fbpx
Таг: листа

таг: листа

Руските власти го додадоа опозиционерот Навални на државната листа на “терористи”

Водечкиот руски опозиционер Алексеј Навални од страна на руските државни власти денеска е прогласен за "терорист". Најгласниот критичар на владеењето на претседателот Владимир Путин е вклучен на листата на "терористи и екстремисти" на руската федерална служба за финансиски мониторинг Росфинмониторинг, пренесува Гласот на Америка. Заедно со Навални, на овој список се вметнати и петмина соработници на рускиот опозиционер, вклучувајќи ја...

Субвенции за електрична енергија не им се потребни само на социјалните корисници, туку и на оние со ниски приходи

Листата на корисници на субвенции од државата за покривање на дел од трошоците за електрична енергија, потребно е да се прошири и во неа да бидат вклучени и семејства со ниски приходи, со само еден вработен, невработените лица и стечајците. Сега ова право на месечна поддршка од 1.000 денари го остваруваат единствено околу 30.000 лица во државава кои примаат...

Еуропа Ностра: Централната пошта во Скопје меѓу 12-те најзагрозени објекти од културното наследство во Европа [галерија]

Централната пошта во Скопје, во чии рамки е вброена уништената шалтер сала, бруталистичко ремек дело на архитектот Јанко Константинов повторно го привлече вниманието на меѓународната јавност. Еуропа Ностра, најрепрезентативната организација во Европа што се грижи за културното наследство, го вброи заборавениот објект од центарот на Скопје на листата на 12 најзагрозени објекти од културното наследство во Европа.  „Изборот е направен...

Шест македонски научници се најдоа на листа на топ 2% научници во светот

Македонските научници Љупчо Коцарев, Леонид Грчев, Валентин Мирчески, Рубин Гулабоски, Трајче Стафилов и Иван Грозданов се најдоа на листата на топ 2% научници во светот, која што ја изработи тричлен тим предводен од проф. д-р Џон Јоанидис од Универзитот Стендфорд во САД. Листата е објавена во рамките на трудот „Updated science-wide author databases of standardized citation indicators“ во научното...

Владата до Собранието ја достави листата со предлози за заменици-министри

Владата во име на премиерот Зоран Заев, до Собранието на РСМ ја достави листата со предлози за заменици-министри. Со предлог листата за заменици-министри се доставени и биографиите на кандидатите. За заменици-министри по одделни ресори се предлагаат: - Башким Хасани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за одбрана; - Назим Буши, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за внатрешни...

„Вистиномер“: ОН не промовираат нов светски поредок со кој ќе ги одземат сите човекови права

Објава на социјалната мрежа „Фејсбук“ тврди дека со проектот на Обединети нации 2021-2030 ќе се одземат сите човекови права, меѓу кои и правата на сопственост, како и дека корона вирусот е вовед во сето ова што се претставува како крајот на светот, пишува „Вистиномер“.  Неколку од тврдењата се следниве: „Една светска Влада“ „Една светска Централна банка“ „Една светска војска“ „Крај на националниот суверинитет“ „Крајот на...

Македонија се искачи за две места погоре на листата на Глобалниот иновациски индекс

Државата годинава се искачи за две места погоре во однос на лани, на листата земји кои вложуваат во иновации и иновациска структура што резултира во економски напредок, покажува најновиот извештај на Глобалниот иновациски индекс (ГИИ) за 2020 година. Фондот за иновации и технолошки развој информира дека во Глобалниот извештај кој рангира 130 држави во светот во однос на иновативните перформанси...

Обединетото Кралство прва меѓу десетте земји со најголеми ветерни електрани на море

Употребата на енергијата од ветерот добива сѐ позначајна улога во „зелената“ економска обнова во светот. Последниот извештај на енергетскиот портал "Renewable UK" открива дека Обединетото Кралство го задржа водечкото место во светот во употребата на енергијата на ветерот на море. Во последните 12 месеци, бројот на таквите проекти без разлика дали станува збор за тие кои веќе произведуваат струја или...

805 граѓани фатени без маски, 8 лица не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација

Министерството за внатрешни работи (МВР) во изминатото деноноќие регистрирало 805 прекршоци за неносење лична заштита на лице кај несовесни граѓани. Од страна на полициски службеници, извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што е утврдено дека четири лица не ја почитувале мерката за изолација и четири лица не ја почитувале мерката за самоизолација, се наведува во...

Здравствените власти до 450 лица не можат да достават решенија за самоизолација

Министерот за здравство Венко Филипче денеска обелодени дека има 450 лица кои не сакаат да ги примат решенија за самоизолација. Тој потенцираше дека во јавноста ќе објават листа со овие лица кои даваат погрешни лични податоци или воопшто не се достапни за здравствените власти, а со тоа се потенцијална опасност за натамошно ширење на болеста ковид-19. Станува збор за...

Платежната картичка „Купувам домашно“ ќе ја добијат 324.479 граѓани

Домашната платежна картичка ќе ја користат 324.479 корисници, a денеска е објавена конечната листа на веб-страната kupuvamdomasno.gov.mk, соопштија од владината прес-служба. Веќе се печатат и првите картички и наскоро ќе почнат да им се издаваат на корисниците. За оваа мерка ќе се издвојат 28 милиони евра, со цел, поддршка на граѓаните, но и на домашното производство и услуги во...

Македонија забрани влез на жители од земјите со висок ризик од корона вирусот (инфографик)

Кина, Италија, Иран, Јужна Кореја, Франција, Шпанија и Германија. Ова се моментално земјите со висок ризик за пренесување на корона вирусот, според најновата листа надополнета денеска од Министерството за здравство. Владата воведе забрана за влез на територијата на Македонија на странски државјани од овие земји со висок ризик. Исклучок се оние странски државјани кои ќе достават потврда издадена од...

Задолжителна самоизолација на патниците и препорака да не се патува во 19 земји (инфографик)

Министерството за здравство објави листа со 19 земји со среден и висок ризик за патување поради присуството на корона вирусот на нивната територија. Во групата на земји со висок ризик, во која спаѓаат Италија, Кина, Јужна Кореја и Иран, препораката е граѓаните воопшто да не патуваат, додека граѓаните кои пристигнуваат од овие земји во Македонија треба да се подложат...

Јавни претпријатија и општини должат милиони неплатен данок

Голем број јавни претпријатија и неколку општини се најдоа на новата листа должници што ја објави Управата за јавни приходи за долгови доспеани до октомври, минатата година и неплатени заклучно со крајот на јануари, годинава. Станува збор за листа на кој се објавуваат долгови по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување...

Аеродромскиот воз е приоритетен кај транспортните проекти за кои ќе бараме средства од ЕУ

Министерството за транспорт и врски го стави како приоритетен проектот за воведување на железничка врска од Транспортниот центар до Меѓународниот аеродром Скопје на листата на проекти за кои во иднина ќе бараме поддршка од ЕУ и од другите меѓународни финансиски институции. Од ова министерство за „Мета.мк“ велат дека во втората половина на 2019 година до Секретаријатот за Европски прашања...

УЈП ја објави новата листа на должници, последна за годинава

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави листата на должници бр.12/2018 за долгови доспеани до 31 август и неплатени до 30 ноемрви по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На листата објавени се 2.140 должници - правни лица што е помалку за 13 од претходната листа и 2.370 физички...

На Шангајската листа и годинава нема универзитети од Македонија

На Шангајската листа на Академско рангирање на светски универзитети за 2018 година објавена денеска, се наоѓаат илјада универзитети. На прво место 16-та година по ред е Универзитетот Харвард, на второ Стенфорд од САД, а на трето британскиот Универзитет Кембриџ. Македонските универзитети и годинава не се рангирани на Шангајската листа на најдобри универзитети. Следните десет најдобри универзитети се МИТ, Беркли, Принстон, Оксфорд,...

УЈП ја објави новата листа на должници

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници брoj седум, за долгови доспеани до 31 март и неплатени до 30 јуни по основ на данок на додадена вредност (ДДВ), данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На листата на должници објавени се 2.069 правни лица и 1.812 физички лица. Вкупно објавениот нето-долг...

„Форбс“ ја објави листата на најбогати луѓе за 2018 година

Престижниот магазин „Форбс“ ја објави најновата листа на најбогати луѓе во светот за 2018 година. На оваа листа се најдоа 2.208 милијардери од кои, Амерканците предводат со 585 милијардери, по што следува Кина со 373 милијардери. Прв на листата на најбогати луѓе во светот е основачот на „Амазон“, Џеф Безос, а на второто место е сопственикот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс.

Македонска радио-телевизија минимално го намали долгот кон УЈП

Според најновата листа на Управата за јавни приходи (УЈП), Јавниот радиодифузен сервис – Македонската радио-телевизија (МРТ), вкупно должи 130.768.590 денари (2.126.318 евра) неплатена сума за даноци, од кои по основ на данок на додадена вредност (ДДВ) не се платени 24.408.176 денари (396.881 евра). Во однос на претходната листа на УЈП, објавена на 7 декември, долгот на МРТ кон УЈП е намален...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...