fbpx
Таг: Лазарополе

таг: Лазарополе

Глобалното затоплување присутно во земјава, и лани температурите биле над просекот [инфографик]

Во 2021 година во Северна Македонија имало температури на воздухот коишто продолжиле да ги одразуваат трендовите на глобалното затоплување, со позитивни отстапувања кај температурите од нормалата за речиси цела земја. Ова е заклучокот наведен во Годишниот извештај на Управата за хидрометеоролошки работи за 2021 година (УХМР), изготвен од авторката м-р Александра Стевков од Секторот за метеорологија при УХМР, којшто...

Повик за учество на студентите на 30-тата Летна школа по архитектура што ќе се одржи онлајн

Архитектонскиот факултет при УКИМ од 13 до 19 септември годинава ќе ја одржи 30-тата јубилејна Летна школа по архитектура, која што како и лани, ќе биде во онлајн формат и ќе го обработува регионот на Лазарополе. Настанот ќе биде предводен од словенечката архитектка и професорка на Архитектонскиот факултет во Љубљана Маруша Зорец. Таа е дел од студиото Arrea и...

Климатски промени: Рекордни отстапувања на просечните температури на воздухот во С. Македонија [инфографик]

С. Македонија се соочува со отстапувања од просечните средногодишни температури на воздухот со години наназад. Климатските промени со кои се соочува целиот свет се присутни и во земјава. Сепак, во 2019 година регистрирани се рекордни позитивни отстапувања на температурите во населените места. Скопје, Гевгелија и Лазарополе ги избравме како три локации (главен град, еден од најтоплите и еден од...

Најмногу снег во Лазарополе и Маврово

Врнежите од снег ноќеска во некои делови од земјава оставија снежна постилка утрово, соопшти Управата за хидрометеролошки работи (УХМР). Висината на снежната покривка изнесуваше 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Изутринава снег со послаб интензитет паѓаше во Пожаране...

Опожарени три куќи во Лазарополе

Вчера во 5 часот, во Горна Чешма, во селото Лазарополе настанал пожар во викенд-куќа, стара градба, по што се проширил и зафатил уште две куќи што биле прилепени до опожарената. Пожарот бил локализиран, а од увидна екипа на полициската станица Гостивар излезено е на местото на настанот и увид ќе се врши во текот на денешниот ден.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...