fbpx
Таг: лица со попореченост

таг: лица со попореченост

МТСП: Правото на посебен додаток се зголемува за 15 отсто, а се гради и систем праведен за лицата со попреченост

Со програмата за работа на Владата на РСМ за 2022 предвидено е зголемување на правото на посебен додаток за 15 % за сите три категории на корисници на ова право, информира денес Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Од Министерството велат дека ова доаѓа по наводите на Коалицијата „Менуваме“ во некои од медиумите, за, како што пишува во соопштението,...

Порталб: Социјалните реформи недоволни за децата и лицата со посебни потреби

Северна Македонија постигна одреден напредок во социјалните реформи, иако се уште е далеку од очекувањата или стандардите на развиените европски земји. Иако земјата во 2019 година усвои некои нови услуги за лицата со попреченост, сепак тоа не ја намалува дискриминацијата на оваа ранлива категорија граѓани. Она што ЕК го забележа во извештајот за 2021 година е дека оваа категорија...

„Dancers united“ со неколку медали на Европското првенство во танц

Членовите на студиото за танц и фитнес „Dancers united“ од Скопје остварија големи успеси на Европското првенство во танц што се одржа во Варшава, Полска на 29 и 30 април и дома се вратија со медали во неколку категории. Со инклузивна танцова точка на лица со типичен и атипичен развој, „Dancers united“ ја одбранија титулата светски прваци и се закитија...

„Шорткат“: Човекот кој се труди да му обезбеди дом на секое куче-скитник во Скопје

Новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“ ја претставува приказната на Ќемал Незири од Скопје, човекот кој се труди на секое куче да му обезбеди дом, наместо тоа да остане на улица. Незири со години сам, а од лани и во својот „Happy Shelter“, ги згрижува дури и најболните, отруените и осакатените кучиња. Вели дека нема помош ниту од...

Обезбеден е организиран превоз за учениците и студентите со попреченост

За ученици и студенти со попреченост е обезбеден организиран превоз од нивното место на живеење до средните училишта и факултетите во Скопје каде што учат и студираат и назад со адаптирани возила, информираат од Град Скопје. Организираниот превоз на учениците и студентите со попреченост кои следат настава во средните училишта или факултетите во Град Скопје ќе се реализира со адаптиран автобус и минибус комбе. Од...

ДИК: Лицата со попреченост ќе може да се потпишуваат на кандидатските листи и надвор од просториите

Државната изборна комисија (ДИК) извести дека со цел овозможување на целосно остварување на правата на сите граѓани/ки кои сакаат да даваат поддршка за некоја независна листа во постапката за собирање на потписи , вработените во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија кои се сместени во простории каде нема услови за пристап на лица со попреченост, се задолжуваат...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...