fbpx
Таг: Лилјана Кузмановска

таг: Лилјана Кузмановска

За власта буџетот е развоен, за опозицијата – популистички и предизборен

Буџетот за 2020 година носи мото „инвестираме во човечкиот капитал” затоа што човечкиот капитал е најважен за економскиот развој на една земја, рече министерката за финансии Нина Ангеловска во експозето на предлог-буџетот за 2020 година, кој денеска беше на пленарна седница во Собранието. - Затоа, во предлог-буџетот за 2020 година издвоивме наjвисоки досега 154 милијарди денари за функциите на здравството,...

И претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ поднесе оставка

Претседателот на Унијата на млади сили (УМС) на ВМРО ДПМНЕ, Лука Кржалоски, поднесе оставка на својата партиска функција. Оставката следува по повлекувањето на претседателката на Унијата на жени (УЖ) на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова, генералната секретарка на УЖ Лилјана Затуроска, како и потпретседателката Лилјана Кузмановска. „Покрај тоа што моменталното раководство имаше речиси цела година да излезе со стратегија за горливите прашања, тоа...

Комисиската расправа за буџетот за 2018 година ќе продолжи утре

По дводневна пауза, утре во 11 часот ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет, на која ќе се расправа за буџетот за 2018 година. Првото продолжение на оваа седница се одржа во понеделникот, а претседателката на Комисијата, Лилјана Кузмановска, за вчера и за денеска не закажа термин. Овој потег на Кузмановска беше критикуван и од политичарите и...

Со општата комисиска расправа за буџетот, почнаа и општите партиски препирки

Дали буџетот за 2018 година е развоен или не, зошто новата власт нема доволно странски инвестиции и не ги зголемува пензиите и платите, кој за што се задолжувал и колку пари сега треба да се враќаат, беше содржината на дискусиите во општата расправа во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска до паузата. Откако министерот за финансии, Драган Тевдовски, го изложи...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата стопи 126 милиони евра од девизните резерви

Во рок од два месеци, владата на СДС стопи 126 милиони евра од девизните резерви и се задолжи повеќе од 100 милиони евра само на основа на државни хартии од вредност, изјави на прес-конференција Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ. Таа додаде дека со ребалансот на буџетот ќе се зголеми долгот за дополнителни 150 милиони евра. - Со расипничкото и неодговорно работење, владата на СДС дневно ја...

Интерпелација и за Тевдовски оти бил „министер за кратење и за задолжување“

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе поднесат интерпелација за работата на министерот за финансии, Драган Тевдовски, изјави пратеничката Лилјана Кузмановска. Како главни причина за интерпелацијата се наведуваат „целосно неразвојниот ребаланс на буџетот за значителното намалување на капиталните расходи, засилено и неосновано задолжување на граѓаните на домашниот пазар, зголемување на износот предвиден за задолжување на меѓународните финансиски пазари, непочитување на народните претставници...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...