fbpx
Таг: лидерска средба

таг: лидерска средба

Лидерска средба во Грција за бегалската и за внатрешно-политичката криза

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и лидерите на мнозинството грчки партии денеска ќе се соочат на лидерска средба во претседателската палата. На политичкото „мени“ ќе се најдат бегалската криза, но и голем број внатрешни политички проблеми, кои повторно создаваат имиџ на раздор отколку на соработка меѓу сите политички сили за излез од финансиската криза. Покрај бегалската криза, која особено по оградата...

Почна клучната лидерска средба со Хан во Пржино

Почна лидерската средба на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино во резиденцијата на ЕУ со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, на која присуствуваат и американскиoт амбасадор Џес Бејли и белгискиот олеснувач Питер ван Хојте. Партиите треба да се договорат околу законот за влада со кој е предвидено поставувањето министри и заменици-министри од СДСМ во преодната влада, законите за...

Заврши лидерската средба, договор нема

Лидерската средба заврши и лидерите на партиите заминаа од Клубот на пратеници. Никој од нив не даде изјава, но известија дека секоја од партиите ќе испрати соопштение со кое ќе ја информира јавноста.

Хан и тројцата европратеници в понеделник на лидерската средба во Скопје

Еврокомесарот за соседска политика и за предпристапни преговори, Јоханес Хан, заедно со тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, ќе пристигнат в понеделник на разговорите во Скопје, за да го продолжат посредништвото меѓу политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надминување на политичката ситуација во Република Македонија, пишува МИА. Хан доаѓа во Македонија по минатонеделните разговори во Стразбур меѓу премиерот Никола Груевски и...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...