fbpx
Таг: крводарителска акција

таг: крводарителска акција

Со крводарителски акции и музички настан ќе се одбележи роденденот на Тоше Проески

Со крводарителска акција во Домот на АРМ во Скопје како и со музички настан насловен како „Ангел си ти“ во Крушево, денеска ќе биде одбележан денот на раѓањето на големиот хуманист и музичка ѕвезда, Тоше Проески. По деветнаесетти пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Р. С. Македонија, ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен...

Крводарителска акција по повод Светскиот ден на извидниците, 22-ри февруари

Под мотото „Направи добро дело!“ Сојузот на извидници на Македонија и оваа година за одбележувањето на Светскиот ден на извидниците и роденденот на основачот на извидништвото, Баден Пауел, 22-ри февруари ќе организира крводарителска акција која истиот ден ќе се одржи во Младинскиот центар Матично. Акцијата ќе започне во 10:00 и ќе трае до 18:00 часот во просториите на старо Матично...

Роденденот на Тоше Проески одбележан како Ден на хуманоста, денеска тој ќе полнеше 41 година

Во родниот град Крушево и низ целата земја, денеска беше одбележан денот на раѓањето на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. Доколку не загинеше во кобната сообраќајна несреќа во 2007 година, денес тој ќе наполнеше 41 година. Минаа 15 години од тогаш, а песните на Тоше постојано сведочат за неговото незгасливо дело. Неговиот роденден беше одбележан во знак на хуманоста како...

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира четири раскрсници, ќе протестира и ќе има крводарителска акција

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе блокира четири раскрсниците во градот Скопје и ќе одржи протест пред Истражниот затвор во Шуто Оризари во 18 часот во знак на протест против приведените за насилствата во Собранието на 27 април. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира раскрсниците кај Соборен Храм, кај „Мавровка“, кај „Нова Македонија“ и делегацијата на ЕУ и раскрсницата...

Крводарителска акција по повод празникот Голема Богородица

Општинската организација на Црвен крст Центар во соработка со Институтот за трансфузиона медицина и оваа година, по 14. пат, ќе ја реализира традиционалната крводарителска акција по повод празникот Голема Богородица. Акцијата ќе се одржи денесска, од 9 до 17 часот, во Домот на АРМ. Минатата година на акцијата биле собрани 242 единици крв, а од Црвен крст - Центар се надеваат...

Археолошкиот музеј в четврток организира крводарителска акција

Археолошки музеј на Македонија во соработка со Црвениот крст на Република Македонија, в четврток од 10 до 14 часот, во просториите на музејот ќе организира акција за дарување на крв, за повредените од поплавите во Скопско и во Тетовско. „Акцијата е под мотото „Вашата крв спасува животи - придружете ни се! и со неа и со вашата помош се надеваме...

Се одржа тридневна обука за „Борба против дезинформации и проверка на факти“

Десетина млади лица од Југозападниот и Пелагонискиот регион учествуваа на тридневна обука за борба против дезинформации и проверка на факти која се одржа во Струга од 22 до 24...