fbpx
Таг: лица

таг: лица

Oбезбедени дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари

Министерството за економија обезбеди дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари за лица со ниски приходи коишто аплицираа на Јавниот повик. Со ребалансот на буџетот за 2021 година обезбедени се дополнителни средства за ваучери за туризам, со што над 3.500 граѓани со ниски приходи оваа година ќе може да летуваат во домашните туристички капацитети, објави на...

Анализа на Хелсиншки комитет: Пандемијата ја продлабочи нееднаквоста на лицата со попреченост

Ковид-пандемијата само ги интензивираше и ги исфрли на површина проблемите со кои секојдневно се соочуваат лицата со попреченост, нивните родители и лицата што се грижат за нив, а дека државата сѐ уште заостанува во исполнување на обврските од Конвенцијата за правата на лицата со попреченост, покажува новата анализа посветена на ефектите, кои пандемијата ги имаше врз лицата со попреченост...

Од полноќ до 10 часот наутро на Табановце излегле 2.139 лица, информира МВР

На Граничниот премин Табановце во периодот од полноќ до 10 часот денеска влез/излез оствариле вкупно 3.234 лица, од кои на влез 1.095 лица, а на излез 2.139 лица, соопштија од МВР. Освен граѓаните од Македонија, во Белград се вакцинираат и граѓани на Босна и Херцеговина, јавува српски „Блиц“. Според пишувањата на овој медиум, на белградски Саем е огромна гужва, а странските...

Затворен угостителски објект во тетовско, затекнати близу 100 лица

Синоќа во 23:45 часот, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и интервентната полиција при СВР Скопје во содејство со Државниот пазарен инспекторат по претходно добиени сознанија извриле контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово-с.Желино и констатирале дека објектот работи спротивно на законот односно мерките за справување со...

Пандемијата со ковид-19 го забави унапредувањето на правата на лицата со попреченост

Непристапноста на информациите поврзани со ковид-19, затворањето на дневните центри за поддршка, неприлагоденото учење на далечина, како и невозможноста за социјално дистанцирање за лицата зависни од поддршка при извршување на секојдневни функции, се само дел од проблемите кои го зголемија предизвикот на секојдневниот живот на лицата со попреченост насекаде во светот. Ова го истакнуваат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот...

Изминатото деноноќие 98 лица не го почитувале полицискиот час, од нив 67 се приведени

Министерство за внатрешни работни информираше дека во текот на изминатите 24 часа, 98 лица не ја почитувале забраната за движење, од нив приведени се 67 лица, а за останатите земени се податоци и ќе следуваат соодветни мерки. „На 13 и на 14 април на 109 лица им се издадени решенија за изолација, а 140 лица потпишале изјави за самоизолација. Притоа,...

Кинеските работници на „Синохидро“ се ставени под надзор и се без симптоми на корона вирусот

Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во државата се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“. Станува збор за лица кои веќе биле во самоизолација во времетраење од 14 дена во Кина. - Со полна заштитна опрема заедно со двајца лаборанти од одделението за вирусологија ги пречекавме двете лица...

Општина Охрид почна со адаптација на тротоарите за полесен пристап на лицата со инвалидитет

Општина Охрид во соработка со Јавното претпријатие „Градски горобишта“, започна градежни активности за адаптација на тротоарите со цел да им се олесни движењето на лицата со инвалидитет. Денеска, активностите се одвиваа на тротоарите што се наоѓаат на пресекот на улиците „Партизанска“ и „Јане Сандански“. Предвидено е во наредниот период да се продолжи со адаптацијата, најпрвин да се опфатат по фреквентните улици,...

Лични асистенти ќе им помагаат на лицата со попреченост во секојдневните активности

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на денешната седница ја усвои Програмата за персонална асистенција на лица со попреченост за 2018 година, информираат од МТСП. Оваа услуга се воведува првпат во Македонија и е целосно финансирана од буџетот. „Со оваа програма ќе се обезбеди персонална асистенција за 100 лица на возраст од 18 до 64 години, кои...

Царовска: Направени се законски измени за поголеми права на лицата со попреченост

На одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, рече дека се направени законски измени за поголеми права на лицата со попреченост, како што е персоналната асистенција. - Долги години сме сведоци дека нашите сограѓани кои се соочуваат со попреченост беа дискриминирани, немаа пристап до соодветни здравствени и образовни услуги и немаа пристап...

Потона брод во Јужна Кореја, 13 лица загинаа

Крајбрежната стража на Јужна Кореја соопшти дека 13 лица загинаа, а две лица се водат како исчезнати откако рибарски брод се судрил со брод за дополување гориво. По сударот, рибарскиот брод потонал, а на него имало 22 лица, од кои седуммина биле спасени. Голем број хеликоптери се вклучени во потрагата по исчезнатите. Секоја година во Јужна Кореја се случуваат голем број бродски несреќи. Пред три...

Народниот правобранител апелира за целосна интеграција на лицата со посебни потреби

По повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, Народниот правобранител апелира сите чинители во општеството, уште позабрзано и попосветено да работат на целосна интеграција на лицата со посебни потреби, со што би се оствариле нивните права. „Интеграцијата, а не исклученоста е движечката сила на едно општество. Само на тој начин ќе покажеме дека работиме за вистинските човечки вредности. Но, на ова...

Пет лица се повредени откако автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон

Автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон поради што пет лица се повредени, а двајца се во критична состојба, јавуваат странските медиуми. Инцидентот се случил на улицата Стоквел, а полицијата соопшти дека овој случај не го третира како тероризам. Улицата е затворена, а истрагата е во тек.

Mалолетници од Битола осомничени за 14 кражби на мотоцикли

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе извештај до надлежното Oсновно јавно обвинителство против шест малолетни лица на возраст од 13 до 17 години, поради сомневање дека извршиле 14 кражби и тешка кражба. „Имено, пријавените во 14 случаи, при тоа во различен состав од лица, во периодот од 11 април до 14 август годинава низ повеќе локации во Битола, од пред куќи, визби,...

Трамп ја продолжи важноста на црната листа за Македонија – 10 лица се закана за САД

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Конгресот да ја продолжи важноста на т.н. „закана по националните интереси на САД“ од регионот на Западен Балкан, документ кој беше донесен во јуни 2001 година од Џорџ Буш. Со него се опфатени Босна и Херцеговина, Косово и Македонија и тој пропишува дека од овие сè уште земји постои закана од „лица кои помагаат...

Лицата со телесен ивалидитет добија пристап до МТСП

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информираше дека лицата со телесен ивалидитет добиле непречен пристап до министерството. „Во текот на вчерашниот ден, во Министерството се одржа и средба со граѓански здруженија и организации на лицата со попреченост, при што лице со попреченост можеше само, без помош од други лица, да влезе во просториите на МТСП“, се вели во соопштението на...

Собирањето потписи за лицата со посебни потреби продолжува во другите градови

Денеска до пладне во Штип, 600 граѓани се потпишаа во книгите за собирање потписи за измена на закони и на подзаконски акти за соодветни права на децата со посебни потреби. Претседателот на здружението „Сплотени срца“, Зоран Мијалков, кој е и татко на дете со посебни потреби, изјави дека очекува акцијата да се интензивира. - Денеска и утре ќе се постават книги за...

Едно лице загина, а има и повредени во протестите во Парагвај

Стотина демонстранти излегоа на улиците на Асунсион, главниот град на Парагвај, во знак на протест, бидејќи Сенатот во тајност гласал за уставен амандман со кој му се овозможи на претседателот Хорасио Картес да се кандидира за втор претседателски мандат. Демонстрантите ја запалиле зградата на Конгресот, при што има повредени, а едно лице наводно било убиено од полицијата. Полицијата остро реагирала против...

Лицата со хендикеп имаат ограничен пристап до здравствените услуги

Лицата со посебни потреби во Македонија имаат ограничен пристап до здравствени услуги, иако во Македонија осигурениците имаат право на здравствено осигурување до навршување 26 години. Ова го покажуваат резултатите од проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“, кој е поддржан од ЕУ, а спроведуван од Фондацијата за одржлив економски развој „Преда плус“, во соработка со...

Многу малку фирми вработуваат лица со посебни потреби, и покрај државните мерки

Иако во изминатите години беа донесени низа позитивни мерки за вработување лица со посебни потреби, сепак многу е мал бројот на фирми што ги користат поволностите што ги нуди државата, а не ретко доаѓа и до ситуации во кои работодавците вработуваат лица со посебни потреби само за да ги искористат бенефициите кои следуваат од државата. Ова го покажуваат резултатите од проектот „Градење капацитети...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...