fbpx
Таг: летен камп

таг: летен камп

Дваесет деца со срцеви маани и нивните семејства на летен камп во Струга

Во Струга, на летен камп наречен „Моето срце во сите бои“ годинава учествуваат повеќе од 20 деца со вродени срцеви маани и нивните семејства. Кампот трае една седмица, а е дел од рехабилитациониот процес после медицинскиот третман. Тој се одржува 15-та година по ред, а е организиран од Клиника Жан Митрев во соработка со Црвен крст на Град Скопје. „Преку овој камп...

Постот манипулира со изјавата на Лајен и го величи Путин дека спречил „перверзни педофилски планови“

Од најавата на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен дека ќе организира конференција за враќање на украинските деца од Русија, оваа објава на Фејсбук  прави манипулативна конструкција во која се извртуваат тезите и се воздигнува рускиот претседател Владимир Путин. Тврдењето дека Путин им ги уништил „перверзните планови на педофилите“ за децата од Украина, ја искривува вистинската слика...

Летен камп за млади новинари: Дигитализацијата на медиумите носи нови предизвици за младите новинари

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје од 13 до 16 јули одржаа летен камп за млади новинари во Охрид. Од ЗНМ информираат дека целта на едукативната работилница е преку дружење и размена на искуства и вештини да се придонесе кон градење на капацитетите и унапредување на професионалните стандарди на младите новинари во...

Oтворен повик за стипендии за Кампот за високо-технолошка извонредност во Охрид

„Македонија 2025“ објави повик за стипендии за учество на второто издание на Охрид камп за високо-технолошка извонредност, кој ќе се одржи од 9 до 16 јули во Охрид. Основна цел на програмата е младите од 11 до 15 години да ги унапредат своите вештини за роботика и кодирање, а покрај тоа, да обезбеди можност за младите Македонци од земјава и...

Во тек е летниот камп во организација на Сојузот на извидници на Македонија

По пауза од две години поради ковид-19 пандемијата, повторно се активираше традиционалниот летен камп во кој учество земаат околу 180 извидници од цела Македонија на возраст од 12 до 16 години.  Деновиве, на плажата во Извидничкиот центар-Охрид, освен редовните посетители можат да се забележат и разиграните деца и млади кои учествуваат на летниот камп што е во организација на...

Заев: Апелирам банките да не ја купуваат еврообврзницата

Одлуката за емитување на нова еврообврзница од 650 милиони евра е финансиско злосторство врз младите, смета лидерот на опозицијата, Зоран Заев. Во неговото обраќање на летниот камп на СДММ во Охрид, тој истакна дека „безобразието од страна на власта е толку големо што таа не се обидува транспарентно да го презентира расходниот дел на тие пари“. - Не смееме да го дозволиме бесрамното...

Пожар на Сибир, евакуирани 200 деца од летен камп

Повеќе од 200 деца се евакуирани од летен камп во руската автономна република Бурјатија на Сибир, по пожарот во околната шума, соопштија локалните власти. „212 деца моментално чекаат автобуси за да ги однесат до Улан Уде, главниот град на Бурјатија, каде ќе бидат сместени во едно училиште сè додека по нив не дојдат нивните родители“, соопшти локалната телевизија. Утринава се запалила...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...