fbpx
Таг: криза

таг: криза

Регионална анализа за ефектите од ковид-19 врз медиумите од Западен Балкан

Пандемијата на ковид -19 предизвика промена во начинот на работа на новинарите и генерално на медиумите. Сепак, во зависност од контекстот во секоја држава посебно, може да се забележи дека пандемијата има различно влијание врз новинарската професија. Оваа регионална анализа ги презентира наодите од 10 интервјуа спроведени со новинари од четири земји во регионот: Босна и Херцеговина, Косово, Северна...

Реџепи: Пандемијата може да влијае врз финансиите, но не и директно врз квалитетот на новинарството

Пандемијата го извади на виделина потенцијалот за практикување новинарство со придобивките од технологијата, вели Брикенда Реџепи, одговорен уредник во косовскиот весник „Коха Диторе“ и автор на емисијата „Деску“ на КТВ, во интервју за Portalb.mk.   Како COVID-19 го трансформира новинарството во Косово? -За време на пандемијата, начинот на работа претрпе големи измени во однос на земање на изјавитe, покривање на настаните, зголеменатa...

Народна банка повторно ја намали основната каматна стапка од 1,75 на 1,5 проценти

По намалувањето на основната каматна стапка во јануари и март, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка (КОМП), на седница донесе одлука за нејзино повторно намалување за 0,25 процентни поени, со што таа ќе изнесува 1,5 проценти. „Ова релаксирање на монетарната политика се очекува да придонесе за намалување на цената на финансирање преку кредити од банките, како и за обезбедување дополнителна...

Национална мрежа против насилство: Двете убиства на жени се знак дека системот потфрла

Национална мрежа против насилство врз жените и семејно насилство сметаат дека двете убиства на жени (фемициди) за неполни две недели, се знак дека системот потфрла во справувањето со семејното и родово базираното насилство. „По објавувањето на вознемирувачката вест за вчерашното убиство на млада жена во Скопје од страна на својот партнер, за неполни две недели во нашата држава бележиме два...

МТСП со кампања за превенција и заштита од семејно насилство: Охрабри се, пријави го насилникот

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, подготви кампања за превенција и заштита од семејно насилство во вонредна состојба Ковид-19 преку која жртвите на семејно насилство и јавностa се информираат за препознавање на формите на семејно насилство, каде да се обратат и да пријават за помош и кои се постоечките сервиси за...

Во време на кризата со корона вирусот, 100 уметници имале изведби во осум скопски општини

До денеска 100 уметници со своите изведби беа дел од програмата „Култура во време на корона“ на Град Скопје. „На над 20 локации во осум скопски општини се одржаа изложби, видеоарт презентации, перформанси, концерти на солисти и групи,  диџеи и состави на класична музика, како и театарски изведби. Овие настапи беа стримувани на фејсбук-страницата и на Јутјуб каналот на Град...

Чевларските компании во криза, нарачките од странство намалени за 40 отсто

Корона кризата што се почуствува во многу економски сектори, ги погоди и компаниите од чевларската индустрија. Нарачките од странство се намалени за околу 40 отсто, а оние компании што работат, произведуваат со драстично намален капацитет. Според Лидија Милановска, потпретседател на Здружението на текстилната и кожарската индустрија при Стопанската комора на Македонија, СКМ, изолацијата на Италија подолг временски период, како...

Сметките за струја на рати и без камати за погодените граѓани

Граѓаните кои се погодени од корона кризата. односно земаат минимални плати, сметките за струја за март, април и мај ќе ги плаќаат на рати и без камата, вели во интервју за Радио Слободна Европа, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимовски. -Сакам и официјално да објавам дека во комуникација и во договор со компаниите од енергетскиот сектор -...

Секторите погодени од кризата се ослободени од аконтации на данок на добивка и на личен доход

Владата донела Уредба со законска сила за ослободување од плаќање на износот на аконтациите на данокот на личен доход, како и Уредбата со која се предвидува ослободување од плаќање на износот на аконтациите на данок на добивка за месеците март, април и мај, информираше директорката на Управата за јавни проходи, Сања Лукаревска. „Ослободувањето од плаќање на аконтациите на данок на...

Ангеловска-Бежоска: НБРМ ги следи понудите на банките за промена на условите за кредитите

Очекуваме да дојде до олеснување на финансиските услови и за граѓаните и за корпоративниот сектор. Токму тоа и беше цел на измените на регулативата за работењето на банките, кои што ги донесовме, истакна гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска во вчерашното издание на емисијата „Клик плус“ на „ТВ 21“. „Очекуваме банките активно да ги имплементираат можностите од регулаторните измени. Народната банка ги следи...

Ангеловска: Во најлошото сценарио за последиците од кризата буџетот би останал без 1,3 милијарди евра

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека има три сценарија за справување со последиците што ги предизвика корона вирусот во економијата: поволно, неповолно и најнеповолно. „Кај првото сценарио – поволното, предвиден е пад од 20 отсто на вкупната приходна страна на консолидиран буџет во однос на планот. Тоа би значело намалување на приходите за околу 700 милиони евра, односно за толку...

Корона вирусот го преполови бројот на патници во скопскиот јавен превоз

Епидемијата на корона вирусот во земјава предизвика значајно намалување на бројот на патници во скопскиот јавен превоз. Деталните пресметки за изминатиов месец допрва ќе се прават, но првичните извештаи велат дека двојно е намален бројот на граѓани што ги користат градските автобуси во Скопје, покажуваат податоците на ЈСП - Скопје. - Генерално, бројот е намален двојно, па дури и повеќе....

МНР: Земјите го олеснуваат поврзувањето за време на кризата, за да им се помогне на граѓаните

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на негово барање, вчера и денес имаше телефонски разговори со своите колеги, министрите за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, Албанија, Гент Цакај, Бугарија, Екатерина Захариева, Црна Гора, Срѓан Дармановиќ и Австрија, Александер Шаленберг. „Во фокусот беше олеснување на процесот на поврзување (интерконективноста) меѓу земјите во периодот на кризата, со крајна цел, помош на...

Радмила Живановиќ: Паничната ситуација кај секој од нас развива различни механизми за справување

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пикот на корона вирусот се очекува да биде за отприлика еден месец, а бројот на заболени да се искачи и до 2.000 лица. Во период кога заразата се шири, така расте и стравот кај населението. Лиценцираниот психолог-психотерапевт во „Психотерапика“, Радмила Живановиќ објаснува зошто човекот во овие моменти се однесува ирационално. Таа потенцира...

Чулев и Спасовски си ја префрлаат одговорноста за пасошите, проблемот останува

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, го повика техничкиот премиер Оливер Спасовски да свика влаадина седница за да се реши проблемот со пасошите. Тој предлага Владата да усвои методологија со која, со печат и со испраќање нота до државите во светот, ќе се пролонгира важењето на пасошите се до моментот на пристигнување на нови патни исправи. „Јас сум министер еден...

Бугарскиот министер за животна средина притворен поради увоз на отпад од Италија

Нено Димов, министерот за животна средина и водни ресурси на Бугарија вчера беше притворен на 24 часа, по истражувањето на „ЕУрактив Бугарија“, кое покажа дека иако нивото на вештачкото езеро што го снабдува Перник со вода било алармантно ниско уште во август минатата година. Дополнително, тој се товари и за увоз на отпад во Бугарија, главно од Италија, пишува „ЕУрактив“. Вчера...

Ципрас со тв-обраќање од Итака ќе ја заврши грчката економска „одисеја“

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, денеска ќе има телевизиско обраќање до нацијата во врска со завршувањето на финансиската криза на Грција. Ципрас симболички за место од кое ќе и зборува на нацијата го избра островот Итака во Јонското Море, завршницата на познатата „Одисеја“, односно патувањето на Одисеј дома по завршувањето на Тројанската војна. Поводот е завршувањето на третиот пакет за...

Османи се заблагодарил на Гарет за упорноста во решавањето на политичката криза

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи се сретнал со амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија, Чарлс Гарет по повод завршувањето на неговиот мандат. Османи се заблагодарил на Гарет за ангажманот, посветеноста и како што се вели во соопштението „упорноста да ни се помогне да ја пребродиме длабоката политичка и институционална криза, а потоа и да ја вратиме Македонија на евроатлантскиот пат“. „За...

Гувернерите на банките од регионот и ЕУ ќе се обратат на конференцијата во Охрид

Гувернерот на Централната банка на Белгија, Јан Сметс денеска ќе има воведно предавање на седматa годишна истражувачка конференција на Народна банка, која вчера почна во Охрид. Конференцијатa е насловена „Речиси една деценија по кризата: На патот кон новиот глобален циклус и нормализирање на монетарната политика“. Излагачи на првата панел-дискусија на вториот ден од конференцијата, исто така ќе бидат и гувернерите...

Светска банка: Економијата во Македонија закрепнува, прогнозите се позитивни

По минатогодишната стагнација на македонската економија, Светска банка за земјите од Западен Балкан за годинава предвидува раст од 3,2 проценти и 3,5 проценти во 2019 година. Редовниот економски извештај за Западен Балкан покажува дека економиите на Македонија и Србија, влијаеле и на намалувањето на растот на економијата на Западен Балкан, од 3,1 процент во 2016 година на 2,4 проценти во 2017...

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Во овие објави кои се шират на Фејсбук во време кога Љупчо Палевски беше меѓународно баран како првоосомничен за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се...