fbpx
Таг: Лидија Петровска

таг: Лидија Петровска

Судењето за „Триста“ ќе продолжи на 19 февруари со нов судија

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, се одложи за 19 февруари бидејќи поради новиот распоред на претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев ќе се менува судијата и членовите на советот што го водат предметот. Судијката Лидија Петровска, која досега го водеше предметот со новиот...

Судот нема да чека екстрадиција, ќе му суди на Грујовски во отсуство за „Тврдина 2“

Кривичниот суд нема да ја чека екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, кој е првообвинет во случајот „Тврдина 2“, и ќе му се суди во отсуство, одлучи денеска судијката Лидија Петровска. Таа, на денешната главна расправа, го отфрли барањето на Љупчо Шврговски, адвокат на Грујовски, судењето да се одложи на неопределено време, додека не се заврши неговата...

Лидија Петровска ќе го суди и случајот „Триста“ на СЈО

Случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство ќе го суди судијката Лидија Петровска, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Петровска, која веќе суди два предмети по обвиненија на СЈО, случајот „Триста“, како што информираат од Кривичниот суд, го добила преку автоматизираниот компјутерски систем за управување со судски предмети (АКМИС), а почетокот на судењето го закажала за 15 ноември. „Обвинителниот акт на Јавното...

Почна судењето за „Транспортер“, Талески тврди дека не работел криминално

„Постапката ќе ја истераме докрај и ќе докажеме дека во нашето работење нема криминал. Ако сме грешеле ние, тогаш грешеле сите општини во Македонија“, изјави градоначалникот на Битола, Владимир Талески, по денешното прво рочиште за случајот на СЈО, „Транспортер“, кое беше одложено бидејќи во судницата не беа присутни сите обвинети. Како што соопшти одбраната, обвинетата Јасмина Никиќ-Десановска имала сообраќајна несреќа на...

Лидија Петровска ќе го суди Талески за „Транспортер“

Судскиот процес за случајот „Транспортер“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство, а во кој првообвинет е битолскиот градоначалник Владимир Талески, ќе го води судијката Лидија Петровска, соопшти денеска Кривичниот суд во Скопје. Како што информираат оттаму, Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го одобрил обвинението што го поднесе Специјалното јавно обвинителство за случајот „Транспортер“, во...

„Тврдина 2“ не се снимаше бидејќи единствената камера била на „Диво Насеље“

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Тврдина 2“ не се снимаше, како што налага членот 374 од Законот за кривична постапка, бидејќи, како што објасни судијката Лидија Петровска, камерата била зафатена за снимање на судењето за случајот „Диво Насеље“, кое во исто време се одржуваше во големата сала на Врховниот суд. - Видео-тонско снимање нема да се врши бидејќи...

Рочиштето за „Тврдина 2“ одложено за 23 мај, Грујовски бил „сериозно болен“

Рочиштето за судскиот процес за случајот „Тврдина 2“ повторно се одложи, бидејќи во судницата не се појавија првообвинетиот Горан Грујовски, поранешен началник на петтата управа на УБК, и неговиот адвокат, Никола Додевски. Судијката Лидија Петровска го закажа следното рочиште за 23 мај, во 10 часот. Бранителите на другите обвинети до судот доставија медицинска документација, според која, како што рекоа, Грујовски е...

Одложено рочиштето за „Тврдина 2“, судијката Петровска на боледување

Поради боледување на судијката Лидија Петровска се одложи денешното рочиште за случајот „Тврдина 2“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство, а во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски. Тој и уште шестмина вработени во Управата за безбедост и контраразузнавање (УБК) се товарат дека ја уништиле документацијата поврзана со двата состеми од незаконското следење на комуникациите. На денешното...

Новинарите отстранети од судењето „Тврдина 2“, се читаат класифицирани информации

Судијката Лидија Петровска, која го води судењето за случајот „Тврдина 2“, ги отстрани новинарите од судницата за да може да биде прочитана содржината од дописот што СЈО го добило од МВР по барањето за декласификација и за користење класифицирани информации во судската постапка. На судењето присутни се сите седум обвинети, односно поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест...

СЈО денеска треба да каже што им одговорила УБК за тајните податоци во „Тврдина 2“

Денеска во 11 часот во Основниот суд Скопје 1 треба да се одржи ново рочиште за случајот „Тврдина 2“, во кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги товари поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и уште шест лица за уништување документацијата поврзана со системите од незаконското прислушување. На денешното рочиште СЈО треба да го извести судот за одговорот што добило од...

СЈО, по една недела, од судот го доби записникот од рочиштето за „Тврдина 2“

Специјалното јавно обвинителство вчера го добило од Кривичниот суд записникот од подготвителното рочиште за судењето за случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму додаваат дека дополнително ќе информираат кога ќе достават барање до Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) за дозвола за декласификација на доказите во обвинението...

СЈО ќе бара начин да ја деблокира истрагата за „Таргет“

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзините помошници обвинители наредните денови на состанок треба да решаваат што ќе преземат во врска со блокирањето на истрагата за случајот „Таргет“ од страна на Кривичниот суд, велат неофицијално за „Мета“ од СЈО. Она што е официјално е дека СЈО „нема право на жалба на одлуката“ на Кривичниот совет, до повисоките судски инстанци, односно...

Караџовски: Не е наша работа како протекла фотографија од судењето за „Тврдина 2“

Судскиот совет не добил никакво извествување во врска со протекувањето на фотографија од подготвителното рочиште за судењето по обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Тврдина 2“, изјави денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, додавајќи дека тоа не во надлежност на Советот. „Изнесувањето слики и јас синоќа го видов во медиумите. До нас не е стигната никаква информација и...

Денеска треба да почне судењето за обвинението на СЈО против Грујовски

Денеска, во 11.30 часот, во Кривичниот суд во Скопје треба да почне судскиот процес за уништувањето на документација поврзана со опремата од незаконското прислушување, за што Специјалното јавно обвинителство на 15 септември, годинава поднесе обвинение против седум лица. Првообвинет во случајот е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, кого СЈО го товари за  фалсификување службена исправа, односно за уништување...

Сваровски-судијката за 28 ноември закажа судење за обвинението на СЈО против Грујовски

Кривичниот суд за 28 ноември го закажа судењето на седумтемина обвинети за уништување на документација поврзана со опремата за нелегално прислушување, меѓу кои и поранешниот директор на петтата управа, Горан Грујовски. Станува збор за едно од првите две обвиненија што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе на 15 септември годинава. За второто, односно за насилствата во Општина Центар од јуни 2013...

Кривичен суд го одби барањето на СЈО за изземање на судијката Петровска

Основниот суд Скопје 1 соопшти дека го одбил барањето на Специјалното јавно обвинителство да се изземе судијката Лидија Петровска, која го доби случајот со уништувањето на документите поврзани со опремата за прислушување. „Во однос на барањето за изземање на судијката Лидија Петровска поднесено од Јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...