fbpx
Таг: лидерска

таг: лидерска

Мицкоски: Главната борба е Заев и власта да се заштитат од одговорност за криминалот

Вистина е дека главната борба е да се заштити Зоран Заев и луѓето од власта од одговорност за криминалите, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција по повод неуспешната лидерска средба. „До доцна во ноќта имавме слика од ученик, потопен во криминал и блед како крпа. Заев сака да може тој да контролира, да заташкува случаи. Тој водеше...

Мицкоски не гледа потреба да присистува на лидерската средба во петок

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска соопшти дека не ја гледа потребата да присуствува на лидерската средба на која повика премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев за в петок во 14 часот. - Господинот Зоран Заев повикува на лидерска средба, а јас ќе одговорам дека не ја гледам потребата од мое присуство на средба на која ќе се разговара...

Заев лидерската ја закажа во Клубот на пратеници, денеска во 18 часот

Претседателот на Владата и претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, закажа лидерска средба за утре во Клуб на пратеници во 18 часот, информираат од Владата. „Заради исклучителниот политички момент кој наложува проширување на институционалната рамка на лидерските состаноци, на оваа средба во формат 1+1 (лидерот на партијата плус уште еден претставник на политичката партија), се поканети партиите со...

Лидерска средба за името денеска во 13 часот

Премиерот Зоран Заев за денеска во 13 часот во Клубот на пратеници во Скопје најави дека ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија. На средбата, како што рече, очекува да се изгради консензус за ова прашање. На средбата во Клубот на пратениците...

Османи: Груевски и Заев се среќаваат, го охрабруваме тоа за да се формира Владата

Имаме информации дека Заев и Груевски имале средба и ние тоа го охрабруваме за да се најде решение да се деблокира Собранието и да се формира Владата, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи вечерва за „Мета“. Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, пак, го негираше тоа. - Не знам што би имале сега ние да разговараме со нив. Не знам на...

СДСМ сè уште нема донесено одлука дали ќе оди во Виена

СДСМ сè уште нема донесено одлука дали нивна делегација ќе присуствува на најавената лидерска средба в петок во Виена, закажана на иницијатива на тројцата европратеници, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан. На прашањето на „Мета“ дали во паријата донеле одлука и дали ќе присуствуваат на лидерската средба во Виена, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, одговори со порака „Немаме сè...

Хан ќе одржи нова лидерска средба во Скопје

Еден ден по посетата на помошничката на државниот секретар на САД за Европа и за Евроазија, Викторија Нуланд, која во Македонија ќе дојде в понеделник, и еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, ќе се обиде да стави крај на политичката криза, потврди за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Според планираното, Хан прво ќе има издвоени, а потоа и заеднички средби со...

Лидерите на партиите денеска ќе се договараат дали ќе ги продолжат преговорите

Средба на лидерите на четирите најголеми партии во Македонија ќе се одржи денеска во Клубот на пратеници, во 13.30 часот, заедно со амбасадорите на Европската унија и на САД во земјава, Аиво Орав и Џес Бејли. Евроамбасадорот Орав ќе го презентира извештајот подготвен од експертската група ангажирана од Европската комисија, а потоа треба да се утврди дали постои простор за преговорите да продолжат.

Хан ќе ги „крши“ лидерите прво на само, а потоа и групно

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска во зградата „Берлемонт“ на Европската комисија во Брисел ќе ги продолжат преговорите за решавање на политичката криза во земјава. Домаќин на средбата е еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Неофицијално се дознава дека подоцна на преговорите ќе се...

Лидерската средба поместена за вторник

Лидерската средба најавена за понеделник ќе се одржи еден ден подоцна, во вторник, информира телевизијата „Алсат-М“. Според информациите на телевизијата, во Скопје ќе допатува само еврокомесарот Јоханес Хан, без тројцата европратеници, Вајгл, Кукан и Ховит, кои беа дел од преговорите во Стразбур. Средбата нема да се одржи во Клубот на пратеници, туку во резиденцијата на амбасадорот АИво Орав. Од ДУИ потврдуваат дека...

Во кулоарите на лидерската средба: Папата, Саше и „разделбата“ Ахмети – Тачи

Дали поради заканите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека нема да седне на преговарачка маса на третата лидерска средба без да бидат пуштени сите новинари или поради нешто друго, Саше Ивановски - Политико денеска беше присутен на новиот состанок во Клубот на пратениците. Тој ја имаше „честа“ и прв да му постави прашање на премиерот Никола Груевски, а тоа гласеше: Премиере,...

Трета лидерска средба за прв чекор кон решение

Во Клубот на пратеници во Скопје, денеска ќе се одржи третата лидерска средба. На средбата ќе учествуаат Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Медух Тачи од ДПА. Излезот од политичката криза, тие ќе го бараат пред очите на набљудувачите - американскиот амбасадор Џес Бејли и евроамбасадорот Аиво Орав. Втората лидерска средба заврши без...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...