fbpx
Таг: купувачи

таг: купувачи

Виршлите „Вуди“ повлечени од продажба, пронајдена бактеријата листерија моноцитогенес

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во земјава на пет серии од виршлите „Вуди“, бидејќи во нив било било утврдено присуство на бактерија листерија моноцитогенес (listeria мonocytogenes ST 155). Виршлите ќе бидат уништени, а агенцијата ги повикува потрошувачите да не ги консумираат виршлите од подолунаведените серии, односно да ги вратат на местото каде што...

Пазарџиите од Тетово се жалат дека немаат работа и стравуваат дека ќе останат на улица

Покрај големите бизниси кои веќе започнаа да отпуштаат некои работници, пандемијата од коронавирусот им нанесува штети и на малите бизниси, особено во пазарите, каде што се продава овошје и зеленчук. Некои од трговците во Општина Тетово ни рекоа дека доколку ова продолжи, ќе ги затворат тезгите и на тој начин ќе останат без никаков приход, пишува „Порталб.мк“. „Немам волја повеќе...

Тевдовски: Економијата може да влезе во рецесија

Три индикатори даваат предупредување дека економијата во Македонија може да влезе во рецесија ако нешто сериозно не се преземе, изјави на прес-конференција претседателот на Комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски. Според него, податоците за почетокот на 2017 година покажуваат пад во градежништвото, намален обем на индустриското производство и намалена побарувачка на купувачите. - Трговијата на мало има пад од 2,5...

Десет македонски компании ќе ги изложат производите во „Фуд сити“ во Москва

Десет македонски компании од прехранбената индустрија ќе изложуваат во „Македонскиот изложбено-трговски дом“, кој на 23 март ќе биде отворен во Москва. Вино, сирење и кашкавал, кондиторски производи, тестенини, конзервиран и сушен зеленчук и овошје, чаеви и други производи ќе бидат изложени во огромниот деловен центар кој е сопственост на најголемиот руски агрокластер „Фуд сити“ и на тој начин ќе им бидат...

Фондот за иновации ги повикува компаниите да аплицираат за грантови до 30.000 евра

Фондот за иновации и за технолошки развој ги повикува заинтересираните компании да аплицираат до 3 мај годинава, за грантови до 30.000 евра. Директорката на фондот, Јасмина Поповска, соопшти дека покрај за иновативни компании со овој повик предвидена е и поддршка за десет микро, мали и средни претпријатија, кои сакаат да направат комерцијализација и иновација, кои веќе имаат некаков прототип и со поддршка...

За компаниите од металната индустрија е од големо значење отворањето на странските пазари

Денеска, првпат во Македонија, се одржа конференција за вмрежување на компаниите од македонската лесна метало-преработувачка индустрија со странски купувачи, насловена „Macedonia Manufacturing Expo.“ На конференцијата присуствуваа 48 компании од Македонија во својство на доставувачи и 18 компании, од кои 16 странски, во својство на купувачи. „За компаниите од металната индустрија е од големо значење отворање на странските пазари, а оваа конференција...

Официјално регистриран „Центар за македонски јазик во Грција“

Центарот за македонски јазик во Грција објави дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во соседната држава. Барањето за регистрација на организацијата беше одобрено...