fbpx
Таг: ЛидијаДимова

таг: ЛидијаДимова

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против Лидија Димова и три други лица

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Лидија Димова во својство на директор на Националната Агенција за европски образовни програми и мобилност, З.З. - сопственик и управител на Друштвото за трговија и услуги увоз-извоз В.Е.З. Трејд ДООЕЛ Скопје, А.Г. - надворешен соработник во Националната Агенција за европски...

ССНМ, ЗНМ и СЕММ: Осуда за заканите и дискредитациите кон новинари од Лидија Димова

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) ја осудуваат непримерната јавна комуникација со обид за дискредитација, проследена со закани со тужба, кон колегите од онлајн медиумот „А1он“ од страна на директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова. „Во соопштението потпишано од...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека СДСМ не работеше, ние носевме закони во интерес на граѓаните

„Додека Димова и нејзините колеги од СДСМ не работеа, во тој период пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остварија повеќе од 20.000 директни средби со граѓаните“, се вели во реакцијата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на пратеничката на СДСМ, Лидија Димова. „Собранието фунционираше со целиот свој уставен капацитет и без присуството на СДСМ, а ќе продолжи да функционира со истиот капацитет и сега...

Димова: Собраниските комисии ќе бидат отворени за граѓанскиот сектор

Пратеничката група на СДСМ, која пред пет дена се врати во Собранието, ќе ги отвори за граѓанските организации сите седници на комисиите со кои раководат претставници на партијата и на нивните коалициски партнери, вклучувајќи ја и Комисијата за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Агенцијата за разузнавање (АР) и онаа за надзор врз...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...