fbpx
Таг: културен настан

таг: културен настан

Утре ќе се одржи настанот „Лирскиот дом на Шопов – отворени образовни и културни ресурси“

Катедрата за македонска книжевност и култура при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ – Скопје по повод утрешниот ден кога се одбележуваат 40 години од смртта на доајенот на македонската современа поезија, Ацо Шопов, како и 70 години од објавувањето на стихозбирката „Стихови за маката и радоста“, го организира настанот „Лирскиот дом на Шопов - отворени образовни и културни ресурси“, со...

Перформанс „Диши љубов“ во Филхармонија за воспевање на љубовта и потсетување на загадениот воздух

На 25 март (петок) во Концертнта сала на Филхармонија со почеток од 20 часот ќе се одржи премиера на „Диши љубов“, музичко-поетски и визуелен пeрформанс. Станува збор за уникатен проект со музика на композиторот и диригентот Џијан Емин и текстови на музикологот Тина Иванова, кои низ избраните дела раскажуваат љубовна приказна полна со емоции – микс на носталгија и надеж...

„Реквием за мојот пријател“ од Збигњев Прајснер овој четврток во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија во четврток (24.02.2022), во 20 часот премиерно ќе го изведе „Реквием за мојот пријател“ на еден од водечките композитори на филмска музика, Збигњев Прајснер. „Реквиемот“ е посветен на полскиот режисер Кшиштоф Кишловски кој е негов животен пријател и со кого имаат соработувано на неговите филмови „Декалог“, „Двојниот живот на Вероника“, трилогијата „Три бои: сино, бело и...

Во среда отварање на ликовната манифестација „Зимски Салон“ од ДЛУМ

Во среда со почеток во 20 часот во просториите на Националната галерија, објектот Чифте амам, Друштвото на ликовни уметници на Македонија по 19-ти пат ќе ја отвори изложбата што прерасна во ликовна манифестација, „Зимски салон“. За годинешниот избор на дела од македонски уметници, членови на ДЛУМ селектор е романската професорка од Националниот Универзитет за уметности во Букурешт, Анка Боериу, а...

Во петок отворање на уметничката инсталација „Урбани градини: сврзни ткива“

Во петок (24-ти декември) со почеток во 16 часот во Педагошка Академија/ Стакларник (Дрезденска 15) ќе се отвори уметничкиот настан претставен преку инсталацијата „Урбани градини: сврзни ткива“ во изработка на уметницата Ана Лазаревска. Се работи за развоен/процесен проект, односно уметничко истражување со целосна идеја и реализација на Ана Лазаревска, во рамките на програмата „Други простори“/Уметност Клима Промена спроведена од Локомотива...

Јубилејни 50 години од создавањето на првиот македонски анимиран филм

Вчера во Македонскиот културен центар се одбележаа 50 години од создавањето на првиот македонскиот анимиран филм и потсетување на филмската сцена на анимираниот филм во Македонија низ годините од тогаш до денес. Настанот беше организиран од страна на наследниците на ова творештво, новата или веќе средната генерација на креатори на анимиран филм, Иван Ивановски и Слободан Јаќовски. Ивановски се обрати кон...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...