fbpx
Таг: лозари

таг: лозари

Фактоје: Лозарството во Северна Македонија „цвета“, во Албанија на раб на опстанокот

Земјоделските производи што доаѓаат од Македонија ги доведоа албанските земјоделци во тешкотии во лозарската индустрија. Цените се поевтини, а албанските земјоделци се чувствуваат безнадежно кон регионалната конкуренција. Тие наведуваат дека не успеваат да кренат глава затоа што не се поддржани од националните политики што треба да ги субвенционираат, како што е случајот со земјоделците во Македонија каде количината на...

Николовски: Не преземаме долгови, директно ќе ги обештетуваме лозарите

Државата не презема долгови на приватни компании, туку директно ги обештетува лозарите, а преку финансиските инструменти на Управата за јавни приходи (УЈП), тие пари ќе бидат вратени во Буџетот, посочи денеска министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, одговарајќи на новинарско прашање. - Во следните три години, согласно Законот за земјоделство и рурален развој, сите исплати кои што ќе ги...

Николовски: Деновиве ќе биде исплатена дополнителната субвенција за лозарството

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на денешниот состанок со винарските визби, на кој учествуваше и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, порача дека лани се исплатени сите обврски и субвенции за лозарите и винарските визби, а наскоро треба да стартува и исплатата на дополнителната субвенција од по два денари. -...

Николовски: Ќе се зголемат субвенциите за лозарите кои имаат насади до 10 хектари

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на одбележувањето на денешниот празник на лозарите и винарите, ги информираше лозарите за новите мерки во програмата за поддршка на земјоделството и руралниот развој. - Оваа година со програмата предвидуваме зголемување на субвенциите за сите лозари кои имаат  лозови насади до 10 хектари. Нашата интенција како политика ќе биде, да ги стимулираме лозарите да...

„Повардарие“ ќе го исплати долгот кон лозарите до крајот на годината

Винарската визба „Повардарие“ целосно ќе го исплати долгот за откупеното грозје кон лозарите до крајот на оваа година. Тоа е заклучено на денешниот состанок на лозарите со менаџментот на винарската визба, кој се одржа во Неготино, во присуство на претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и на новиот градоначалник на Неготино, Тони Делков.  Средбата беше организирана од...

Рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделството истекува в петок

Рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделството од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година истекува в петок, информира  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. До денеска, според податоците од подрачните единици на министерството, поднесени  се 66.126 барања. Најмногу барања има поднесено во подрачните единици во Кавадарци - 6.233, потоа во Струмица - 5.962 и во Куманово...

Николовски во Кавадарци вети дополнителни субвенции за лозарите

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска соопшти дека на првата наредна седница Владата ќе донесе одлука за дополнителни директни плаќања за произведено и предадено грозје во домашните винарски визби. Тој беше во Кавадарци на традиционалната манифестација во чест на грозјето и виното „Тиквешки гроздобер“. - Висината на субвенцијата ќе биде определена на самата седница на Влада. Со оваа...

Лозарите ќе блокираат патишта поради неисплата на грозјето

Лозарите од Неготино и од Кавадарци ќе ги блокираат регионалните патишта в понеделник поради неисплата на нивниот род од визбата „Повардарие“, пишува порталот „Дума“. Тие побарале помош од надлежните институции, бидејќи се загрозувал откупот на грозјето од идната реколта, но и нивната егзистенција. Лозарите додаваат дека се наближува нова берба, а сè уште има лозари кои не можат да си го наплатат старото...

СДСМ ќе воведе бенефициран стаж за земјоделците

Претседателката на комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ, Татјана Прентовиќ, денеска ги посети жителите на Лозово и на Дорфулија. - Земјоделството е клекнато на колена. По промена на власта, лозарите ќе имаат сигурност на производството и пониски производствени трошоци. Субвенциите ќе ги зголемиме на 160 милиони евра. Земјоделците субвенциите ќе ги добиваат навремено и тогаш кога им се најпотребни -...

Николовски: Одоговорност за криминалните политики на Груевски мора да има

Членот на извршниот одбор на СДСМ и дополнителен заменик-министер за земјоделство, Љупчо Николовски, и генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаа средби со лозарите од Кавадарци и од Неготино. Како што соопштуваат од партијата, лозарите се пожалиле дека трошоците им стануваат сè поголеми, откупните цени на грозјето се помали од година во година, а исплатата...

Ставрески: За осум години исплатени се 4,6 милијарди денари за субвенции на лозарството

Од 2008 година досега исплатени се субвенции за поддршка на лозарството во износ од 4,6 милијарди денари, а така ќе продолжиме и во иднина, изјави вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, при посетата на Кавадарци по повод верскиот празник Свети Трифун, заштитник на лозарите. Ставрески рече дека од дамнина е забележано дека во Македонија и во Тиквешијата се создаваат...

Ѓорѓиев: Ниска е откупната цена на грозјето

Претседателот на општинската организација на СДСМ Кавадарци, Зоран Ѓорѓиев, вели дека во екот на прибирањето на годинешната реколта, лозарите минуваат низ тешка есен. - Најквалитетното грозје, кратошијата, ни го земаат и по осум денари за еден килограм. Тоа се пет денари помалку од загарантираната цена. Ова го прават со кражба при процената. Бидејќи исплатата оди по шеќерни единици, со наштимани ваги, небаждарени широмери, го...

Лозарите ќе бидат исплатени денеска

Денеска истекува законски утврдениот рок за исплата на ланското грозје што винарската визба „Тиквеш“ го откупила од лозарите. Годинава, „Тиквеш“ планира да откупи поголемо количество грозје, односно 20 проценти повеќе од лани. - Минатата година ја завршивме со 18 милиони килограми грозје, а за оваа плановите се откуп на 22 милиони килограми. Сè уште е рано да се оценува каква ќе биде бербата, но според...

Исплатени субвенции за лозарите

На 13.767 лозари денеска им се префрлени 396 милиони денари, со што целосно се завршени обврските за субвенции за оваа мерка. Најголема исплата има во Кавадарци, со 4.615 корисници, на кои им се исплатени субвенции во висина од 161 милион денари. Втора на листата е општина Неготино со 3.000 корисници, на кои им се исплатени 114,5 милиони денари, а трета е...

Јанакиески: Следната недела ќе се исплатат сите субвенции за лозарите

До крајот на следната недела ќе бидат исплатени сите субвенции за лозарите, изјави министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој во Неготино, заедно со градоначалникот Ванчо Апостолов, симболично ги закрои винските лози. Јанакиески, на тиквешани им го честита празникот Свети Трифун, кој се смета за ден на лозарите и на винарите.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...