fbpx
Таг: кризни мерки

таг: кризни мерки

Одобрени 8 милиони евра повеќе во Пакетот 4 за поддршка за справување со последиците од КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница донесе одлука за нов пакет мерки за поддршка во справувањето со последиците  од КОВИД-19 кризата. Одобрени се околу 8 милиони евра плус (над 488 милиони денари) како дополнителен сет на мерки за да се излезе во пресрет на барањата и иницијативите на повеќе субјекти погодени од ковид кризата, информираат од владината...

Владата го усвои ребалансот на буџетот, дефицитот ќе изнесува 8,4 проценти

Дефицитот во годинешниот буџет ќе изнесува 8,4 проценти, поради растот на расходите, најмногу од мерките за ублажување на економските последици од пандемијата со ковид-19, одлучи Владата на синоќешната седница, на која, меѓу другото, се утврди предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2020 година, кој треба да се усвои во Собранието. „Приходната страна на буџетот останува непроменета, а очекуваниот...

Со настап на Eye Cue вечерва продолжуваат маалските концерти на отворено

Вечерва во 20 часот, кај Музејот на современа уметност, музичката група Eye Cue ќе одржи едночасовен настап од програмата „Култура во време на Корона'. Настапот ќе може да се следи на Фејсбук страницата и на Youtube каналот на Град Скопје. За наредните денови се планирани и изложби, видеоарт презентации, настапи на диџеи и состави на класична музика, како и театарски...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...