fbpx
Таг: лиценци

таг: лиценци

РКЕ одзеде лиценци на три компании за вршење енергетска дејност

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои ги одзема лиценците за вршење на енергетска дејност на три друштва за трговија на големо со сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт. На Друштвото за градежништво, трговија и услуги „Гуливер инженеринг“ ДООЕЛ му се одзема лиценцата за вршење на енергетската дејност трговија на големо со...

РКЕ отпочна постапка за одземање на лиценци на компании-увозници на мазут

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) информира дека започна постапка за одземање на лиценци на трговците на големо РКМ ДООЕЛ Скопје, Супертрејд ДООЕЛ увоз-извоз Скопје, Пертинакс ДООЕЛ Скопје, Ли Оил ДБ ДООЕЛ увоз-извоз Кавадарци, поради непоседување на оперативни резерви на мазут. Овие неусогласености кај сите четири трговци на големо ги констатирал Државниот пазарен инспекторат при вршење на...

Во јули има 66 нови лиценцирани доктори на медицина, половината изразиле желба да работат со пациенти со ковид-19

Министерството за здравство информира дека во јули, 66 доктори на медицина го положиле стручниот испит и се стекнале со лиценца за работа од Лекарската комора. Министерството за здравство стапило во контакт со сите 66 ново лиценцирани доктори на медицина, а повеќе од половината од нив изразиле желба да работат со ковид пациенти. „Во услови кога се соочуваме со најголемата светска здравствена...

Туристичките водичи во Охрид се брендираа 

Oхридските туристички водичи се брендираа, а истовремено денеска беше ставен во функција туристичкиот Инфо-центар во центарот на Охрид. Три години после неговото поставување, објектот ќе је оправда својата намена. „Регистрираните туристички водичи, со опремата која што ќе ја добијат, ќе бидат вистински репрезент на градот. За таа цел беа набавени и изработени маички и чадори кои ќе бидат брендирани“, вели...

Вакцинирање и поставување чипови на кучињата бездомници во Западна Македонија

Кучињата бездомници се честа слика во Западна Македонија, а најмногу можат да се забележат во Гостивар и Тетово. Денеска, градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, соопшти дека започнал процесот на вакцинација и поставување на чипови на кучињата. Првата официјална операција е извршена во Тетово, бидејќи од пријавените неколку фирми во тендерска постапка, ветеринарите кои ја добиле работата се токму...

ААВМУ утре и задутре ќе расправа за одземање 22 лиценци на телевизии и радија

На својата петта седница годинава, Советот за Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) утре ќе расправа и за одземање на лиценци на четири телевизии кои емитуваат на национално или регионално ниво и едно радио кое емитува на национално ниво. Причината се неплатени обврски за лиценца, а рокот истекол вчера, дознава „Мета“ од извори во ААВМУ. Имињата не се објавуваат...

Трамп ѝ се закани на „Ен-би-си“ со одземање на лиценцата

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска повторно ги нападна медиумите, кои, според него, шират лажни вести и праша дали треба да им бидат одземени дозволите за работа. „Со сите лажни вести кои доаѓаат од „Ен-би-си“ и од мрежите, кој момент е соодветен да им бидат оспорени лиценците? Лошо за земјата!“, напиша Трамп на „Твитер“. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/918112884630093825 „Ен-би-си“ претходно денеска пренесе дека Трамп сака...

СКСМ: Владата има голем удел во стопанството и тоа е проблематично

Економските забелешки во извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ се совпаѓаат со ставовите на Стопанска комора на Северозападна Македонија (СКСМ) за економските политики на државата, истакна директорот на оваа комора, Фатмир Бикиќи. Тој потенцираше дека постојано укажуваат на проблемите кои се нотирани во овој извештај и потребно е сите забелешки сериозно да се земат предвид. - Она што е истакнато...

Парите од БЕГ одат на приватни сметки на ВМРО-ДПМНЕ во Кипар, обвини Левица

Компанијата БЕГ е основана за да се испумпаат парите на граѓаните и да одат на приватни сметки на лицата од ВМРО-ДПМНЕ во Кипар, обвини денеска Владимир Куновски од политичката партија Левица. Тој рече дека незаконските дејства на ВМРО-ДПМНЕ со БЕГ почнале уште во 2011 година. „Сè почнува на 9 ноември 2011 година, на состанокот помеѓу Никола Груевски, Димитар Петров, директорот на...

Судот на честа на Лекарската комора отвори постапка за гевгелиските лекари

Судот на честа на Лекарската комора на Македонија отвори постапка за оценување дали има основа за привремено или трајно одземање на лиценците за работа на докторите од гевгелиската болница по интервенцијата во текот на која починаа родилка и нејзиното бебе, односно за одговорноста на лекарите од етичка и од деонтолошка гледна точка во согласност со Кодексот на медицинската деонтологија. „Членовите...

Занаетчиите ќе се лиценцираат и ќе се организираат во комори

Лиценци за секој занаетчија, електронски занаетчиски регистар и воведување на категоријата чирак, содржи предлог-законското решение за занаетчиство усвоено од Владата. Занаетчиските комори бараат и основање на општински занаетчиски комори, ако во општината има 350 занаетчии. Министерот за економија, Беким Незири, истакна дека со лиценцирањето на занаетчиите, секој од нив ќе го штити својот производ и занает и ќе биде одговорен за...

Неточно се тврди дека инфлацијата во Германија е над 45 отсто

Објавата шири невистини дека реалната инфлација во Германија е над 45 отсто, а како „доказ“ е прикажана илустрација на која се гледа дека еден економски индекс за април изнесува...