fbpx
Таг: Лондон

таг: Лондон

Ново апсење поради нападот во лондонското метро

Двајца мажи се уапсени во Велс под сомневање дека се вмешани во минатонеделниот напад во лондонското метро, кога беа повредени 30 лица. Досега се уапсени вкупно пет лица, соопшти британската полиција. Двајца мажи на возраст од 48 и 30 години се уапсени во Њупорт и во Велс на основа на законот за тероризам. За време на викендот уапсени беа двајца мажи, еден...

Бомбата во Лондон не експлодирала целосно

Експлозивната направа што го предизвика утринскиот инцидент во воз во лондонската метро-станица Парсон грин, не експлодирала целосно, а пронајден е и тајмер. Лондонската итна помош соопшти дека 22 патници се примени во болница по експлозијата, но дека никој од нив не е посериозно повреден. Безбедносните претставници за „Си-ен-ен“ рекле дека е пронајден тајмер на експлозивна направа и оти се претпоставува дека...

Експлозија во лондонското метро

Во експлозија во воз во лондонското метро, повредени се неколку патници, кои добиле изгореници на лицето, јавува лондонскиот весник „Метро“. Како што се наведува, полицијата е запознаена со инцидентот на станицата Парсон грин во западниот дел на Лондон и веќе е на местото на настанот, заедно со возила на брзата помош. Полицијата засега не открива за што станува збор и најави...

Евакуирана метро-станица во Лондон

Станица на подземната железница „Оксфорд циркус“ е евакуирана откако во еден воз се појавил чад, пишува британски „Телеграф“. Лондонската противпожарна бригада добила повик од станицата „Оксфорд циркус“, а станицата во меѓувреме е затворена. - Се наоѓаме на местото на настанот и водиме истрага – рече портпаролката на лондонската противпожарна единица. Еден очевидец вели дека мирисало на запалена пластика.

Двокатен автобус удри во продавница во Лондон

Двокатен автобус удри во излог на продавница во Лондон, при што се повредени неколку лица, а две се заробени во горниот кат на автобусот. „Возачот на автобусот е пренесен во болница на југот на Лондон, а мал број од патниците добиле лекарска помош на самото место. Двајца патници останале заробени на горниот кат на автобусот, а противпожарните и спасувачките екипи се обидуваат...

Двајца мажи со киселина напаѓале минувачи во Лондон

Две лица на украден мопед 90 минути дивееле низ Лондон и нападнале пет луѓе со киселина, пренесува „Индепендент“. Полицијата соопшти дека напаѓачите им фрлале киселина в лице на случајните минувачи, при што еден од нападнатите е потешко повреден. Мажите кои се возеле на мотор прво нападнале 32-годишен маж, кому по нападот му го одзеле моторот. https://twitter.com/IWillRedPillYou/status/885706648471445504

Пожар на пазар во Лондон

Пожар ноќеска изби во лондонскиот пазар Кемден лок, но нема повредени лица. Засега не се знае причината за пожарот, кој е локализиран, јавуваат британските медиуми. Лондонските пожарникари на „Твитер“ објавија дека пожарот зафатил три ката и покривот на Кемден лок. Не местото на пожарот имало 10 возила на брзата помош, а 70 пожарникари се бореле со огнената стихија. Портпаролката на лондонската брза...

Нов пожар во Лондон – повторно гори зграда

Најмалку едно лице е повредено во пожар кој изби во зграда во источен Лондон, а со огнот се борат 72 пожарникари. Како што пренесува „Раша тудеј“, пожарот избил на третиот кат на зградата и се проширил на покривот, а едно лице е хоспитализирано. Засега не се знае причината за пожарот. Пред две недели во пожар во облакодерот „Гренфел“ загинаа повеќе од 70...

Демонстранти гневни поради пожарот во Лондон, упаднаа во општинска зграда

Педесетина гневни демонстранти попладнево упаднале во зградата на седиштето на лондонските квартови Кенсингтон и Челси, на чија територија се наоѓа опожарениот солитер Гренфил, кој досега одзеде најмалку 30 животи, јави „Би-би-си“, известувајќи дека според некои информации уште 70 луѓе се водат како исчезнати. Демонстрантите ја турнаа автоматската врата што води кон првиот кат и беа запрени на скалите на вториот кат...

Триесет загинати е последниот биланс од пожарот во Лондон

Најмалку 30 лица загинаа во пожарот што завчера изби во 27-катница во Лондон. Полицијата соопшти дека нема знаци дека пожарот намерно бил предизвикан. Пожарот изби еден час по полноќ, а 200 пожарникари со 40 противпожарни возила се обидуваа да го згаснат. Командантот на полицијата, Стјуард Канди, соопшти дека 24 лица се хоспитализирани, од кои 14 се во критична состојба. Британските медиуми јавуваат...

Уапсен маж со нож кај британскиот парламент

Зградата на британскиот парламент е блокирана, како и околината, а едно лице е уапсено, јавуваат светските медиуми. Како што се наведува, уапсен е маж кој бил вооружен со нож, а „Би-би-си“ пренесува дека настанот не се поврзува со тероризам. Вооружени припадници на полицијата патролираат по околните улици, зградата на парламентот е затворена, а вратите се заклучни. „Маж на возраст од околу 30...

Бројот на жртви во лондонскиот облакодер може да се зголеми на 60 лица

Лондонската полиција соопшти дека постои можност никогаш да не се идентификуваат сите жртви на големиот пожар што го зафати облакодерот во Лондон, јави „Би-би-си“. Службите за итни случаи веќе трет ден на терен се во потрага по телата на настраданите кои изгореа во зградата „Гренфел“. Досега официјално е потврден идентитетот на 17 жртви, но се стравува дека бројот на настраданите може да се...

Британската полиција продолжува со апсењата по нападите во Лондон

Британската полиција продолжува со новите рации и апсења, но не соопштува колкав е бројот на новоприведените во рамките на истрагата за саботните терористички напади во Лондон, во кои загинаа седум лица. „Одреден број луѓе се уапсени“, соопшти денеска полицијата. Шефот на лондонската Метрополитен полиција, комесарката Кресида Дик, за „Би-би-си“ изјави дека полицијата „има големо количество форензички материјал“ кој внимателно се прегледува,...

Три напади во Лондон – еден загинат и пет поврдени

Најмалку едно лице загина, а повеќе се повредени во трите напади што вечерва се извршени во Лондон, соопшти полицијата. Засега не се знае дали инцидентите се поврзани, а на социјалните мрежи се појавија голем број снимки од полициски акции на Лондонскиот мост, како и во баровите и во рестораните. Една од снимките е направена во бар во близина на мостот, на...

Почина уште едно лице повредено во нападот во Лондон

Жена која е повредена за време на нападот од 22 март во Вестминстер во Лондон, почина денеска, со што бројот на жртвите се зголеми на шест, вклучувајќи го и напаѓачот. Според полицијата, настрадала Романката Андреа Кристеа, која во тоа време била во посета на Лондон. Околу 50 лица се повредени во нападот што британскиот државјанин Калид Масуд го изведе со возило во...

Трамп Помладиот, мета на критики поради твитот за терористичкиот напад во Лондон

Доналд Трамп Помладиот се најде на мета на критики откако неколку часа по нападот во Лондон на „Твитер“ објави неколку месеци стар коментар на градоначалникот на британската престолнина, кој напишал дека терористичките напади се дел од животот во големите градови. „Мора да се шегувате со мене?! Терористичките напади се дел од животот во големиот град, вели градоначалникот на Лондон, Садик...

Македонка пронајдена мртва во својот дом во Лондон

Македонска државјка (36) со потекло од Велес била пронајдена мртва изминатиов вторник во нејзиниот стан во Лондон. Нејзината цимерка, исто така Македонка, им ја соопштила веста на нејзините родители во Велес. Таа не ја знаела причината за смртта. Кусо им кажала дека нивната ќерка е однесена на обдукција, од чии резултати ќе се утврди причината за смртта, објави „Дума“. Станува...

Фараж се „заканува“ со нова кампања за Брексит

Доколку Британија не излезе од ЕУ до 2019 годин, ќе почнам нова кампања за напуштање на Европската Унија, изјави привремениот лидер на антиевропската и антимигрантска Партија на независноста на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж. Во своето обраќање по одлуката на лондонскиот виш суд, според која владата нема овластување да го почне двегодишниот процес за напуштање на ЕУ без согласност и...

На шефот на британската дипломатија му забраниле со велосипед да оди на работа

Скотланд јард му забрани на шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, да оди на работа со велосипед поради страв дека може да биде мета на терористи, па отсега тој мора да користи службено возило, пишуваат британските весници. „На Џонсон му е забрането да вози велосипед од страв дека може да биде лесна мета за терористите“, пишува „Дејли мејл“. Министерот за надворешни...

Груевски во Лондон на средби со раководството на Конзервативната партија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој од вчера е во „работна посета“ на Лондон, денеска се сретнал со претседателот и со потпретседателот на владејачката Конзервативна партија, Патрик Меклоглин и Марк Филд. На средбата, како што соопштуваат денеска од партијата, било разговарано за членството на Македонија во НАТО, мигрантската криза, како и за аспектите на политичката криза „наметната од опозицијата“. Груевски истакнал дека и покрај...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На...