fbpx
Таг: лабораторија

таг: лабораторија

Светскиот економски форум не забранува зачнување бебиња на природен начин

Светскиот економски форум нема никакви овластувања да забранува природно зачнување, ниту, пак, на нивната агенда се наоѓа таква небулозна цел. Насловот, што се споделува во постот, не е проследен со логични факти, односно самото тврдење е апсолутно паушално и нелогично. Целата дезинформација најверојатно потекнува од напис на сајтот на СЕФ, објавен во 2017 година, а во кој се известува...

Претставени првите пронајдоци во новата лабораторија за биотехнологии

Над 30 учесници на првиот Експо ден во СУГС „Марија Кири - Склодовска“ – Скопје ги претставија пронајдоците направени во првата биотехнолошка лабораторија во земјата подржана од УНДП, УНИЦЕФ и Град Скопје. На настанот, на кој присуствуваше заменичката на регионалната директорка на УНДП, Марина Валтер, постојаниот претставник на УНДП во Северна Македонија, Армен Григорјан и претставници на Град Скопје беа...

Oбновени болничките соби на Клиниката за токсикологија

Комплетно реновирани болнички соби опремени со нови кревети и мебел, нови тоалети и 24-часовен централен надзор и мониторинг на сите витални параметри на сите хоспитализирани пациенти, има од неодамна на скопската Клиника за токсикологија. Како што информираат во Министерството за здравство, министерот Фатмир Меџити, заедно со заменик-министерката Маја Манолева, денеска ја посетија клиниката на која се реновирани одделите за...

„Шорткат“ ја носи приказната за тројца млади што ја изработија апликацијата „Најди Аптека“

Во вечерашната епизода на „Шорткат“ ја третираме приказната за тројца млади таленти што ја изработија веб-апликацијата „Најди Аптека“, која на граѓаните може да им заштеди време и пари при пребарувањето лекови во аптеките. Во 77-тото издание на вестите за млади информираме за барањето на Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) да се намали обемот на материјал за полагање...

Постот манипулира дека американската администрација официјално потврдила лабораториско потекло на ковид-19

Три години по почетокот на пандемијата сè уште е нејасно дали коронавирусот што ја предизвикува болеста ковид-19 се проширил по природен пат од животно, или истекол од лабораторија. Секој нов извештај за потеклото на вирусот веднаш  предизвикува враќање на дезинформации и теориите на заговор поврзани со коронавирусот. Од американското Министерство за енергетика протече информација дека последниот извештај, со „мала...

Во Скопје отворена првата градска биотехнолошка лабораторија

Во скопското средно училиште „Марија Кири - Склодовска“ денеска беше отворена првата градска биотехнолошка лабораторија. На настанот присуствуваа и се обратија Данела Арсовска, градоначалничка на Град Скопје, Армен Григоријан, постојан претставник на УНДП и Патриција ДиЏовани, претставничка на УНИЦЕФ. Со отворањето на оваа биотехнолошка лабораторија од страна на Град Скопје, УНДП и УНИЦЕФ, се формира Национална иницијатива за трансформација на...

Не е точно дека ниеден вирус никогаш не бил изолиран

Вирусот кој ја предизвикува болеста ковид-19 постои и е идентификуван и изолиран повеќепати од независни истражувачи. Една од првите студии за Сарс Ков 2, првично беше објавена во февруари 2020 година, спроведена од истражувачи на Институтот за вирусологија Вухан. Авторите го секвенционираа генетскиот код на вирусот од примероци на пациенти со ковид-19, како и вирусни примероци од клеточни култури....

Храната во „Пелагонија“ била безбедна, но не и хигиената во кујната, соопшти ДСЗИ

Сите шест земени примероци од храна ги задоволуваат прописите за микробиолошка безбедност на храната, а од осум земени бриса oд работните површини, кај три испитаните параметри не се во согласност со микробиолошките критериуми за хигиената на површини и предмети кои доаѓаат во контакт со храната. Ова се резултатите од испитувањата на мострите кои ги земаа надлежните од работните површини...

Научните испитувања за вируси и бактерии не се најава за идна пандемија

Тоа што науката се фокусира на спречување на некои можни пандемии кои никој не знае дали ќе се случат, никако не претставува најава за идна пандемија, а уште помалку планирана пандемија односно „пландемија“, како што невистинито се тврди во постот што го рецензираме. За да се создаде успешен одговор на евентуална идна пандемија, научниците од СЗО уште отсега создаваат...

На Машинскиот факултет во Скопје се отвори првата „Фабрика за учење“

Во просториите на Машинскиот факултет при УКИМ минатата недела се одржа работилница на тема „Подготвеност на малите и средни претпријатија (МСП) за Индустрија 4.0 и Паметна Специјализација“, чиј домаќин и организатор беше Центарот за истражувања, развој и континуирано образование (ЦИРКО). Од Машинскиот факултет во Скопје информираа дека главната цел на овој проект е оформување на првата „Фабрика за учење“ во...

Вистиномер: Пандемијата на ковид-19 е реална и постои, не ја измислуваат медиумите

Од почетокот на појавата на ковид-19 и откако Светската здравствена организација прогласи пандемија, во голем број на објави на социјалните мрежи сензационалистички и се разбира неточно, се пишуваше дека коронавирусот е измислен и дека всушност не постои, туку станува збор за измама. Ковид не е измама и навистина постои. Станува збор за болест, предизвикана од коронавирусот, кој пак, е...

Вистиномер: Не е точно дека „Модерна“ ја создала вакцината против ковид-19 пред да се појави коронавирусот

Вакцината на „Модерна“, спротивно на изнесеното во постот, не е создадена пред, туку по појавата на коронавирусот, а самата генетска структура на вирусот претставува основа за нејзиното создавање. Инаку, цела деценија пред појавата на коронавирусот се правени екстензивни истражувања на мРНК технологијата, што, пак, ѝ овозможи на „Модерна“ многу брзо да ја создаде вакцината против ковид-19, пишува Вистиномер.мк. Текстот подолу...

Евидентирани 110 нови случаи на ковид, 18 се реинфекции, нема починати

Во последните 24 часа евидентирани се 110 нови случаи на ковид од направени 894 тестови, информира Министерството за здравство. Од новите случаи 72 се во Скопје, 8 во Битола, во Куманово шест, во Кавадарци, Штип и во Неготино има по четири случаи, Кочани – три, Прилеп и Гостивар по два, Струмица, Кичево, Струга, Ресен и Богданци по еден нов...

Вистиномер: Нема докази дека коронавирусот бил создаден од Кина и од САД

Нема докази дека коронавирусот е дело на човекот, или, пак, дека е дел од развојна програма за биолошко оружје, како што се алудира во постот што го рецензираме. Медицинските журнали посочуваат дека животните во природата се изворот на вирусот. СЗО уште во април 2020 година нотираше дека достапните докази насочуваат дека коронавирусот има потекло од животни во Кина и...

Вистиномер: Нема докази дека коронавирусот бил создаден во украинска лабораторија

Тврдењето дека во Украина постојат лаборатории финансирани од САД во кои се произведуваат патогени, се турка од Русија уште од 2020 година. Во 2020 година медиумите блиски до Кремљ се обидоа да ја обвинат Америка за ковид пандемијата, сугерирајќи дека вирусот е создаден во лаборатории. Токму тогаш, во мај 2020, во екот на ковид пандемијата, тајната служба на Украина...

Централната лабораторија за животна средина и годинава нема да мери загадување на воздухот

Каков е квалитетот на воздухот што го дишеме, дали постои загадување од некој индустриски капацитет или кои се полутантите кои се присутни во воздухот во моментот и годинава ќе се испитува само во приватни лаборатории. Централната лабораторија, која е дел од Министерството за животна средина, дури идната година ќе се акредитира за мерење на загадувањето на воздухот. Минатата година Министерството...

Промовирана нова лабораторија за квалитет на мазут

Министерот за економија Крешник Бектеши, директорката на Бирото за метрологија, Мерита Мустафаи и в.д. директорката на Државниот пазарен инспекторат, Анета Симеска Димоска денеска ја промовираа новата лабораторија за испитување на квалитетот на горивата во рамки на Бирото за метрологија, соопшти Министерството за економија. Инаку, ова не е првата лабораторија за контрола на квалитетот на горивата и на мазутот, оти таква...

Првиот пациент со ковид-19 бил на пазарот за животни во Вухан, открива нова американска студија

Според нова студија на научник од САД, првиот пациент, односно „нултиот“ пациент со ковид-19 била продавачка на пазарот за животни во кинескиот град Вухан и таа е регистрирана на 11 декември 2019. Досега во голем дел се сметаше дека првиот пациент е маж, сметководител, регистриран на 8 декември, а кој немал поврзаност со пазарот за животни, посочува „Гардијан“. Студија направена...

САД донираше нова лабораторија за микробиологија на Институтот за јавно здравје

Министерот за здравство Венко Филипче, амбасадорката на САД, Н.Е. Кејт Мари Брнз, и директорот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), Шабан Мемети денеска го означија почетокот на работа на лабораторијата за микробиологија, во рамки на Институтот за јавно здравје. Тие направија обиколка во новата Biosafety level 3 лабораторија, како и во микробиолошките лаборатории во Институтот, чија реализација и реконструкција...

Мерењата на бугарската лабораторија за загадувањето од „Пејпер Мил“ не се прифатливи во земјава

Државниот инспекторат за животна средина нареди промена на горивото за работа на загадувачот „Пејпер Мил“ од Кочани, врз основа на резултатите на мерењата на загадувањето на воздухот добиени од акредитираната лабораторија „Фармахем“, која работи според стандардите утврдени во Правилникот за граничните вредности за дозволените нивоа на емисии и видови на загадувачки супстанции во отпадните гасови и пареи кои ги...

Спикерот на Претставничкиот дом на САД разрешен, за првпат во историјата

Сите демократски и осум републикански претставници изгласаа да се тргне од својата позиција спикерот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти. Ова е првпат во американската историја да биде...