fbpx
Таг: криумчар

таг: криумчар

Криумчар од Велес фатен со камион полн со 44 илегални мигранти

Близу граничниот премин „Пелинце“ со соседна Србија, Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера фатило камион „Ман“ со 44 илегални мигранти управуван од жител на Велес. Како што објаснија од полицијата, станува збор за Д.С.(27) од Велес. При контролата, во камионот со велешки регистерки таблички биле откриени 44 мигранти од Палестина, Ангола, Конго, Судан, Пакистан, Гана и Сенегал, меѓу кои и малолетници. Д.С....

Во „голф“ превезувал деветмина мигранти од Индија и Сирија

Ј.Л. (23) од с. Крушопек, е приведен откако во патничко моторно возило „голф“ превезувал девет лица – мигранти, петмина од Сирија и четворица од Индија, соопшти Министерството за внатрешни работи. - На 22.01.2022 од страна на полициски службеници од полициска станица за граничен надзор и граничен премин Богородица на магистралниот пат село Удово - Дeмир Капија бил приведен Ј.Л. Известен е...

Фатен шверцер на огревно дрво

Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против С.И. (39) од Прилеп поради постоење основи на сомневање дека извршил кражба. На 25 август годинава, полициски службеници се обиделе да се сопрат комби, марка „форд“, кое се движело на локалниот пат Вештачко езеро – Прилеп, а го управувал пријавениот, кој подоцна го оставил возилото и избегал. По преземени мерки пријавениот е пронајден, извршен е увид на местото, а...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...