fbpx
Таг: Лајка

таг: Лајка

Директорите на ЈП „Улици и патишта“, „Лајка“ и „ЈСП Турс“ си поднесоа оставки

Директорот на ЈП „Улици и патишта“ Борис Настов, директорот на „Лајка“ Воислав Димитровски и директорот на „ЈСП Турс“ Филип Василевски си поднесоа оставки со образожение дека немале комуникација со скопската градоначалничка Данела Арсовска. „Ве известувам дека давам неотповиклива оставка на местото в.д. директор на ЈП Улици и патишта. Оваа моја одлука ја донесов како резултат на неадекватната комуникација со Градоначалничката...

ЈП „Лајка“ почнува со редовни состаноци со здруженијата за заштита на животните, првиот е во петок

ЈП „Лајка“ од овој месец почнува со редовни состаноци со здруженијата за заштита на животните кои ќе се одржуваат два пати во месецот, информираат од таму. Целта, како што велат е, со заеднички напори да се постигне – што поголем број стерилизирани бездомни кучиња и намалување на нивниот број на улиците, лоцирање на клучните проблеми во процесот на справување со...

По година и пол од најавата, отворен новиот стационар за бездомни кучиња „Лајка“ (галерија)

Лајка не е само објект, Лајка не е само ова што го гледате. Лајка е еден посебен концепт на третманот на бездомните животни. Ова официјално значи историја за поранешниот стационар или концепт Вардариште. Со овие зборови градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов официјално го отвори стационарот „Лајка“ по скоро година и пол најави. „Капацитетот на објектот е околу 100 кучиња....

Град Скопје ќе основа ново јавно претпријатие „Лајка“ за хуман третман на животни-скитници

Советот на Град Скопје на денешната седница донесе одлука за формирање јавно претпријатие за хуманиот третман на животните скитници, а новото претпријатие ќе го носи името „Лајка“. „Новото јавно претпријатие ќе се формира од постојните служби што досега функционираа во рамките на јавното претпријатие „Комунална хигиена“, а истото ќе ги преземе сите активности, каде што спаѓаат заловување на животните скитници,...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...