансиски се злоупотребени, занемарени се 6,6 проценти и физичка се малтретирани  5,7 отсто, покажало истражувањето на Светската здравствена организација (СЗО). Од оние возрасни граѓани што изјавиле дека се злоупотребувани и малтретирани, 5,6 проценти биле злоупотребени по една основа, но тоа се случувало често (најмалку еднаш месечно), додека 15,7 проценти од испитаниците рекле дека се...

Општините не водат сметка колку загадувачи имаат, ниту пак се грижат тие да платат затоа што загадуваат

Во регистарот за Б-интегрирани дозволи на Министерството за животна средина сè уште фигурираат фирми кои некогаш добиле дозвола, но веќе не постојат, а од друга страна, ги нема фирмите...