fbpx
Таг: лето

таг: лето

Не излегувајте во периодот од 10 до 14 часот, апелира Министерството за здравство

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на земјава, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат соодветни мерки за заштита од УВ зрачењето. Ако УВ индексот е повисок од 8, задолжително да се користи крема со заштитен фактор и капа, како и да се...

РСБСП апелира до возачите да возат одморени за време на долгите патувања и почесто да прават паузи

Летото е период кога температурите секојдневно се издигнуваат над 30°C. Во вакви услови возењето и патувањето стануваат се потешки и бараат многу повеќе внимание, концентрација и фокусираност. Високите летни температури влијаат на способноста на возачот, влијаат на техничката исправност на возилото, а секако влијаат и на условите на патот. Со цел безбедно патување, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на...

Летово регистрирани 43.928 прекршоци за неносење маска, полицијата најстрога била во јуни (инфографик)

Полициските службеници изминатово лето регистрирале 43.928 прекршоци за неносење маска низ градовите во земјава. Во текот на летниот период, односно месеците јуни, јули и август, најмногу прекршоци за неносење маска (20.026) се регистрирани во месец јуни, а речиси двојно помалку се констатирани во текот на јули (11.054), покажуваат податоците на МВР. Мерката за прекршоци беше донесена на 22 април годинава,...

Епидемиолозите предупредуваат дека на есен случаите на ковид ќе бидат многу побројни од сега

Собирањето на повеќе луѓе на едно место, како што последно се случи вечерта по изборите или сите други приватни собири на кои секојдневно сме сведоци, можат да го зголемат бројот на новозаразени лица со ковид-19, предупредуваат епидемиолозите, кои нагласуваат дека ако не се почитуваат препораките за лична заштита, бројот на нови случаи на ниво на држава, нема да се...

Променливо облачно и нестабилно време, со пороен дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Понестабилно ќе биде во западните и крајните источни делови, особено во попладневните часови, а најмалку врнежи ќе има долж Повардарието каде ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура се движеше од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува...

Првиот ден на летото сончев со умерена облачност, на западот попладне невреме

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во западните делови значително облачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи. Утринската температура се движеше од 14 до 19 Целзиусови степени, а  дневната ќе изнесува од 21 до 34 степени. УВ-индексот ќе биде 8. Во Македонија и на северната хемисфера денеска почнува летото, а истовремено на јужната...

Утре почнува летото

Од утре во Македонија и на северната хемисфера почнува летото. Истовремено, на јужната полутопка настапува зимата. Во Македонија летото ќе почне утре 12.07 часот. Сонцето ќе изгрее во 4.58 часот, а ќе зајде во 20.12 часот. Утрешниот, 172 ден во годината е најдолг и ќе трае 15 часа и 14 минути. Летото ќе заврши на 22 септември, кога ќе почне есента. На...

Високите температури предизвикаа пожари во Грција, Португалија и на Корзика

Високите температури и сувиот воздух предизвикаа нови пожари на југот на Европа, а најмногу во Грција, Португалија и на Корзика. Пожарот што изби во село кај Атина, уништи неколку куќи и го примора локалното население да ги напуштат домовите. На францускиот остров Корзика поради пожари евакуирани се околу 1.000 луѓе. Пожарите избувнале во четвртокот, пренесуваат локалните медиуми. Повеќе од 4.000 пожарникари се борат...

„Охридско лето“: Вечерва концерт на „Судар перкашн“ и музика за удирачки инструменти

Во предворјето на црквата „Света Софија“ вечерва, со почеток во 21 часот, ќе настапи Ансамблот „Судар перкашн“ од Хрватска. На програмата на концертот, кој е во рамките на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“, се дела од Мештровиќ, Моцарт и од други композитори. Ансамблот е формиран во 2010 година за да се поттикне развојот и создавањето на музика за удирачки инструменти. Во ансамблот членуваат млади...

Утре премиера на „Љубовен маратон“ во штипскиот театар

Премиерата на комедијата „Љубовен маратон“, претстава за женет маж кој решава да тргне по нови животни возбудувања, изневерувајќи ја својата сопруга, ќе биде изведена утре во рамките на манифестацијата „Штипско културно лето“. Оваа претстава е е работена по дело на Нил Сајмон, а во режија на Никола Ристов. За режисерот, ова е вторпат во тетарот во Штип да работи по дело на Сајмон. -...

Заев замина на одмор, Груевски се врати

Политичките лидери и високите функционери во партиите се изморија од долгите преговори. Како што дознава „Мета“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, моментално е на годишен одмор, а наредните денови ќе одмараат и заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, и портпаролот Петре Шилегов. Како што информираат од СДСМ, тие „нема да користат класичен годишен одмор, туку ќе спојат неколку дена со викенд“. Премиерот Никола Груевски,...

„Бела ноќ“ за официјален почеток на летната сезона во Охрид

Официјалниот почеток на летната туристичка сезона во Охрид ќе биде означен со манифестацијата „Бела ноќ“, која ќе трае од 3 до 5 јули. Главниот акцент ќе биде на 4 јули, сабота, кога ќе се одржи централната манифестација на градскиот плоштад Свети Климент Охридски. Угостителските објекти ќе работат со продолжено работно време, а во сабота со неограничено работно време. – На 4...

На Булеварот на книгите читателите го избраа Хитот за ова лето

Клубот Матица, традиционално, 16-та година по ред ја организира летната кампања „Со книга на плажа“, годинава збогатена со новиот слоган „Сонцето пишува нови страници“. Како и секоја година, читателите и членовите на Клубот, избираа и гласаа за автор и наслов на летото, а според резултатите хитот за ова лето е светски популарниот „Сеќавање на љубовта“ од Алисон Ричман, дело номинирано...

Охриѓани лете работат, зиме се рашетуваат

Сандански, Банско и Боровец во Република Бугарија се центрите кон кои охриѓани ќе гравитираат оваа зима. Не е помала заинтересираноста и за зимските аранжмани за Копаоник, Златибор и за Стара Планина во Република Србија. Оние со подлабок џеб, оваа зима ќе заминат во ексклузивните зимски центри во Швајцарија, Австрија, Франција, Италија и во Словенија. Охриѓани се заинтересирани и за...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...