fbpx
Таг: лице

таг: лице

ДПИ вчера спроведе над 100 контроли во угостителски објекти, приведено одговорно лице за непочитување на здравствените протоколи 

Денеска, половина час после полноќ, полициски службеници го приведоа лицето М.Д. (41) од Скопје, поради постоење основано сомнение дека, како одговорно лице, управител на ланч бар „Мош“ во Скопје, сторил кривично дело – непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, што е казниво по член 206, став 2 од Кривичниот законик. Како што соопштија од Владата, лицето М.Д....

Mакедонскиот државјанин со коронавирусот е во добра здравствена состојба

Министерство за здравство информира дека заболениот македонски државјанин со коронавирусот на бродот во Јокохама, Јапонија е во добра здравствена состојба. „Се работи за блага форма на заболување, меѓутоа со оглед на рутинските процедури, овој наш граѓанин е транспортиран во болница на лекување“, потенцираше лекарката Гордана Кузмановска. Кузмановска додаде дека Македонија постапува согласно насоките од Светската здравствена организација и целосно сме подготвени...

Едно лице почина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје – Тетово

Попладнево, околу 18 часот, едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје - Тетово, на надвозникот за село Добарце. Несреќата се случила кога, од засега непознати причини, автомобил „цитроен ц3“ со тетовски регистарски таблички излетал од патот. Во несреќата починал 68-годишниот тетовец М.Т., кој од ударот излетал од автомобилот. Во сообраќајната несреќа, тешки телесни повреди добил и 74-годишниот тетовец...

Починато лице пронајдено на булеварот Св. Климент Охридски во Скопје

С.П. пријавил дека на булеварот Св. Климент Охридски, го пронашол починат В.М. (1947) од Скопје. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е пренесено во Институтот за судска медицина за обдукција. Увид на местото каде што е пронајден починатиот извршила екипа од СВР-Скопје.

Лицето што се заканило со напад на зградата на Владата било незадоволно од системот

Вчера во 17.40 часот, на телефонскиот број 192, од мобилен телефон се јавил маж во видно алкохолизирана состојба и без да се претстави рекол дека „за 16 минути две ракети ќе бидат испалени кон зградата на Владата на Република Македонија за да ја уништат“, информираат од МВР. - Министерството за внатрешни работи презеде мерки и набргу потоа пронајден е мажот...

Исчезна 17-годишна девојка од струшко Корошишта

Исчезнала 17-годишна девојка од струшкото село Корошишта, а случајот во СВР Струга го пријавил жител од селото Делогожда. Девојката се упатила во непознат правец од домот на нејзиниот дедо. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на лицето.

Кривична пријава за скопјанец осомничен за прикажување порнографски материјал на дете

СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал, поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје против И.Ц.(18) од Скопје, поради основи на сомнение дека во временскиот период јули-август 2016 година користејќи го„Фејсбук“, на 12-годишно девојче од Скопје во повеќе наврати и’ прикажал фотографии со порнографска содржина. За кривичното дело „прикажување порнографски материјал на дете“, предвидено и казниво по член...

Во базенот на бањата Стрновац пронајдено починато лице

Вчера, во 22.30 часот, во СВР Куманово пријавено е дека во базенот на бањата Стрновац – Општина Старо Нагоричане е пронајдено починато лице. По овластување од Јавно обвинителство, на местото на настанот пристигнале полициски службеници и лекар, при што е констатирано дека се работи за тело на непознато машко лице, кое се наоѓало на скалите за влез во базенот, свртено со...

Во Белата куќа за прв пат ќе биде вработено трансродно лице

Белата куќа соопшти дека го вработила својот прв трансроден функционер, што е потег кој, според зборовите на американската администрација, потврдува дека Вашингтон вложува напори во борбата против нерамноправноста. Во соопштението на Белата куќа се наведува дека Рафи Фридмен-Гурспен е именувана за директорка за вработување при Канцеларијата за персонал. Борците за заштита на човековите права наведуваат дека таа е прва отворена трансродна...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...