fbpx
Таг: ЛП

таг: ЛП

ЛП: Законот за јазиците е неважечки

Либерална партија (ЛП) смета дека Законот за употреба на јазиците е донесен вон процедура и дека не е важечки, образложувајќи дека ситуацијата е таква поради прекршувањето  на процедурата. Од партијата велат дека откако претседателот на Република Македонија не го потпиша указот при првото изгласување, Собранието имало рок од 30 дена за да ги усвои амандманите и да го изгласа или...

ЛП: Говорот на уплашениот Груевски се однесува на изборите од 2008 до 2014 година

„Последниот долг говор на збунетиот и уплашен Груевски не се однесува на овие избори. Човекот зборуваше за своето искуство, за она што правел на изборите во 2008, 2009, 2011, 2013 и во 2014 година“, порача Либералната партија во соопштение, во кое ги оценува изборите како фер и демократски, додавајќи дека нема основа за непризнавање на резултатите од која било...

ЛП бара техничко продолжување на мандатот на локалните власти

Либералната партија (ЛП) повика на расправа за законски измени за техничко продолжување на мандатот на градоначалниците и на советите на општините, т.е за продолжување на правото на извршување само на техничките обврски на општините (плати на вработените во администрацијата, исплата на режиски трошоци, исплата на тековните привремени ситуации на фирмите што одржуваат и вршат градежни работи за локалната самоуправа,...

ЛП: Џафери да сфати дека еден од врвните државни раководители, а не само Албанец

Либералната партија (ЛП) денеска му честиташе на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, истовремено порачувајќи му оти треба да сфати дека е еден од највисоките државни раководители, а не само Албанец, и соодветно на тоа, во неговиот кабинет треба да стои само знамето на Република Македонија. „Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери и му обрнуваме внимание...

Изборите се за консолидација на институциите, а не за федерализации, порача Величковски

Претседателот на Либералната партија и носител на листата во првата изборна единица, Ивон Величковски, денеска на средбата со граѓаните во Кочани порача дека претстојните избори се за консолидација на институциите, за владеење на правото, за либерализација на економијата и на општествените односи, за олабавување на граѓаните, а не за устави, јазици и федерализации. Величковски на граѓаните им го образложи и...

Груевски оди во четворката против Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва преку својата официјална страница на „Фејсбук“ соопшти дека изборната битка против лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ќе ја бие во четвртата изборна единица. Тој вели дека на 11 декември заедно со народот ќе го соочат Заев со реалноста. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ пред малку ги достави до ДИК листите на кандидати за пратеници за предвремените парламентарни...

И СДСМ, ДПА и ДУИ ги доставија до ДИК листите со кандидати за пратеници

Опозициската коалиција предводена од СДСМ, владејачката албанска партија ДУИ и албанската опозициска партија ДПА вечерва околу 22 часот до Државната изборна комисија ги доставија листите со кандидати за пратеници во шесте изборни едници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. - Toa e листа на кандидати која е победничка, усогласена со граѓаните на Република Македонија и која е одобрена од...

Величковски, Бузлиев, Марковски, Јованова и Мицковски, носители на листи на ЛП

Либералната партија на синоќешната седница на централниот комитет ги усвои кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори. Претседателот Ивон Величковски ќе биде носител на кандидатската листа во првата изборна единица, потпретседателот Кире Бузлиев во втората, Даница Јованова во четвртата, Данчо Марковски во третата и Кице Мицковски во петтата единица. Извршниот комитет е овластен да ги утврди евентуалните листи на кандидати...

Шекеринска: За Македонија најдобро е да биде една изборна единица

За Македонија најдобро е да биде една изборна единица, рече денеска заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарско прашање за иницијативите до Уставен суд за оценување на уставноста на одлуката за распишување на изборите. - Сметаме дека ова прашање може многу лесно да се коригира и затоа уште еднаш повторуваме дека за Република Македонија, најдобро решение е целата држава...

ЛП: Непродуктивните трошоци го земаат својот данок

„По одлуката на ДИК за одбивање на поставеното вето од дополнителниот заменик-министер за финансии, јасно е дека државата продолжува да се задолжува (на домашниот пазар) за редовно сервисирање на обврските по основа на плати и на пензии. Тоа ја докажува алармантноста на состојбата во буџетот на државата, но и на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. Вината за тоа...

ЛП: „Дуинг бизнис” се потпира на законските решенија, не на суштинските спроведувања

Комисијата за економија и за финансии при Либералната партија го поздравува успехот со рангирањето на високото 12. место на Македонија во извештајот на Светската банка, „Дуинг бизнис“ (Doing Business). Оттаму сметаат дека поедноставувањето на процедурите за отворање фирма и измените во некои закони поволно влијае на деловната клима во Македонија. Но, како што велат во нивната реакција до медиумите, во извештајот...

ЛП: Да се одмрзне сметката на „Макпетрол“, за да се спречи енергетска криза

Во услови на се поизвесна ескалација на состојбите во снабдувањето со нафта и енергенси, Либералната партија (ЛП) повторно ги упатува прашањата на кои ВМРО-ДПМНЕ, Владата и ресорното министерство се уште не одговориле од саботата, 15 август. Од Либералната партија прашуваат, „која е потребата од замрзнување на банкарските сметки на „Макпетрол“ ако кривичните пријави се однесуваат на физички лица?“ „Ако наводното дело е...

ЛП: Да се сопре изградбата на панорамското тркало

„Либералната партија изразува загриженост за моменталната политичко-економска состојба во Македонија, каде власта е симбол за потценување на граѓаните и на реалниот бизнис. Наместо да се фокусира на решавање на различните потреби и проблеми, Владата ги продолжува непотребите трошења на јавни пари, како оние за изградба на панорамско тркало“, се вели во реакцијата на ЛП. „Сведоци сме дека луѓето страдаат од...

Вајгл до Величковски: Не кажав дека Заев е единствениот одговорен за неуспехот во Брисел

„Морам силно да ја отфрлам Вашата инсинуација дека сум бил пристрасен во корист на Владата на господинот Груевски, за време на нашиот процес на посредништво и мојата работа на Извештајот за Македонија во Европскот парламент (ЕП) и пред да сугерирате нешто такво, би требале да ги прашате претставниците на партиите што заедно и јас лично ги среќававме во Брисел и...

Величковски: Побргу до влада со политички капацитет

Либералната партија организираше трибина на тема „Кризата бара решение“, на која говореа Ивон Величковски, Јове Кекеновски, Мерсел Биљали и Исмет Рамадани. Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, вели дека понудиле платформа до сите политички партии за побргу да се дојде до влада со политички капацитет. - Треба да се оспособи и парламент што би го вратил политичкиот дијалог внатре. Ние понудивме...

ЛП: МАНУ да побара оставка од Груевски

Либерална партија со внимание го проучила ставот на претседателот на Македонската академија за науки и уметности (МАНУ), Владо Камбовски, во врска со објавените разговори од тековната афера со прислушување. „Секако, и ние и јавноста воопшто, очекуваме став на МАНУ како уникатна институција на интелектуалната и на научната елита во земјата“, стои во соопштението од Либерална партија. „Либералната партија, еднакво како и...

Либералната партија со поддршка на протестот на хонорарците

Либералната партија го поддржува утрешниот протест против измените на законските одредби за хонорарното работење и ја повикува Владата да го повлече спорното решение. „Новото решение ги нарушува воспоставените односи меѓу работодавците и работниците ангажирани врз основа на хонорарна работа, нивното функционирање на пазарот и перформансите на фирмите. Особено истакнуваме дека хонорарната работа во основа е извор на дополнителен приход и законските измени ќе...

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...