fbpx
Таг: критична маса

таг: критична маса

„Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“: Вo среда 89-та велосипедска Критична маса

Велосипедистите од иницијативата „НаТочак“ во среда ќе ја возат 89-та Критична маса по улиците низ Скопје во знак на протест против пасивниот однос на локалната власт за преземање мерки за унапредување на очајната безбедност на улиците во главниот град. Возењето ќе започне во 17:30 часот од плоштад Македонија. Од оваа иницијатива велат дека „Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“...

Поставен нов бел велосипед во Скопје како потсетување за несреќи со велосипедисти да не се случуваат

Граѓанската иницијатива НаТочак постави бел велосипед (ghost bike) за загинатиот велосипедист Билаљ Љамалари, на бул. Кочо Рацин кај Црвен Крст. Ова е втор бел точак, после оној кој беше поставен на Илинденска, пред Градскиот Парк, за 13-годишниот Давид Анѓеловски. Поставувањето на белиот велосипед вчера вечер беше направено во рамките на одржаната Критична Маса #87: Бараме мерки за ноќните ѕверки, на...

„НаТочак“ повикуваат на вонредна „Критична маса“

Поради мерките за ограничено движење и социјална дистанца, масовни собири се забранети, вклучувајќи ги и оние како „Критична маса“. Поради ова, велосипедистите од неформалното здружение „НаТочак“ ги повикуваат граѓаните утре да се приклучат на една поинаква вонредна критична маса во услови на пандемија. Тие ги охрабруваат сите оние кои се во можност на работа да присигнат со точак, да го...

„Критична маса“ во пет градови низ Македонија

Граѓанската иницијатива „На точак“, констатирајќи дека нашето општество се соочува со небезбедност во сообраќајот, метеж и со здравствени проблеми кај населението поради загадувањето и недостатигот од физичка активност, в среда, по 55. пат ќе го одржи настанот „Критична маса“. Целта на овој настан, според опрганизаторите, е да се подигне свеста на граѓаните за важноста на употребата на велосипедот во сообраќајот, а...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...