fbpx
Таг: лекарска комора

таг: лекарска комора

Тик Ток анестезиологот остана без лиценца, седум години не смее да работи како доктор

Судот на честа при Лекарската комора, на денешната седница одлучи привремено да му ја одземе лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог, вработен во ЈЗУ Клиничка болница Тетово, информираат во Лекарска комора. „Лиценцата за работа на докторот привремено се одзема за период од седум години, што согласно правните прописи е максимална казна што може да се изрече за...

Лекарот што објави пациентки на Тик Ток се соочува со одземање на лиценцата за работа

Привремено одземање на лиценцата за работа во траење до седум години - со ваква казна се соочува анестезиологот од Тетово кој пред неколку дена беше приведен бидејќи објави снимка на Тик ток од пациентки на гинеколошкиот оддел во Клиничката болница во Тетово. Ова денеска го изјави проф. д-р Калина Гривчева Старделова, претстедателката на Лекарската комора. „Согласно правните регулативи, членовите на...

Да престане јавниот линч врз докторите, бара Лекарската комора

Потребно е итно носење на посебен Закон за заштита на докторска дејност со кој ќе бидат регулирани правата и обврските на докторите, порача Лекарската комора во својата осуда на јавните вербални напади и навреди врз лекарите и лекарската професија, како и неоснованите обвинувања за сторена лекарска грешка. Ова е втора ваква реакција на Лекарската комора, откако и на Светскиот ден...

Забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани, бара Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост реагираше на пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на гинекологот Мухамед Асани кој во периодот меѓу 2015 и 2020 година нелегално давал гинеколошки услуги во нерегистрираната ординација во својата куќа. Од платформата велат дека се згрозени од пресудата, но и дека фрапира фактот што Судот не изрече и споредна...

Лекарската комора бара институциите да ги заштитат лекарите кои се злоупотребуваат за лажно рекламирање

Во последно време стана зачестена појавата на лажни и манипулативни реклами за т.н. медицински производи, препарати и методи кои се пласираат на интернет, реагираат од Лекарската комора на Република Северна Македонија. Оттаму велат дека ги осудуваат сите обиди за злоупотреба на професионалниот интегритет и авторитет на лекарите преку различни реклами за лекови, помошни средства за лекување, додатоци во исхраната и...

Контраспин: Оправдувањето на Комората дека немало лекари за вонредни надзори е на климави нозе

Лекарската комора појаснува дека во пандемија немало лекари за да формира комисија/ии за вонредни стручни надзори, а во исто време признава дека постојат други механизми и модели, како „и правно недоуредени прашања за формирање на комисиите“, кои допрва се бараат, со што, де факто, Комората признава дека во однос на пандемијата многу доцнат во своите реакции. Всушност, тоа е...

Лекарска комора: Стручниот надзор се врши според годишен план кој го одобрува министерот за здравство

Лекарската комора соопшти дека вршењето на редовниот стручен надзор во здравствените установи и здравствените работници, според Законот за здравствена заштита, го врши по однапред утврден годишен план за кој согласност дава министерот за здравство. Ова соопштение дојде повеќе денови откако беше објавен документарниот филм „Нечиста крв“ на Истражувачката репортерска лабораторија во кој приватната клиника „Жан Митрев“ беше обвинета за...

Медицинските комори бараат изземање од Законот за заштита на лични податоци

Законот за заштита на лични податоци да не се имплементира во приватните здравствени установи со мал број вработени, бараат Лекарската, Фармацевтската и Стоматолошката комора, бидејќи обврските кои произлегуваат од овој закон создаваат дополнителни административни обврски, како и непотребно финансиско оптоварување. Коморите појаснуваат дека заштитата на личните податоци на пациенти е регулирана и имплементирана како приоритет во работењето на здравствените установи согласно...

Лекарска комора: За пациентите со прележан Ковид-19 е неопходна физикална рехабилитација

Поради намалена физичка кондиција, отежнато дишење, продолжена болка, депресија, вознемиреност и намален квалитет на живот, значителен број од пациентите по прележан Ковид-19 имаат потреба од физикална рехабилитација. Ова беше истакнато на неделната онлајн дискусија која ја организираше Лекарската комора на тема „Рехабилитација на пациенти по прележан Ковид-19“. Настанот и неделава го модерираше претседателката на Лекарската комора, проф. д-р Калина Гривчева...

Лекарска комора: Опаѓање на косата во пост-ковид периодот е најчестиот симптом кој ги вознемирува пациентите

„Различни промени на кожата, манифестирани како црвенило, осип, лезии или поинтензивно опаѓање на косата се дел од симптомите кои може да ги предизвика Ковид -19 во акутната фаза на болеста или во подоцнежниот пост ковид период“, елаборираше асс. д-р Ивана Дохчева Карајованов во рамките на неделната дискусија која ја организираше Лекарската комора. Претседателката на Лекарската комора, проф. д-р Калина Гривчева...

Грозданова: Комбинирање на вакцините против ковид-19 дава поширок имунолошки одговор

Вакцините за заштита од ковид-19 и по појавата на Делта сојот обезбедуваат висока заштита од вирусот, ја намалуваат потребата од хоспитализација и компликации од болеста, a нивната комбинирана употреба може да создаде поширок  имунолошки одговор, истакна професорката Александра Грозданова, Национален координатор за имунизација во неделната онлајн дискусија организирана во Лекарска комора на РСМ. „Според студиите објавени во стручни списанија со...

Софијанова: По ковид-19 дел од децата може да развијат мултисистемски инфламаторен синдром

Вирусот SARS-CoV-2 кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија, но неопходно е секој случај внимателно да се следи, вели директорката на Клиниката за детски болести д-р Аспазија Софијанова. Таа потенцира дека ако се забележи влошување на здравствената состојба треба да се направат дополнителни испитувања кои би укажале на посериозни синдроми и состојби, како...

Здравствените работници исцрпени, Лекарската комора бара воведување на дополнителни мерки за заштита од ковид-19

Лекарската комора апелира и ги повикува сите граѓани да ја препознаат сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаме предизвикана од ширењето на ковид-19 и со заеднички придонес и делување да им помогнат на лекарите во борбата за заштита на индивидуалното и колективно здравје. „Капацитетите на болниците речиси се исполнети, секојдневно бараме дополнителен кревет за згрижување на тешко болните. Голем проблем...

Платформа за родова еднаквост: Бараме детална истрага и одговорност за случајот со родилката Јалдз Веапоска од Дебар

Лекарската комора јавно да ги објави имињата на лекарите што биле дел од Комисијата за стручен надзор и да ја извести јавноста со детални информации според кои Лекарската комора не утврдила лекарски пропусти во случајот со родилката Јалдз Веапоска од Дебар, вклучително и за причините зошто се отстранети органите кај пациентката, побара Платформата за родова еднаквост откако во јавноста...

Претседателката на Лекарската комора се вакцинираше, порача дека имунизацијата е најсилно оружје против ковид-19

Претседалката на Лекарската комора на РСМ, Калина Гривчева Старделова ја прими првата доза од вакцината против ковид-19. Таа е дел од здравствените професионалци кои се ангажирани во еден од ковид центрите во земјава. „Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури и тоа досега многу пати го докажала историјата. Затоа, порачувам дека никој, а особено здравствен работник, не треба...

Лекарската комора им ги дообјаснува протоколите за Ивермектин на матичните лекари, граѓаните да не го земаат на своја рака

Лекарската комора започнала со оналјн предавања за матичните лекари во целата земја, на кои им се дообјаснуваат протоколите за употреба на лекот Ивермектин кој се употребува за третман на болеста ковид-19. Од следната недела, како што информираат во Министерството за здравство, лекарската комора ќе организира и онлајн дискусија со клиничките доктори (лекарите кои работат во болниците) за употребата на...

„Ивермектинот“ да се зема само по препорака на матичен лекар, апелира Министерството за здравство

„Ивермектинот“ е антипаразитски лек со широк спектар на делување и неговата примена треба да биде исклучиво под лекарски надзор, без разлика дали станува збор за домашно лекување или за хоспитализација, нагласуваат од Министерството за здравство. „Апелираме граѓаните на своја рака да не го пијат лекот „Ивермектин“, бидејќи единствено лекар може да утврди дали постојат индикации за користење и доколку постојат,...

Лекарска комора покрена постапка пред Судот на честа за докторите од Охридската болница

Лекарската комора го осуди однесувањето на докторите од инфективното одделение во ЈЗУ Општа болница Охрид, бидејќи не ѝ овозможиле здравствена заштита на пациентка од струшкото село Татеши, која со симптоми на Ковид – 19 побарала здравствени услуги. Како што се наведува во соопштението на Комората, докторите постапиле несоодветно и несовесно, со што го нарушиле угледот и достоинството на лекарската професија,...

Лекарската комора без став за моделот на приватизација на Итната помош

Една од најстарите организации и претставник на лекарската фела во Македонија, Лекарската комора нема став за тоа дали е подобро да се приватизира Итната медицински помош, пренесува „Порталб.мк“. „Прво не знаеме дали ќе се приватизира, затоа и немаме став за ова прашање. Треба да видиме кој ќе ја изврши физибилити студијата, затоа и не се знае дали ќе се приватизира. Откако Министерството...

Судот на честа на Лекарската комора отвори постапка за гевгелиските лекари

Судот на честа на Лекарската комора на Македонија отвори постапка за оценување дали има основа за привремено или трајно одземање на лиценците за работа на докторите од гевгелиската болница по интервенцијата во текот на која починаа родилка и нејзиното бебе, односно за одговорноста на лекарите од етичка и од деонтолошка гледна точка во согласност со Кодексот на медицинската деонтологија. „Членовите...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...