fbpx
Таг: критика

таг: критика

Бочварски смета дека железницата е бунар без дно, кон Битола нема ниеден воз

Министерот Благоја Бочварски и македонската влада, исто како и граѓаните, се незадоволни од функционирањето на Македонски железници - Транспорт. Тој денеска коментираше дека државното железничко претпријатие постојано добива субвенции од владата, а финансиската поддршка годинава достигнала до 25 милиони евра. На овој начин, тој денеска ја коментираше лошата состојба во ова претпријатие, кое изминатиов период откажа повеќе патнички возови...

НАСА со критика кон Кина за неконтролираниот пад на ракета чии остатоци завршија на Земјата

Кинеската ракета „Лонг Марч 5Б“ вчера со неконтролиран пад се врати на Земјата, откако минатата недела (24 јули) се подигна во атмосферата. Претходно Кина не сподели информации околу тоа каде ќе слета ракетата и за тоа доби критика од американското министерство за одбрана. Откако се случи падот, вселенската команда на САД потврди дека „Лонг Марч 5Б“ е повторно во атмосферата на...

Вучиќ ја искритикува Српската православна црква поради Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека е засегнат од „лошто мешање“ на Српската православна црква (СПЦ) во политиката за Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. По повод соопштението на Соборот на СПЦ, „дека по ниту една цена не смее да се доведе под знак прашање суверинитетот и интегритетот на Србија на Косово“, Вучиќ пред новинарите на српските...

Ѕанакопулос: Договорот е неопходен политички и дипломатски компромис

Станува збор за политичка победа бидејќи се решава прашање што ја измачуваше земјата, но и Балканот над 30 години, вели портпаролот на владата на Грција и министер без ресор Димитрис Ѕанакопоулос во интервју за грчката телевизија „ЕРТ“ и додава дека тие како влада се задоволни и горди за она што го постигнале, пренесува МИА. - Убеден сум дека со текот...

„Стандард“: Настапот на Курц во Скопје е задоцнета и лоша исплата за бегалската криза

Настапот на шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, во неделата, е задоцнета и лоша исплата на долгот кон македонските власти за затворањето на македонско-грчката граница и за запирањето на протекот на мигранти кон Австрија и кон Западна Европа, пишува виенски „Стандард“. „Изминативе месеци, многумина се прашуваа што доби македонската влада со затворањето на границата...

Грчкото МНР со остра критика до Иванов за интервјуто во „То вима“

Грчкото министерство за надворешни работи со жестока критика одговори на обвинувањата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов кон грчката страна. Преку соопштение, во одговор на прашања на грчки новинари за интервјуто на Иванов во весникот „То вима“, потпаролот на министерството, Константинос Кутрас, го нарекува Иванов неинформиран за односите меѓу двете држави. - Грчката влада не е надлежна дa обезбеди потребни информации...

Грчкиот претседател остро ја нападна Македонија за бегалската криза

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, упати остра критика и обвинување до македонските политичари дека се обидуваат да го искористат моментот на бегалската криза за поентирање околу спорот за името. Говорејќи на настан во Солун, Павлопулос истакна дека Грција покажува солидарност со бегалците како држава, благодарение на античкиот грчки дух и култура. Истото тоа побара да го покажат и другите европски држави,...

Новинар од Турција добил отказ зашто ја критикувал политиката на Ердоган

Турскиот весник „Милиет“ му дал отказ на еден од најпознатите коментатори затоа што ја критикувал политиката на претседателот Ердоган, во однос на џихадистите од Исламска држава. Раководството на весникот објави дека договорот со новинарот Кадри Гурсел го прекинале затоа што тој на „Твитер“ објавил коментар што бил спротивен на уредувачката политика. Новинарот го обвинил претседателот дека е главниот фактор за подемот на ИД...

ЛДП: Груевски повторно се обидува да ја манипулира македонската јавност

Премиерот Никола Груевски повторно се обидува најдрско и лицемерно да ја манипулира македонската јавност и меѓународната заедница, најавувајќи „План за нови реформи за европска интеграција на РМ“, што е уште една негова срамна и патолошка реакција на крајно сериозниот извештај на Рејнхард Прибе, реагираат од опозициската ЛДП. „Човекот кој ја има најголемата заслуга што Македонија денес се соочува со срамно...

Конкурс за најдобра филмска критика на „Синедејс“

Конкурс за најдобра филмска критика распиша Фестивалот на европски филм „Синедејс“, а рокот за пријавување е до 12 ноември 2014 година. Конкурсот е од отворен карактер, а добредојдени се сите млади  на возраст до 35 години, кои би сакале да го прикажат својот потенцијал и талент за пишување во овој специфичен новинарски израз. Текстовите не би требало да се подолги од...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...