fbpx
Таг: културни настани

таг: културни настани

Во 2021 година Македонија одбележа јубилејни 100 години од раѓањето на Блаже Конески

На 19 декември, 1921 година е роден најистакнатиот македонски книжевник, поет, академик, лингвист и основоположник на современиот македонски литературен јазик, Блаже Конески. Годината што изминува беше година проследна со низа настани во кои професори, филозофи, лингвисти, уметници, сликари, музичари и сите останати интелектуалци оддадоа почит врз неговото творештво коешто остави трага. Програмата за стогодишнината од неговото раѓање ја одбележа 2021...

„Некогаш се чувствувам ко да не знам за друго“, вели хип-хоп артистот S.A.M. за процесот на создавање музика

„S.A.M.“ е уметничкото име на еден од артистите кои се обидуваат да ја раздвижат сè уште постоечката рап сцена во земјава, Никола Трпески. Низ разговор за процесот на создавање на своја музика, почетоците во рапот, снимената дискографија и предизвиците со кои се соочуваат денешните хип-хоп музичари, S.A.M. за Мета накратко го опишува своето 14-годишно присуство на рап сцената. Своите почетоци...

Културен настан во Тетово во чест на уметникот Павле Кузмановски

Доделувањето на највисоката национална награда за животно дело „11 Октомври“ на академскиот сликар Павле Кузмановски, беше одбележано со културен настан во негова чест во Тетово. Организаторот на настанот, Даријан Сотировски со кратко обраќање му се заблагодари на Кузмановски за неговата дејност и дело поканувајќи го да одржи говор. „Како млад човек во ова општество сведочам за човек со силно изразена морална...

„Чиста Преспа, Моја Преспа“ донесе месец полн со активизам за заштита на животната средина

Пред точно еден месец, на плажата Претор на 5 јуни започна кампањата „Чиста Преспа, Моја Преспа“, чија главна цел беше да се исчистат депонии кои беа мапирани од страна на локалната заедница и невладиниот сектор, да се уредат плажите, а во исто време да се подигне свеста кај населението и туристите за еколошките предизвици на Преспанскиот регион, велат организаторите...

Нови Сад догодина ќе биде Европска престолнина на културата, со настапи на повеќе од 4.000 уметници

Српскиот град Нови Сад е еден од европските градови прогласени за Европска престолнина на културата, и тоа за наредната 2022 година. Деновиве беше презентирана програмата за наредната година, која предвидува одржување на повеќе од 1.500 културни настани, со учество на над 4.000 уметници, во осум програмски целини, се наведува на официјалната веб-страница Нови Сад - Европска престолница на културата. Организаторите...

Со „Од оркестарот за публиката“ – опера без зборови, утре свечено се отвора фестивалот „Скопско лето“

42-то издание на фестивалот „Скопско лето“ свечено ќе се отвори утре, со почеток од 21 часот, со изведбата на „Од оркестарот за публиката“ - опера без зборови во Националната опера и балет (НОБ). Концертот на кој ќе учествува оркестарот на НОБ е под диригентската палка на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ. Режисер е Дејан Прошев. Ќе се изведуваат дела од...

Објавени резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата

Министерството за култура денеска ги објави резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година. По тој повод, министерката за култура Ирена Стефоска одржа прес-конференција на која посочи дека за распределба на 11 милиони евра пристигнале рекордни 6.352 апликации. Стефоска посочи дека конечно, доделени се толку средства со колку што располага Министерството, односно за...

Општина Прилеп гради спортско-рекреативен комплекс кај вештачкото езеро

На локација кај прилепското вештачко езеро започна изградбата на спортско-рекреативен комплекс, којшто ќе им служи на граѓаните за спорт и рекреација, за одржување на културни, музички настани и забави, за прошетки и посета на овој дел од градот, којшто е целосно запоставуван со децении наназад. - Проектот „Нови авантури, нови можности“ го изработи Општина Прилеп во соработката со Владата, а...

Шилегов го повика Пендаровски заедно да го уредат целиот покрив на ГТЦ во културен простор

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашното затворање на фестивалот „Синедејс“, што се одржа на зелениот покрив на Градскиот трговски центар-ГТЦ, го повика претседателот Стево Пендаровски заедно да го уредат покривот на овој култен објект во Скопје. - Фестивалот CINEDAYS не само што успешно ја пребродува короната, туку тоа го прави и на најдобриот можен начин, реоткривајќи ги културните простори во...

Под посебни протоколи, Охридско лето ќе започне со вечер посветена на Ана Липша Тофовиќ

Во знакот на основоположникот на Охридско лето, оперската примадона Ана Липша Тофовиќ, годинава со вечер посветена на нeјзиниот творечки опус ќе започне годинешново јубилејно 60-то издание на фестивалот Охридско лето. На 4-ти август ќе блесне сцената на Античкиот театар со концертот на арии насловен како „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“,  во изведба на светски познатите солисти, Марија...

Фестивалот „Охридско лето“ годинава ќе се адаптира на препораките за борба против ковид-19

Подготовките за реализација на годинешново 60-то јубилејно фестивалско издание на „Охридско лето“ започнаа веднаш по завршувањето на минатото издание. Повеќето работи до овој период од годината се завршени, но дирекцијата на фестивалот периодов работи на прилагодување на некои фестивалски активности на новонастанатата состојба со ковид-19 во нашата земја. Од фестивалот велат дека постојано се во преговори со уметниците кои годинава...

Бесплатен јавен превоз за „Бела ноќ“

По повод манифестацијата „Бела ноќ“, користењето на јавниот превоз ќе биде бесплатeн на сите линии кои сообраќаат кон центарот на градот, информираат од ЈСП. „Бесплатниот превоз ќе важи од 19 часот во сабота (6.10.2018 година), до 6 часот во недела (7.10.2018 година)“, велат од таму. Во сабота, 6 октомври, по 14. пат ќе се одржи 24-часовната манифестација „Бела ноќ“ и ноќта...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...