fbpx
Таг: Куба

таг: Куба

Ураганот Иан се приближува кон Флорида, направи пустош низ Куба и целиот остров остана без струја

Кубанските власти работат на обновување на струјата во земјата со 11 милиони жители откако ураганот Иан го зафати западниот регион со силни ветришта и опасно невреме, што предизвика затемнување на целиот остров, пренесе Си-ен-ен. Целата Куба остана без струја откако Иан со налети на ветар до 250 километри на час предизвика огромни штети и поплави. TROPICAL UPDATE: @NOAA's #GOES16🛰️ is monitoring...

Приведен Скопјанец, криумчарел мигранти од Куба

Синоќа околу 20.00 часот на влезот за с. Богородица, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“ го лишиле од слобода З.Љ.(42) од Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи. Во „пежото“ со скопски регистарски таблички кое управувал 42 годишниот скопјанец биле пронајдени три лица мигранти од Куба – Л.М.Л.(39), Р.Р.Д.(31) и еден малолетник. Мигрантите биле спроведени во Прифатно-транзитниот центар...

Куба започна да ги вакцинира децата над 2 години против ковид-19

Кубанската влада одлучи да започне вакцинација против ковид-19 на децата постари од 2 години низ целата земја, јавува Си-ен-ен. Мерката е донесена за да се овозможи децата да се вратат назад во школските клупи. Куба е првата земја која се одлучи да ги имунизира децата на волку ниска возраст, додавајќи дека вакцините од нејзино производство се безбедни за децата. За...

Еден загинат на протестите во Куба, властите за првпат преземаат дел од одговорноста за кризата

Едно лице загина на антивладините протести во Куба, додека повеќе од 100 лица се уапсени во протестите кои почнаа во неделата и досега прераснаа во најголеми демонстрации во изминативе децении во комунистичката земја, јавува Гласот на Америка на македонски јазик.  Протестите започнаа поради недостатокот на храна, високите цени, проблемите со напојувањето на електричната енергија и начинот на кој кубанските власти...

Македонците сè повеќе закупуваат грчки апартмани за цела сезона

Македонските туристи и годинава најмногу летуваат во Грција и Турција, но во пораст е интересот и за далечните дестинации поради сè поповолните понуди. Годинава интересно е тоа што има тренд на зголемување на побарувачката на закуп на апартмани во Грција за цела сезона, од мај до септември, што според туристичките работници е логично, заради исплатливоста на таквата зделка. - Закупот...

Најстариот син на Фидел Кастро изврши самоубиство

Фидел Кастро Дијас-Баларт, најстариот син на поранешниот кубански лидер Фидел Кастро, изврши самоубиство, соопштија утрово кубанските државни медиуми. „Докторот на науки Фидел Кастро Дијас-Баларт, кој неколку месеци беше под лекарски надзор поради тешка депресија, изврши самоубиство на 1 февруари, на 69-годишна возраст“, пренесе кубанскиот весник „Гранма“. Фидел Кастро Дијас-Баларт е роден пред Кубанската револуција, во бракот на Фидел Кастро со Мирта...

Откриено од какви звуци се разболеа вработените на амбасадата на САД во Хавана

Стејт департментот пред две недели го повлече персоналот на Амбасадата на САД во Хавана поради мистериозни „звучни напади“ со кои Американците на Куба се бореле со месеци. „Звучните напади“ почнале во ноември минатата година, а најмалку 21 лице од Амбасадата се пожалило дека има проблеми поради звуците. Синдикатот на вработените во американските дипломатски служби истовремено објавија дека некои од жртвите...

САД протеруваат 15 кубански дипломати

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп нареди протерување на 15 дипломати од кубанската амбасада во Вашингтон, откако САД минатата недела повлекоа половина од своите дипломати од Хавана, соопшти американскиот Стејт департмент. Одлуката на американските власи доаѓа откако кубанските власти не успеаја да го заштитат американскиот персонал на Куба, кој бил изложен на мистериозни „напади“ кои им го оштетиле нивното здравје, соопшти...

Ирма дивее на Флорида

Ураганот Ирма, откако ги опустоши Карибите и ја поплави Хавана, предизвикувајќи хаос во остатокот од Куба, удри и по Флорида, кршејќи дрвја и оставајќи повеќе од милион луѓе без струја. Со ветришта кои дуваа до 210 километри на час, ураганот кој достигна до тропска бура од четврта категорија, предизвика и лизгање на земјиште на Флорида. Повеќе од 8 милиони луѓе во...

Ирма удри и на Флорида, бројот на загинати достигна 25 лица

Ураганот Ирма се засили до бура од четврта категорија во својот пат кон Флорида, а бројот на загинати се зголеми на 25 лица. Во американската сојузна држава сега стотици илјади луѓе се без струја, што е исто како ситуацијата на Карибите во Централна Америка, откако ураганот удри таму пред 4-5 денови. Главното јадро на Ирма утрово по македонско време беше на...

Ирма сее паника во Флорида додека продолжува да дивее на Куба

Периферијата на ураганот Ирма, со силни ветришта и многу дожд „удри“ врз најјужниот дел на Флорида и го продолжи својот поход по јужната држава на САД како ураган од трета категорија. Со ветришта од 200 километри на час, Ирма продолжува да дивее и на Куба, а вистинскиот удар на ураганот врз јужна и централна Флорида, третата по бројноста на население...

Ураганот Ирма ја погоди Куба и оди кон Флорида

Ураганот Ирма денеска, откако зајакна до бура од петти степен, сe насочи кон Флорида, оставајќи зад себе уништување и многу загинати луѓе на Карибите. Ирма претходно ја погоди Куба, а во подрачјето на Карибите и на Флорида предизвика можеби најголема евакуација во историјата на тој предел. Бројката на жртви на Ирма се искачи до 21 лице, откако ураганот го погоди крајбрежјето...

На Бахамите најголема евакуација во историјата, Ирма ќе го погоди и Мајами

Ирма, најсилниот ураган во историјата на мерење на силата на овие временски непогоди, воопшто не ослабнува и го продолжува својот разорен поход на Карибите. Се приближува на Куба, а сосема сигурно на неговиот удар ќе се најде и Флорида и нејзиниот најголем град Мајами. По Ирма, пристигнува и ураганот Хозе, кој достигна трета категорија, а буквално ја следи Ирма, односно...

Ирма убиваше на Карибите, се заканува на Куба и на Флорида

Ураганот Ирма уби најмалку 12 луѓе на Карибите и нанесе катастрофални штети на објекти, пловила и на возила. Некои делови на Карибите се толку уништени што во нив нема никакви услови за живот. Но, ураганот нема да запре таму, туку го продолжува својот пат кон Куба, а се очекува да ја погоди и американската сојузна држава Флорида. На островот Сент...

Во Куба се урна воен авион, загинаа осум војници

Кубански воен авион падна во провинцијата Аремиса на западот од Куба, а во несреќата загинаа осум војници, соопшти кубанската влада. Војската во писмено соопштение наведе дека авионот „ан-26“ од советско производство, полетал од аеродромот „Плаја Баракоа“ во 6.38 часот наутро по локално време и дека се урнал во близина на градот Канделарија, оддалечен 65 километри. Формирана е специјална комисија што ќе ја истражи несреќата.

Кастро очекува нормализирање на односите со САД, но не на штета на Куба

Кубанскиот претседател Раул Кастро изјави дека Куба се надева дека ќе се нормализираат односите со САД, но истакна дека администрацијата на новиот американски претседател, Доналд Трамп, не би требало да очекува отстапки што ќе му наштетат на суверенитетот на Куба. Пред да ја преземе должноста, претседателот Трамп се закануваше дека ќе го минира и онака кревкиот процес на затоплување на односите меѓу...

ЕУ и Куба потпишаа договор за соработка и за нормализација на односите

Европската Унија (ЕУ) и Куба денеска во Брисел потпишаа договор за политички дијалог и за соработка, што е прв ваков договор меѓу Унијата и карипската држава за нормализација на односите. Договорот го потпишаа шефот на кубанската дипломатија, Бруно Родригес Париља, и високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини. Европската Унија на 6 декември формално „сврте нов...

Фидел Кастро погребан во Сантијаго де Куба

Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро. Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските...

Фидел Кастро денеска ќе биде погребан во Сантијаго де Куба

Денеска во Сантијаго де Куба ќе бидат погребани посмртните останки на поранешниот кубански водач Фидел Кастро. Вчера беше одржана меморијална служба која ја водеше братот на Кастро, кубанскиот претседател, Раул Кастро. Водачот на кубанската револуција и поранешен претседател на земјата, Фидел Кастро, почина на 25 ноември на 91 година. Урната со пепелта на Кастро пристигна во Сантијаго де Куба, каде пред...

САД нема да испратат официјална делегација на погребот на Фидел Кастро

Соединетите Американски Држави нема да испратат официјална државна делегација на погребот на кубанскиот лидер Фидел Кастро, соопшти денеска Белата куќа, јавуваат светските медиуми. Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест, денеска соопшти дека САД на погребот во Хавана ќе ги претставуваат заменик-советникот за национална безбедност, Бен Родс, и Џефри Делаурентис, кого претседателот на САД, Барак Обама, го номинираше за амбасадор во...