fbpx
Таг: Кривичен суд Скопје

таг: Кривичен суд Скопје

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за лицето кое со возило го превезе Љупчо Палевски-Палчо од Белград до Турција за да избега од прогон за двојното убиство во земјава. Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека уште вчера...

Зеќири со емотивен настап пред судот побара ослободителна пресуда

Досега не сум бил осудуван, не сум имал проблеми со законот, бев коопертивен во целата судска постапка. Со ослободителна пресуда ќе се стави крај на мојата агонија и страдања, но и на страдањата на моето семејство, кое 593 дена живее тежок живот во тешка сенка надвисната над нив, како колатерална штета на ова обвинение. Ова денеска го истакна Мухамед Зеќири,...

Канческа-Милевска ослободена од обвинението за „Тендери“ за Скопје 2014

Поранешната министерка за култура Елизабета Канческа – Милевска е ослободена од обвинението за предметот познат како „Тендери“, а поврзан со проектот „Скопје 2014“. Судот тврди дека обвинителството не докажало дека обвинетите го сториле делото. Во овој предмет Канческа-Милевска беше обвинета од поранешното Специјално јавно обвинителство за злоупотреба на функцијата при изградбата на Скопје 2014. Канческа-Милевска беше обвинета во случајот „Тендери“, бидејќи,...

Одложено првото рочиште за сопственикот на Доказ, судењето затворено за јавноста

Првото рочиште против сопственикот на порталот Доказ, Марјан Стаменковски денеска беше одложено откако неговите адвокати побараа да се изземе скопското обвинителство од постапување по предметот. Адвокатите побараа изземање на сите обвинители од скопското обвинителство, бидејќи тие можеле да се јават како оштетени во постапката. Одбраната на Стаменковски бара по случајот да постапува обвинителство од внатрешноста. За ова, одлука треба да...

Замрзната сметката и имотот на Рашковски и на неговите деца, со одлука на Кривичниот суд

На барање на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Основниот кривичен суд Скопје, донесе одлука да го замрзне имотот и сметката на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, како и на неговите две малолетни деца. Според Кривичниот суд, одлуката е со цел, „да не дојде до осуетување на намирувањето на оштетното побарување во текот на кривичната постапка“. Во предметот...

Кривичен суд Скопје реагира на дезинформациите за случајот „Талир“

Кривичен суд Скопје денеска порача дека сите политички чинители мора да ја почитуваат независноста на судството, инспириран од партиските реакции за случаите како „Талир“, коишто се однесуваат на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. Судот порача дека одлуките за замрзнување имот не ги носат судиите-поротници, туку Кривичниот совет. Истовремено, се нагласува, судијата-поротник Митко Сандев, ги исполнува условите за таа позиција. „Наместо навредливото...

Насер Ештрефи во новиот процес осуден на 13 години затвор за убиството во Ѓорче Петров

Кривичниот суд во Скопје му досуди казна од 13 години затвор на Насер Ештрефи во повторениот судски процес за убиството на младиот Ангел Петковски во населбата Ѓорче Петров на 19 мај 2014 година. Обвинителството го гонеше Ештрефи по истите наводи според кои тој и претходно беше осуден во првичниот случај - на 14-годишна затворска казна. Убиството на матурантот Петковски се...

Судскиот совет денеска ја разреши Софија Лаличиќ

Судскиот совет денеска донел одлука за разрешување на судијката Софија Лаличиќ од Кривичниот суд во Скопје. Одлуката е донесена со 11 гласа „за“ и 2 гласа „против“. Образложението за ваквата одлука е дека судијката Лаличиќ нестручно и несовесно си ја вршела својата функција. „Истовремено донесена е Одлука со која времено се оддалечува од вршење на судиската функција до правосилно завршување...

Oбвинителството на проширена седница ќе решава што понатаму со предметите на СЈО

Јавниот обвинител Љубомир Јовески денеска свикал проширена седница на обвинителите во Јавното обвинителство, на која треба да се дискутира за побараното мислење од скопскиот Кривичен суд. Скопскиот суд побара известување кој обвинител ќе ги работи случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) по мислењето од Врховен суд со кој се посочува дека СЈО повеќе од година и пол нема мандат...

Во Кривичен досега пристигнале 1.985 барања за амнестија, советите ќе работат и за викендот

До денеска во Кривичниот суд во Скопје пристигнале 1.985 барања поврзани со Законот за амнестија, соопштија денеска од судот. Оттаму појаснуваат дека дел од барањата може да се однесуваат на исто лице кое е осудено во повеќе предмети. Кривичните совети од одделот за кривично полнолетни и одделението за организиран криминал и корупција, кои што постапуваат по барањата, работат постојано и...

Апелација досега не добила ниту една жалба за продолжениот притвор на осомничените за 27 април

Во Апелацискиот суд Скопје сè уште не пристигнала ниту една жалба на одбраната за продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година, велат за „Мета“ од судот. - Досега ниту жалба не е пристигната. Кога ќе пристигнат, ќе видиме колку се и ќе ги разгледаме предметите- ни изјави судијата на Апелацискиот суд Скопје, Сафет...

По Груевски и Латас, и Талески бара снимање на судењето за „Транспортер“

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и останатите 20 обвинети во случајот „Транспортер“ на денешното рочиште побараа од Кривичниот суд во Скопје визуелно и тонско снимање на главната расправа за овој предмет. Претходно, снимање на рочиштата побара и одбраната на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски и екс министерот за транспорт...

„Трансмет“ не му дозволил на вештакот на СЈО да изврши увид во фирмата

На вештакот кој по барање на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Труст“ требало да направи увид на механизацијата употребувана за ископ на јаглен и јаловина не му било дозволено да влезе во фирмата на обвинетиот бизнисмен Сеад Кочан - „Трансмет“. Вештакот, кој сведочеше на денешното рочиште, рече дека доставил барање до „Трансмет“ за да изврши увид, на кое не му...

Притворен припадник на собраниското обезбедување поради 27 април

Кривичниот суд во Скопје му одреди мерка притвор од 30 дена на припадник на обезбедувањето на Собранието, кој е дел од осомничените за насилствата од 27 април, оваа година. Како што пренесуваат медиумите станува збор за Абдулфетах Алими, кој се товари за непостапување во службата, односно е осомничен дека ги дал клучевите од вратите на Собранието. Тој денеска сам се пријавил...

Груевски ја бара единствената камера, досега зафатена со снимање на „Диво Насеље“

Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, каде дневно се одржуваат десетици судења, има само една камера и дополнителна опрема за визуелно-тонско снимање на рочиштата, како што пропишува Законот за кривична постапка (ЗКП). Поради ова, за најголем дел од рочиштата нема видео-тонски запис, а денеска немањето услови за снимање во судницата беше причината поради која се одложи и првото...

Судот им одреди притвор на пратениците Мукоски, Арнаудов и Василевски

Кривичниот суд по денешниот распит, попладнево им одреди притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски, осомничени за насилствата во Собранието од 27 април. Нивните колеги, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски, добија куќен притвор. Мукоски, Арнаудов и Василевски попладнево, со полициска придружба, беа изнесени од задниот влез на Кривичниот суд и ставени во полициско комби, кое...

„Бомбите“ ќе бидат доказ и во случајот „Титаник“ на СЈО, одлучи Апелација

Повеќе од 1.000 прислушувани разговори ќе се користат како доказ на судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, одлучи Апелацискиот суд во Скопје. Одлуката на Апелацискиот суд слeди по вчерашната јавна седница во судот, на која се расправаше по жалбата на СЈО на решението на Кривичниот суд од 20 октомври, со кое прислушуваните разговоти, т.н. „бомби“, беа издвоени од...

Судот подготвен да одлучува за притворот на шестемина пратеници за 27 април

Кривичниот суд во Скопје го добил известувањето од Собранието за одзeмениот имунитет на шестемина пратеници, за кои Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција бара притвор, и го доставил до надлежните судии на претходна постапка, соопштија за „Мета“ од судот. „Известувањето од Собранието на Република Македонија поврзано со барањето на судот околу имунитетот на пратениците за кои е поднесен предлог...

Уште двајца притворени за насилствата од 27 април

Судија на претходна постапка им одредил притвор уште на две лица, М.М и С.М., осомничени за насилствата во Собранието од 27 април годинава, кои вчера биле спроведени на распит во Кривичниот суд во Скопје. Осомничените против овие одлуки имаат право на жалба до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, во рок од 24 часа по приемот на решенијата. Со ова,...

Апелација денеска ќе одлучува дали снимките за Заев ќе бидат доказ во „Поткуп“

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одржи седница на која ќе ја разгледува жалбата на одбраната на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, која бара видеоснимките од посебните истражни мерки (ПИМ) да не бидат користени како доказ во судската постапка за случајот „Поткуп“, во кој Заев е обвинет. Адвокатите на Заев, претходно, од Кривичниот суд побараа да ги издвои...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...