fbpx
Таг: културен центар Јадро

таг: културен центар Јадро

Вечерва отворање на изложбата „Слободни реки – слободни деца“ по повод денот на водите

Вечерва со почеток во 19:00 часот во просториите на Културно-социјалниот простор „Центар - Јадро“, а по повод Светскиот ден на водите ќе се отвори изложбата „Слободни реки за слободни деца“. Отворањето ќе започне со проекција на филмот „Заробени реки“ и мини концерт на инклузивниот хор на Колектив Ветерница и Трисомија 21 Скопје. Изложбата е во организација на КСП „Центар- Јадро“, Колектив...

Мал новогодишен саем на книги на „Темплум“ и доделување на две награди

Од 27 до 30 декември во книжарницата „Гладно срце“ по дванаесетти пат ќе се одржи Малиот новогодишен саем на книгата во организација на издавачката куќа Темплум. Во рамките на малиот саем, ќе се одржат промоции на книги. Воедно, во културниот простор Центар - Јадро ќе се одржи и доделувањето на две награди: „Новите!“ за најдобар дебитантски ракопис и „Лифт“, годишната...

Повик за учество на фото конкурс на темата „Водата. Човекот. Државата.“

По повод Светскиот ден на водата - 22 Март, Water4Changes објави фото-конкурс за учество на изложба на тема „Водата. Човекот. Државата.” Најдобрите 15 фотографии од конкурсот ќе бидат изложени во просториите на Културниот Центар на општина Центар - „Јадро” на 22 март 2021 година. Заинтересираните кандидати треба да ги испратат своите фотографии на мејлот water4changes@gmail.com не подоцна од 17.03.2021 година....

Вечерва во Културниот центар Јадро ќе се одржи изложбата „Скопска стрип акција“

Вечерва со почеток во 19.30 часот во Културно социјалниот простор Центар – ЈАДРО ќе се одржи Стрип фестивал „Скопска стрип акција“ организирана од Стрип центарот на Македонија. На вечерашниот настан ќе има изложба со наградените дела од објавениот стрип конкурс на ниво на Град Скопје, при што ќе бидат доделени дипломи и награди. Првото место за најдобар стрип во целина...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...