fbpx
Таг: литературни творби

таг: литературни творби

Училиштето „Григор Прличев“ домаќин на книжевната манифестација „Есен во Гази Баба“ 

Основното училиште „Григор Прличев“ во скопската населба Железара, денеска беше домаќин на осмата по ред книжевна манифестација „Есен во Гази Баба“. На пригоден настан, учениците од неколку училишта од оваа општина ги прочитаа своите творби пред присутните родители и вработени во училиштето, а добија и награди за нивните пишани дела. Свој настап имаа и учениците кои членуваат во училишниот...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...