fbpx
Таг: Крсто Мукоски

таг: Крсто Мукоски

Во ребалансот на буџетот има пари само за обуки за новите 500 вработувања во МВР

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, денеска на расправата за ребалансот на буџетот, на пленарната седница во Собранието го праша министерот за финансии, Драган Тевдовски, од каде ќе се најдат пари од буџетот за новите 500 вработувања на полицајци во МВР. - Од која ставка ќе издвоите средства за новите вработувања во МВР и дали се предвидени средства за овие нови...

ВМРО-ДПМНЕ предлага лидерска средба, компромис, па нови избори?

На 17. продолжение на конститутивната седница на Собранието денеска, првпат, имаше и повик од пратеник на ВМРО-ДПМНЕ да се организира лидерска средба за да се решат сите прашања и да се постигне компромис, а потоа да се организираат нови избори. Повторувајќи ги обвинувањата што многупати досега беа чуени, пратеникот Крсто Мукоски, во реплика на својата колешка Благица Ласовска, рече дека излезот...

Буџетот за 2017 година донесен по еден час расправа и со само три дискусии

Со 72 гласа „за“ и со 37 гласа „против“, Собранието денеска го изгласа најбитниот финансиски документ за државата - Буџетот за 2017 година, кој тежи 3,35 милијарди евра, по околу еден час расправа и дискусија на само тројца пратеници. По образложението на министерот за финансии, Кирил Миноски, дискутираа само пратениците Горан Сугарески од СДСМ, Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ и Орхан...

Јанева: Три дена намерно ме држите овде за да не можам да работам

Почна комисиската расправа на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците ѝ поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. - Три дена намерно ме држите тука и не ме оставите да работам. Три дена седам тука и одговарам на истите прашања. Вие намерно ме држите тука за да не можам да работам...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...