fbpx
Таг: ЛДП

таг: ЛДП

Министерот Шаќири ќе побара итна проценка на безбедносните ризици во училиштата

По случувањата во Србија со двата масакра со огнено оружје што се случија неделава, министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска информираше оти ќе им предложи на владата и безбедносните органи да извршат итна проценка на состојбите и безбедносните ризици, кои во голема мера се потхрануваат од одредени социјални мрежи, како што е ТикТок. „Имајќи предвид дека истите не...

ЛДП и ДОМ ќе бараат законски измени за регулирање на „копањето“ криптовалути

Криптовалути
Коалициските партнери Либерално демократска партија (ЛДП) и Демократска обнова на Македонија (ДОМ) соопштија дека, имајќи ја предвид енергетската криза и последиците врз животната средина, преку своите пратеници во парламентот ќе побараат законски измени кои се однесуваат на „копањето“ криптовалути. „Во време на енергетска криза недозволиво е да се троши струја за производство на криптовалути за лично богатење на поединци. Бидејќи...

Коалицијата е стабилна велат од СДСМ, откако пратениците на ЛДП најавија дека самостојно ќе делуваат во Собранието

Мнозинството во Собранието и коалиција во Владата се стабилни, посветени на реализација на утврдените цели и програми, во интерес на граѓаните, информираат од СДСМ, откако ЛДП донеле одлука за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски. „Како партија донесовме одлука уште пред седум месеци за самостојно делување во македонскиот Парламент заради подобро претставување на либералните вредности и поголем...

Евролибералите поддржуваат почеток на преговори со Македонија до крајот на годината

Северна Македонија постигна неверојатен успех во изминатите две години, претворајќи се од авторитарно општество во отворена демократија. Успесите во решавањето на проблемите со соседите имаат далекусежни последици. Сите ние, вклучително и нашите партнери од Франција од партијата на претседателот Макрон, тоа мора да го поддржиме и да го испорачаме ветеното за почеток на преговорите за членство во ЕУ до...

Именуван новиот државен секретар во Министерство за економија

На предлог на ЛДП, денеска Зоран Павловски е именуван за нов државен секретар во Министерството за економија. Павловски, член на Либерално-демократската партија, на ова место доаѓа од позицијата раководител на сектор за администрирање приходи, локален економски развој и за стратешко планирање во Општина Куманово, со искуство во развој на локална економија, поддршка во развој на мали и на средни претпријатија,...

ЛДП: Од ветените 72 милиони евра, во Дрисла не е вложено ниту евро

По неколкуте реакции и обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ до министерот Зоран Шапуриќ за непреземање мерки за струшката депонија, неговата партија, ЛДП, денеска ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека не преземала речиси ништо за единствената депонија во Македонија, скопска Дрисла, која, како што вели, исполнува мал дел од стандардите, и не ги реализирала ветувањата за инвестирање во неа. „Во Македонија постојат 54 депонии од кои,...

ЛДП: Честитки за Црна Гора, наредна земја во НАТО да биде Македонија

Либерално-демократската партија (ЛДП) го поздрави приемот на Република Црна Гора во НАТО, што, како што вели, ќе ја подобри стабилноста и безбедноста на регионот. Партијата изрази надеж дека наскоро ќе се случи истото и со Македонија и побара од новата власт сериозна работа на спроведувањето на реформите за евроатлантските вредности. „Претходната влада, на чело со Никола Груевски, не успеа да ги...

ЛДП бара поништување на „скандалозниот“ договор за изградба на нов клинички центар

Никола Тодоров, Никола Груевски и Емил Димитриев денеска потпишаа и поддржаа скандалозен и бескруполозен договор за изградба на нов клинички центар во Скопје, свесно произведувајќи нови линии на поделба и беззаконие во Рeпублика Македонија, обвинуваат од Либерално-демократската партија (ЛДП). Оттаму велат дека потпишувањето на ваков договор од страна на лице „кое не е ништо друго, освен пратеник во новиот собраниски...

ЛДП: Прво влада, па законско решение за одржување на локалните избори

Либерално-демократската партија го повика Ѓорге Иванов да го додели мандатот за составување на нова реформска влада, а парламентарните претставници на ВМРО-ДПМНЕ да не ги опструираат демократските процеси за формирање влада. Партијата вели дека само по изборот на новата влада, може да се разговара за датумот на одржување на наредните локални избори. За застојот во досегашното работење, ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ. „Во овој...

ЛДП: Реформската влада напорно ќе работи за влез во европското семејство

„Република Македонија се враќа на вистинскиот пат за влез во големото европско семејство. Патот по кој сигурно чекоревме пред 11 години, сега има уште поголемо значење на овој 9 Мај, Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. Брзата разврска на политичката криза, формирањето на новата влада, враќањето на демократските вредности, владеењето на правото, правдата, независноста на судството,...

СДСМ и ЛДП го честитаат 1 Мај: Сплотени обезбедуваме економски и социјално стабилни граѓани

Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај го честитаа и Зоран Заев, во свое име и во име на СДСМ, како и ЛДП. „Бидете горди на нашата заедничка борба за правда, за квалитетен живот, за достоинствени работни места, за пристојни плати и пензии, за напредна Македонија. Овој 1 мај 2017 година е ден на нашата истрајност и верба во живот...

ЛДП бара одговорност за набавка на палмите по нереално високи цени

Палмите за кои се потрошија еден милион евра народни пари не беа најавени во никаква предизборна или каква било друга програма на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, велат од Либерално-демократската партија. „Палмите почнаа да се сушат уште во првите месеци од нивното засадување, но набрзина беа заменувани со други палми за да се прикрие нелогичноста на проектот. Сега е очигледно дека...

ЛДП: Граѓаните на Гевгелија се предвесници на демократските и еколошки реформи

„Граѓаните на општината Гевгелија покажаа висока демократска и еколошка свест и со тоа станаа предвесници на овие реформи во земјава. Тие се спротивставија на ниско развиената еколошка свест, на недоволната информираност во врска со екологијата и со еколошките постапки што треба да се преземат и цврсто застанаа против неодговорноста на сите што сакаа да ја загрозат животна средина и здравјето на...

ЛДП: Да не ги забораваме жителите на поплавените подрачја

„Граѓаните од Скопје и од околината што настрадаа во ланските поплави не треба да бидат заборавени ниту од институциите, ниту од хуманите граѓани. За жал, дури и по девет месеци од водената стихија, добар дел од нив се оставени сами да се снаоѓаат и да си ги решаваат проблемите и последиците од уништените домови“, порача ЛДП. Членови на градската организација на...

ЛДП: ВМРО-ДПМНЕ не смее да биде кочничар на реформите во здравството

„ВМРО-ДПМНЕ не смее и понатаму да биде кочничар на реформите во здравството на штета на здравјето на македонските граѓани“, се вели во соопштението на Либерално-демократската партија (ЛДП). Оттаму додаваат дека секојдневните недостатоци на лекови, медицински помагала во болниците и реагенси во лабораториите се рефлектираат на најсуштествените потреби на пациентите. „Иако во некои случаи причината е немање средства, во други - неточни...

ЛДП: Иванов е една од најголемите грешки на гласачите во поновата историја

Со недавањето на мандатот за формирање влада на јасно изразено мнозинство во Собранието, Иванов се наметна како фактор на нестабилност, велат од Либерално-демократската партија (ЛДП). Портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ, денеска на прес-конференција истакна дека Иванов веќе втор мандат покажува дека не само што не е дораснат на функцијата претседател, туку раководејќи од тоа место, тој претставува безбедносен ризик, како за...

ЛДП бара да се одблокира Собранието и да се избере легитимната влада

„Раководството на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш потврди дека е антидржавно, со тоа што сега една недела го блокира и конституирањето на Собранието на Македонија. Никола Груевски треба да сфати дека е опозиција и од тој факт бегање нема“, се вели во соопштението на Либерално-демократката партија (ЛДП). ЛДП бара од Груевски да престане да се крие зад бескрајните реплики и контрареплики и...

ЛДП: За Македонија нема друга алтернатива освен Европската Унија

Владата на ВМРО-ДПМНЕ свесно ги закочи реформските процеси и интеграциските патишта кон ЕУ затоа што не ѝ одговараше развој на демократските процеси и ограничувањето на самоволното и на деспостското владеење, велат од Либерално-демократската партија. „По добивањето на кандидатскиот статус во 2005 година, кога последен пат имавме демократска влада, по доаѓањето на ВМРО-ДМПНЕ на власт, нашата држава е заробена во кандидатски...

ЛДП побара оставка од Владимир Талески

Што ли уште треба да се случи за градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да си поднесе оставка од функцијата и да го ослободи градот од криминалот, корупцијата и од скандалите со кои ја разнебити Битола, праша денеска на прес-конференција претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски. - Талески, за кого Специјалното јавно обвинителство најави и обвинителен акт за коруптивни тендери, со...

ЛДП: Ако ЕУ ни воведе санкции, тие да бидат за поединци, а не за сите граѓани

Либерално-демократската партија стравува и воедно предупредува дека блокирањето на евроинтеграциските процеси се најголемата закана за унитарноста на Република Македонија, се вели во соопштението на партијата по вчерашните разговори на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, со лидерите на парламентарните политички партии во земјава. „Желбата на 75 отсто од граѓаните, Македонија да биде членка на Европската Унија и...

Ирска не донесе одлука да го протера израелскиот амбасадор и да го тужи Израел пред судот во Хаг

Нема никаква официјална одлука на Ирска за протерување на израелскиот амбасадор и за поднесување тужба против Израел пред Меѓународниот суд во Хаг, како што тврди објавата што ја анализираме....