fbpx
Таг: културно наследство

таг: културно наследство

Скопскиoт аквадукт – заборавено наследство затрупано со отпад

Душеци од кревети, теписи, автомобилски гуми, завеси, градежен шут, искршени плочки, пластични пишиња. На ваква слика ќе наидете ако појдете да го посетите Скопскиот аквадукт близу Визбегово, покрај булеварот „Словенија“. Газите по искршени стакла додека се обидувате да стасате до овој историски објект од VI век, за кој во меѓувреме имаше многу ветувања дека ќе добие соодветна грижа од...

Вевчанскикот карневал прогласен за културно наследство од исклучително значење

Вевчанскиот карневал е прогласен за културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење, одлучи Влада на денешната седница. Со ова се овозможува зачувување и афирмација на машката василичарка поворка како дел од зимските обреди со маски, која е зачувана и се практикува во автентична и интегрална форма од локалната заедница во општина Вевчани. „По своите карактеристики „Обредните поворки со маски...

Усвоени итни владини мерки за рехабилитација на природното и културно наследство на Охридскиот регион

Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од преземање на итни мерки за рехабилитација на светското природно и културно наследство на Охридскиот регион. Владините заклучоци се донесени по посочувањето од предлагачот, Министерството за култура, на препораките од реактивните мониторинг мисии на УНЕСКО, потенцирани од Комитетот за светско наследство при УНЕСКО. Во владините заклучоци, се задолжува Министерство...

Обвинителен акт против 11 диви копачи на културно наследство

По истражна постапка што се спроведуваше од 13 декември минатата година, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднел обвинителен акт против 11 лица. Петмина од обвинетите, освен за кривичното дело „злосторничко здружување“, се товарат и за кривичното дело „оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или културни реткости“, а...

Македонско археолошко друштво: Пратеници овозможуваат легално уништување на културното наследство

Македонското археолошко друштво (МАД) најавува дека в понеделник, во 10 часот пред Собранието јавно ќе го искаже својот револт во однос на предлог на група пратеници за дополнување на Законот за заштита на културното наследство кој се најде во собраниска процедура по скратена постапка. Ваквото законско решение, според МАД, е изработено без вклучување и консултирање на стручната јавност. „Со предложените...

Францускиот багет доби статус на културно наследство на УНЕСКО

Долгиот леб со крцкава кора наречен багет, кој е вкусен основен дел од храната во Франција, вчера доби посебен заштитен статус и се приклучи на другите кулинарски специјалитети во светот, како неаполската пица, корејската туршија „кимчи“, белгиската култура на пиење пиво, медитеранската исхрана и арапското кафе, пренесе Си-ен-ен. УНЕСКО, објави дека „занаетчиската умешност и културата на багетот“ сега е официјално...

Официјално регистриран „Центар за македонски јазик во Грција“

Центарот за македонски јазик во Грција објави дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во соседната држава. Барањето за регистрација на организацијата беше одобрено од страна на Судот на 28 јули 2022 година, додека одлуката беше објавена во Билтенот за судски одлуки и публикации на 7 ноември 2022 година. Последните административни работи поврзани со...

Украина обвинува дека Русија намерно го уништува културното наследство низ целата земја

Руските агресори намерно уништуваат локалитети на културно наследство низ Украина- од регионот Луганск до Лавов, обвини Катерина Чујева, заменик-министерка за култура и информативна политика на Украина, јавува „Укринформ“. Чујева на неформален состанок на Советот за безбедност на ОН рече дека „целото културно наследство низ целата земја, материјално и нематеријално, сега е нападнато и мора да биде заштитено за целото човештво“. Таа...

Отворена изложбата „Еволуција – маски од Торесовиот теснец“ во „Мала Станица“

Меѓународната патувачка изложба создадена од културниот центар „Габ Титуи“ во соработка со Националниот музеј на Австралија, австралиското Министерство за надворешни работи и трговија и Амбасадата на Австралија во Белград, вчеравечер беше отворена во објектот „Мала Станица“ на Националната галерија на Македонија. Изложбата прикажува маски од областа на Торесовиот теснец – група на острови лоцирани помеѓу северна Австралија и Папуа Нова...

Вечерва во „Мала Станица“ се отвора изложбата Evolution: Torres Strait Masks

Вечерва со почеток од 18 часот, во објектот „Мала Станица“ на Националната галерија, ќе се отвори изложбата на фотографии Evolution: Torres Strait Masks, која е во организација на Австралиската амбасада во земјава. „Изложбата ќе ја прикаже богатата историја на изработка на маски на Torres Strait Islands, претставувајќи еден аспект од австралиската култура што македонската публика досега не ја видела“, се наведува...

Првата дама Ѓоргиевска на средби за промоција и развој на женското претприемништво

Првата дама, Елизабета Ѓоргиевска во Скопје и Тетово оствари средби со жени претприемачки кои го негуваат и пренесуваат културното наследство преку изработка на уникатни ракотворби на традиционални македонски и албански народни носии, соопштија денеска од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија. Посетата на жени претприемачки е во организација на Центарот за управување со промени, по повод Денот на културното...

Украинското културно наследство е во опасност, предупреди УНЕСКО

Агенцијата за култура на Обединетите нации, УНЕСКО, предупреди дека главните историски знаменитости во Украина се во опасност да бидат оштетени, па дури и уништени додека Русија продолжува со својата офанзива, пишува „Јуроњуз“. УНЕСКО посочува дека намерното уништување на наследството на една земја или култура е воено злосторство и дека таргетирањето на културните места преминало во тактика на војна за оштетување...

Кривична за прилепчанец: На Фејсбук продавал амфора од археолошко наоѓалиште за 20.000 денари

ОВР Прилеп поднесе кривична пријава против М.М.(31) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „присвојување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“, соопшти Министерствoто за влатрешни работи. Прилепчанецот на 06.08.2020 година на социјалната мрежа Фејсбук објавил оглас за продажба на амфора, со висина од 1 метар и ширина 80 сантиметри, за сума...

Ќе се дигитализираат над 5 милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура на Република Северна Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) почнаа процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, заради заштита, категоризација и ревалоризација на културното наследство на македонскиот јазик. Предизвикот е наменет за претпријатија кои можат да понудат иновативно решение – сами или во соработка со установа која врши...

KOLOVRT FESTIVAL на 12 август започнува од Скопје со врвни ди-џеи што продуцираат електронска музика

Следејќи ги светските трендови на организирање, снимање и емитување на техно журки на локации со голема антрополошка вредност ја инициравме платформата KOLOVRT FESTIVAL, која ќе промовира локации со голема антрополошка и географска вредност а на кои ќе настапуваат артисти (Dj) кои продуцираат електронска музика, информираат организаторите на овој фестивал. „Целта е да го прикажеме културното наследство низ призма на електронска...

Вклучувањето на Поштата во листата на најзагрозени споменици во Европа отвара можности за финансирање на нејзината обнова

Европа Ностра – Европскиот глас на граѓанското опшество посветено на културното и природно наследство и неговата партнерска организација, Институт на Европска Инвестициoна Банка, вчера ја објави Листата на 7-те најзагрозени споменици и локалитети со културно наследство во Европа за 2021 година. На листата е вклучена и зградата на Централната Пошта во Скопје, ремек-дело на македонскиот архитект Јанко Константинов. По тој...

„Порта Македонија“ повеќе не е дел од културното наследство, власта треба да ја одреди нејзината иднина

Министерството за култура ја тргнало заштитата на „Порта Македонија“ од Регистарот на недвижно културно наследство на земјава, објавува „Независен.мк“. Со тргнувањето на заштитата на Триумфалната порта, се отвора можноста за рушење на ова здание од „Скопје 2014“, кое узурпира јавен простор и е поставено на среде раскрсница меѓу улиците „11 Октомври“ и „Димитрие Чуповски“ во центарот на Скопје. Градоначалникот на...

Скопска пошта: Властите 8 години го игнорираат проблемот, изгореното ремек дело скапува во заборав [галерија]

Кобното јануарско попладне во 2013 година, Шалтер салата на Пошта изгоре без никаква најава. Наместо аларм за пожар, пожарникарите беа повикани од граѓаните од околните згради. Репрезентативното здание изгоре како неосигурено, а заедно со него исчезнаа и петте големи кубистички фрески со мотиви од НОБ на Борко Лазески. Сепак, се чини дека заборавот и тоталната незаинтересираност за Шалтер салата...

Со 6 милиони денари се реставрираат конаците во манастирот Св. Пантелејмон на Водно

За реконструкција и реставрација на конаците во комплексот Св. Пантејлемон на Водно, Министерството за локална самоуправа, на барање на општина Карпош, одобри 6 милиони денари, средства со кои се интервенира во внатрешноста и надворешноста на просториите, со цел враќање и задржување на нивната автентичност, и оригиналноста на изгледот на манастирскиот конак. „За овој проект аплицираше локалната власт, и Министерството, заедно...

Полскиот удел во балканското културно наследство: Северна Македонија – онлајн дискусија

Два полски универзитети организираат јавна дебата на интернет за заедничкото културно наследството на Полска и Северна Македонија, како и за културните и идентитетски димензии на тековниот контекст на проширување на ЕУ кон Западниот Балкан и улогата на Полска во процесот. Настанот ќе се одржи на 18. декември во 16:00 часот во живо на Фејсбук, при што ќе биде презентиран извештајот...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...