fbpx
Таг: лични карти

таг: лични карти

Граѓаните ќе можат да ги подигнат своите лични карти и на 30 и 31 октомври

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори што ќе се одржи во недела на 31 октомври 2021 година, Министерството за внатрешни работи (МВР) известува дека и во сабота и недела (30 и 31 октомври) управните служби ќе работат во општините каде што ќе има гласање во втор круг, со цел да им се излезе во пресрет...

Изборни инциденти во Куманово и Вевчани, боксерска пресметка и неовластено фотографирање лични карти

На неколку дена пред вториот круг на гласањето на локалните избори во земјава, Министерството за внатрешни работи (МВР) и различните политички партии информираат за изборни инциденти, кои влегоа и во билтените на МВР. Во Куманово, во саботата на 23 октомври во 14.15 часот во СВР Куманово Р.Р. пријавил дека во населбата Средорек бил физички нападнат од С.С. и неговиот татко....

Лични карти ќе може да се подигнат и в сабота и недела, на денот на изборите

Во пресрет на претстојните локални избори што ќе се одржат в недела, 17 октомври, Министерството за внатрешни работи (МВР) извести Одделот за граѓански работи, односно сите отсеци за управни работи на оваа организациона единица при МВР (Куманово, Штип, Велес, Струмица, Битола, Охрид и Тетово) на 16 октомври, сабота ќе работат на прием на барања и издавање на лични карти...

МВР започна да издава лични карти со новото уставно име на државата

Министерството за внатрешни работи од денеска ќе издава лични карти со новото уставно име на државата Република Северна Македонија, а околу 40 илјади граѓани ќе можат да ги подигаат новите документи. МВР два месеца не можеше да издава лични карти со новото име на државата, бидејќи во Собранието е заглавен Законот за лични карти, кој опозицијата го блокира со над...

Поради блокада на Законот за лични карти во собранието, Заев најави дека е можно на изборите да се гласа со старите документи

Бифејќи пратениците се на одмор, а новиот Закон за лични карти е блокиран од страна на опозицијата, премиерот најави дека на локалните избори можно е граѓаните на кои им се истечени личните карти да гласаат со старите документи за лична идентификација. Во овој миг 41.100 е официјалниот број на поднесени барања за издавање нова лична карта поради истечен рок. Законот е...

Гир: ЕУ-регулативата за заштита на лични податоци забранува споделување на расна, етничка, верска припадност во лични карти

Општата регулатива на ЕУ за заштита на лични податоци го забранува споделувањето на лични податоци како расна, етничка, политичка и верска припадност, одговори евроамбасадорот Дејвид Гир на новинарско прашање, дали Законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива. „Во Европската Унија, личните карти во моментов сè уште се регулирани од страна на земјите членки.Но регулативата...

Внесувањето на етничката припадност во личните карти блокирано во Собранието, партиите тактизираат

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ излегоа со мислење дека не гледаат проблем етничката припадност на граѓаните во иднина да биде впишана во личните карти. Христијан Мицкоски денеска изјави дека не гледа проблем во личните карти да стои и етничката определба. Мицкоски додаде дека навистина не гледа што е тука спорно, ако во графата националност, стои неговата етничка припадност дека е...

МВР: Граѓаните во подрачните единици да си ги подигнат готовите лични карти

Министерството за внатрешни работи (МВР) денес ги повика граѓаните да дојдат во подрачните единици каде што аплицирале за нови лични карти и да си ги подигнат овие документи за лична идентификација. Станува збор за лични карти што се веќе испечатени, а кои чекаат на подигање од страна на граѓаните. „Над 35.000 лични карти кои што во изминатиот период беа изработени...

МВР издава потврди на граѓаните за документи кои не го содржат новото име

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека до целосната промена на сите документи, почна со издавање потврди на граѓаните за документите што порано се издадени од министерството, кои не го содржат новото име на државата Република Северна Македонија. „Со овие потврди се валидизира важноста на документите што се презентираат во странство. Потврдите се со нов печат и новото име...

МВР: Прво законски измени, потоа издавање на лични документи со новото име

Граѓаните ќе добијат лични документи со новото име, откако ќе се сменат законите и подзаконските акти кои го регулираат изгледот и употребата на личните документи на граѓаните, информираа од МВР за „Мета“. - По објавувањето во „Службен весник“ на одлуката за стапување во сила на името „Република Северна Македонија“ ќе се сменат законите и подзаконските акти кои го регулираат изгледот и...

Документи со новото име граѓаните ќе добиваат откако МВР ќе направи набавка

Личните документи со новото име Република Северна Македонија, односно пасоши, лични карти, возачки дозволи ... граѓаните ќе може да ги добиваат откако, Владата ќе го објави во Службен весник датумот на влегување во сила на Уставните амандмани и Уставниот закон. Протоколот од Атина се очекува да биде испратен денеска. На прашањето, кога граѓаните ќе почне да добиваат документи со новото име, портпаролот...

Преводот на државјанството на албански е погрешен велат експертите

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што се користи со години и како што се повторно се инсистира да се пишува - „Maqedonisë” (македонско). Ова е оценката на експертите за тоа колку се почитуваат стандардите на албанскиот јазик при преводот од македонски  на...

Во Босна и Херцеговина ќе може да се патува и само со лична карта

Владина делегација од Босна и Херцеговина, предводена од претседавачот со Советот на министри, Денис Звиздиќ денеска е во официјална посета на Македонија. За време на посетата, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Игор Црнадак ја потпишаа Спогодбата меѓу Владата на Република Македонија и Советот на министри на Босна и Херцеговина, за условите...

МВР догодина планира да набави две нови машини за пасоши и за лични карти

Министерството за внатрешни работи следната година планира да набави две нови машини за изработка на пасоши и на лични карти, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешната прес-конференција на која го презентираше делот од државниот буџет за 2018 година, наменет за МВР. - Во текот на 2018 година, планирана е набавка на две нови машини за изработка и за...

Омбудсман: Дел од затворениците не гласаа поради истекот на важноста на личните карти

Од канцеларијата на народниот правобранител реагираат дека, како и за гласањето во првиот круг на локалните избори, така и денеска, дел од затворениците не гласале поради истекот на важноста на нивните лични карти. Советникот на Народниот правобранител, Зоран Билбиловски, рече дека управата на затворот „Идризово“ не води сметка за тоа кога треба да им ги обнови личните карти. „Кога ќе дојдат...

МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Сите одделенија за управни работи на Министерство за внатрешни работи ќе работат денеска и утре, со што граѓаните ќе можат да извадат лични карти, информираат од МВР. „Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена) по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални одделенија за управни работи при Министерството за внатрешни работи и тоа само доколку...

МВР ќе издава лични карти в сабота и на денот на гласањето на вториот круг избори

Сите одделенија за управни работи на Министерство за внатрешни работи ќе работат на 28 и на 29 октомври, со што граѓаните и на тие денови ќе можат да извадат лични карти, информираат од МВР. „Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена) по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални одделенија за управни работи при Министерството за...

МВР денеска и утре ќе издава лични карти

Сите одделенија за управни работи на МВР денеска и утре, на денот на локалните избори, ќе работат и ќе издаваат лични карти на граѓаните. Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена) по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални одделенија за управни работи при Министерството за внатрешни работи и тоа само доколку подносителот не...

МВР ќе издава лични карти в сабота и на денот на изборите

Одделенијата за управни работи на МВР ќе работат и в сабота и в недела на издавање лични карти на граѓаните, поради локалните избори, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи „Сите барања за издавање лична карта (поради оштетеување, изгубена или украдена лична карта), по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални одделенија за управни работи при Министерството за...

Повеќе од 600 затвореници не можеле да го остварат своето право на глас

Повеќе од 600 затвореници, односно 30 проценти од вкупниот број, не можеле да го остварат своето право на глас бидејќи немале важечки биометриски документи, јавува телевизија „Телма“. Проблемот настанал при организација на продолжување на рокот на важност на личните карти, при што институциите вината си ја префрлале едни на други. Увид во ситуацијата направиле и претставници на Државната изборна комисија и на...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...