fbpx
Таг: КСП Центар- Јадро

таг: КСП Центар- Јадро

Промоција на книгата „Партиципациска уметност: парадигматски пресврт од објекти кон субјекти“ од Сузана Милевска

Утре во КСП Центар - Јадро ќе се промовира книгата „Партиципациска уметност: парадигматски пресврт од објекти кон субјекти“ од Сузана Милевска, кураторка и теоретичарка на визуелна уметност. Книгата е издадена од организацијата Контрапункт. Промоцијата е во рамките на деветтото издание на фестивалот КРИК за критичка култура и ќе започне во 19:30. Промоцијата ќе се одржи во дијалошки формат меѓу Милевска и...

Театарскиот перформанс „Лилит“ утре во КСП Центар – ЈАДРО

Утре со почеток во 20 часот во КСП Центар – ЈАДРО ќе се одржи театарскиот перформанс „Лилит“. Перформансот е првата фаза од театарското истражување насловено „Notebook of Silence“, соработка помеѓу Алесандро Ола, Јасмина Билаловиќ и Јелена Вуксановиќ. Првата фаза од реализацијата на проектот е базирана на текстот на Ришард Ниечим и неговото повеќедецениско искуство на соработка со неговиот некогашен учител...

Миранда Лончар ќе одржи работилница за стенд-ап комедија во Центар-Јадро

Босанката Миранда Лончар, утре во КСП Центар-Јадро ќе одржи работилница за стенд-ап комедија, во периодот од 11 до 17 часот, а истата вечер со почеток во 20 часот ќе ја изведе претставата „Сите ќе умреме“. Работилницата за стенд-ап комедија е работилница за јавно говорење. Учесниците ќе научат како да се подготвуваат и изведуваат стенд-ап настапи. Целта е да им даде...

Објавен конкурс за изработка на мурал на фасадата на КСП Центар – Јадро

КСП Центар - Јадро објави конкурс за изработка на мурал на фасадата на центарот кој треба да биде реализиран до крајот септември 2023 година, информираат од КСП Центар - Јадро. Со овој отворен конкурс, Центар - Јадро ја продолжува иницијативата за изработка на темпорални мурали кои ќе бидат изработувани на фасадата на центарот преку кои ќе се промовира уметноста во...

Изложба, филм и албуми со фотографии ќе може да се видат утре по повод 60 години од катастрофалниот земјотрес

Во Културно-социјалниот простор, Центар-Јадро, утре, на 60 годишнината од скопскиот земјотрес, ќе се одржат два настани. Едниот е „26 Јули, 1963“ - изложба на фотографии, видео проекција за Скопје, а вториот е „Сведоштва за земјотресот“ од Нестор Несторовски во организација на неговата ќерка Солунка Зоксимовска. „26 јули, 1963“ претставува изложба која е конципирана како мултимедијален настан на кој посетителите ќе...

Отворен повик за работилница за NFT уметност во Центар ЈАДРО

Културно-социјалниот простор Центар ЈАДРО (КСП Центар ЈАДРО) соопшти дека организира дводневна работилница „NFT ART – револуција или полуција“ на која уметниците детално ќе се запознаат со новите текови во дигиталниот свет, како и со можностите што овој свет ги нуди за коегзистенција на уметноста и дигиталното. Работилницата што ќе се одржи на 20 и 21 јули ќе биде склоп од...

Отворен повик за авторски аудио поткасти на КСП Центар-Јадро

KСП Центар Јадро во рамки на проектот „Arts Hub”, објави јавен повик за поддршка на автори и авторки во создавање авторски аудио поткаст. На повикот ќе се одберат пет апликации кои меѓудругото ќе добијат и поединечен хонорар од 8000 денари бруто износ. Темите за поткастот се: екологија и заштита на животна средина, ментално здравје, јавни простори и архитектура, критика или...

Утре презентација на проектот „Домашна работа“ на Кристина Божурска во КСП Центар – Јадро

Утре со почеток во 20 часот во КСП Центар- Јадро ќе се одржи презентација на проектот „Домашна работа“ на уметницата Кристина Божурска. Овој проект, како што кажаа од Центар- Јадро, има цел да развие експериментални и колаборативни форми на уметничка пракса, каде што фокусот е насочен кон процесот и можностите што произлегуваат од тој процес. „Нашата почетна точка на онлајн...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...