fbpx
Таг: кривична одговорност

таг: кривична одговорност

Обвинителството сè уште ги анализира доказите за тетовската модуларна болница, Јовески очекува епилог наскоро

Поминаа повеќе од 7 месеци од трагичниот ден кога избувна пожар во Модуларната ковид болница во Тетово и како резултат на тоа животот го загубија 14 пациенти кои се лекуваа од ковид-19. Обвинителството во овој период сè уште не успеало да ја заврши анализата на доказите. Обвинителот Љубомир Јовески вели дека тетовското обвинителство наскоро треба да донесе решение, информира...

Маричиќ: Направивме законски измени за да не ни се повторат напади врз новинари и случаи како „Јавна соба“

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и жените се издигнува на многу повисоко ниво. Според министерот, овие измени ќе придонесат за намалување на случаите за напади и закани кон новинари. „Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз...

Антикорупциска бара Рамиз Мерко кривично да одговара за финансиски злоупотреби

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) оцени на денешната седница дека градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски малверзации кои се потврдиле во нивната истрага и во истрагата на државните ревизори. Според ДКСК, Мерко треба да се гони кривично, како и претседателот на Кривичниот суд во Струга, кој дозволил буџетот на Општината да изнесува...

Обвинителство не утврдило кривична одговорност во врска со бегството на обвинетиот Сашо Мијалков

Јавниот обвинител кој постапуваше во предистражната постапка отворена по повод недостапноста на обвинетиот С.М. при обид да му се врачи решение за куќен притвор, утврди дека нема место за јавнообвинителска одлука од причина што не е утврдено постоење на кривично дело што се гони по службена должност. „Во рамки на предистражната постапка беа преземени поголем број на истражни дејствија. Обезбедени...

Повикот и бојкотот на Пописот е кривично дело, истакнаа од Влада

Пописот е граѓанска обврска утврдена со закон. Учеството во Пописот е задолжително и претставува одговорност на секој граѓанин кон државата. Повикот за бојкот и бојкотот на Пописот е кривично дело. Ова денеска беше истакнато на редовната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, која ја одржаа заедно со Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за статистика „Тоа е исто...

Ќе се бара кривична одговорност за мајката на седумгодишното дете кое вчера настрада во пожар во Гостивар

Ќе се проверува евентуална кривична одговорност за мајката на настраданото седумгодишно детенце вчера, во пожарот во зграда во Гостивар. Од ЈО Гостивар информираа дека С.Т. од Ресен синоќа била приведена во полициска станица, под сомнение дека сторила кривично дело „повреда на семејни обврски“ и дека се преземаат дејства за утврдување на евентуална кривична одговорност. Се очекува таа да биде...

Спасовски нема да поднесе оставка, смета дека Мијалков е сè уште во државата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција изјави дека МВР активно работи на пронаоѓање на Сашо Мијалков и негово ставање пред лицето на правдата, а сите моментални анализи и проценки укажувале дека Мијалков не ја напуштил државата. „Дејствата се во тек. Не знаеме каде е, според информациите кои ги добиваме, работиме интензивно на неговото пронаоѓање“, рече Спасовски,...

Алаѓозовски: Музичките субвенции биле алатка за купување послушност на уметниците

Министерството за култура испратило инспектори во Македонската радио-телевизија (МРТВ) во врска со одлуките за субвенции за поддршка на домашната музичка продукција, кои констатирале дека роковите за носење на овие одлуки биле „длабоко пробиени“ и поради тоа треба да бидат поништени, соопштија од Министерството од каде велат и дека не само што нема да одобрат исплата на парите за избраните...

По Заев, и СДСМ порача дека ќе се бара одговорност за корупција

Откако вчера премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, обраќајкќи се до јавноста порача дека ќе се бара одговорност од секој функционер или јавен службеник за коруптивно однесување, и неговата партија ја испрати истата порака. „Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Секој носител на јавна функција има одговорност кон граѓаните. Надлежните институции...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава за генералниот секретар на Владата, Рашковски

Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека нејзината партија поднела кривична пријава до Основното јавно обвинителство за генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, за злоупотреба на службената положба. Го товарот за незаконско именување директори. – Рашковски ја употребил својата положба и овозможил именување на директори од страна на Владата без тие да ја имаат исполнето со закон потребната квалификација. Единствена квалификација која...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, ВМРО-ДПМНЕ да не ја кочи демократијата

Потребно е сите институции и политички субјекти во државата да бидат на највисоко ниво на одговорноста за да се избере новата влада во најкус можен рок и за да се создадат законски услови за одржување на локалните избори, побара СДСМ денеска, повторувајќи дека ја гарантира уставноста на државата. Партијата обвини дека сите блокади се само за да се заштитат Никола Груевски...

Хелсиншки во извештај за дивеењето во Собранието, бара акција од Обвинителството

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија подготви посебен извештај за дивеењето и за бруталното насилство во Собранието на Република Македонија на 27 април, со кој сака да ја информира прецизно јавноста за сите сторени кривични дела, меѓу кои и обиди за убиство. Истовремено, Хелсиншкиот комитет со извештајот од МВР и од Основното јавно обвинителство побара да биде поведена...

СДСМ: Блокадата на демократските процеси повлекува кривична одговорност

Демократските процеси ќе продолжат и државата мора да профункционира во полн капацитет, бидејќи во прашање е доведена егзистенцијата на граѓаните и на фирмите поради неразумните блокади со кои се спречува мирен трансфер на власта, порачуваат од СДСМ во редовното утринско соопштение. „Министрите во заминување имаат технички овластувања. Престануваат за кратко време сите ингеренции на градоначалниците и на советите во општините, а...

Наумов: Со издавањето на еврообврзницата, јавниот долг ќе надмине 5 милијарди евра

Одлуката да се издаде еврообврзница на износ од 650 милиони евра е финансиско злосторство врз граѓаните, економијата и врз идните генерации, обвини денеска на прес-конференција Кире Наумов од СДСМ. Тој рече дека со најавеното издавање на еврообврзницата на износ од 650 милиони евра, јавниот долг и официјално ќе го надмине износот од 5 милијарди евра или 54 отсто од БДП. -...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...