fbpx
Таг: криминал

таг: криминал

Анкета: Kорупцијата, ниските приходи и криминалот се најголеми проблеми за граѓаните

Корупцијата, ниските приходи и криминалот се трите најголеми проблеми со коишто се соочува Македонија според граѓаните, вели новото истражување „Перцепции за најголемите проблеми на граѓаните и државата“ спроведено агенцијата Проспект М по нарачка на Балканскиот центар за конструктивни политики „Солуција“, чии наоди беа презентирани денеска. Од испитаните, 18 отсо се изјасниле дека корупцијата е клучен проблем, 15,5 отсто рекле дека...

Полицајци, обвинители и инспектори се обучија како да истражуваат случаи со отруени диви животни

Македонското еколошко друштво организираше две обуки за 80 претставници на државни институции кои во иднина ќе треба да водат истраги при случаи на труење на диви животни. На обуката учествуваа полициски службеници, локални државни инспектори за животна средина, државни инспектори за ловство, локални официјални ветеринари и претставници од Агенција за храна и ветеринарство, ловочувари и претставници од локални ловечки...

Шведска не е прва земја по криминал во Европа

Според официјалното рангирање на криминалот во Европските земји, прва по криминал е Белорусија, потоа Франција, па Белгија, а Шведска е четврта на ранг листата. Не е точно дека во 2023 година се случиле 64 убиства и тоа 13 во последните две недели, а не е точно ниту дека во Шведска има безброј силувања и воени конфликти. Шведска не е...

Националниот регистар на вистински сопственици, алатка во борбата против перењето пари и финансирањето тероризам

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски и директорот на Управата за финансиско разузнавање, Блажо Трендафилов, денеска го промовираа новиот Национален регистар за вистински сопственици. Регистарот како што истакна Николовски претставува најсовремено технолошко решение, со бројни...

Владата на денешната седница утврди нов предлог-закон за Финансиска полиција

Владата на редовната трета седница го утврди новиот текст на предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за финансиска полиција, и донесе одлука предлог законот да го достави на усвојување до Собранието. „Со Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за финансиска полиција се доуредува класификацијата на работните места во Управата за финансиска полиција, постапката за...

Промовирана новата Eдиница за интервентна полиција при СВР Скопје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ присуствуваше на официјализирање на формирањето на новата организациона единица при СВР Скопје – Единицата за интервентна полиција. Станува збор за единица која што настанува со спојување на досегашните единици - за јавен ред и мир, за асистенции и спровод и на „алфите“, информираат од МВР. - Структуирана врз...

Поглаварот на ИВЗ доби ултиматум од 72 часа да си даде оставка

Скендер Бузаку денеска му постави ултиматум на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), реисот Сулејмани Реџепи во рок од 72 часа да си замине во ИВЗ, во спротивно, како што рече ќе објавел докази и факти за криминални активности, кои ги означи како тешки кривични дела. Пред седиштето на ИВЗ  Бузаку постави часовник со кој се одбројуваат 72-та часа. - Денеска...

Мицкоски: Главната борба е Заев и власта да се заштитат од одговорност за криминалот

Вистина е дека главната борба е да се заштити Зоран Заев и луѓето од власта од одговорност за криминалите, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција по повод неуспешната лидерска средба. „До доцна во ноќта имавме слика од ученик, потопен во криминал и блед како крпа. Заев сака да може тој да контролира, да заташкува случаи. Тој водеше...

Заев и Мицкоски не се договорија за СЈО, лидерската средба неуспешна

По повеќе од седум часа преговори на лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицкоски и тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за измените на Законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши судбината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и тоа да се трансформира, двете страни не постигнале договор. Неофицијално, на синоќешната средба тимот на СДСМ предложил да се...

Обвинителство го гони државниот секретар во МИОА за примање поткуп при спроведување на ИПА-проект

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи по наредба на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во координација со италијанското обвинителство од Милано, а со поддршка на „Еуроправда“ спроведува координирана полициска операција за обезбедување докази за „примање поткуп“ од страна на двајца државни службеници при...

Уапсен државниот секретар во МИОА, Јахи Јахија

Државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА), Јахи Јахија од Куманово, денеска бил уапсен бидејќи е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластувања. Неофицијално, тој се товари за земање на провизија од добиен тендер и за злоупотреба на европски ИПА-фондови. Во моментов, секторот за организиран криминал и корупција од МВР врши претрес во просториите на МИОА.

Демонстрантите во Тирана се обидоа да влезат во парламентот

Опозициските демонстранти синоќа се обидоа да го пробијат полицискиот кордон во Тирана и да упаднат во зградата на парламентот. Полицијата одговори со солзавец, па поддржувачите на опозицијата фрлаа разни предмети и петарди кон полицискиот кордон. Синоќа демонстрантите, по третпат во последните две седмици, повторно се собраа пред парламентот во главниот град на Албанија и палеа автомобилски гуми и фрлаа факли,...

Во Јавно обвинителство пристигнале вкупно 66 барања за амнестија

Јавното обвинителство извести дека пристигнале вкупно 66 барања за амнестија доставени согласно Законот за амнестија од страна на Основниот суд Скопје 1 Скопје. „Во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција пристигнаа 29 барања, од кои до овој момент е дадено позитивно мислење за 12. Во Основното јавно обвинителство Скопје пристигнати се 37 барања за амнестија. Поднесените...

Мицкоски: Македонија не е дивоградба која мора да се впише во катастар

Граѓани од Центар утринава во своите сандачиња добиле писмо потпишано од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во кое тој им порачува дека е време да го кренат гласот, дека ќе стои рамо до рамо со нив во сите битки се додека, како што вели, не ја „направиме Македонија, стаменита, силна и непокорна“, објави „Фокус“. Во периодот откако е СДСМ на...

Укинати притворите на Темелко и Поповски

Основниот суд Скопје 1 им ги укина притворите на поранешниот началник во МВР, Оливер Поповски кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, како и на градоначалникот на Општина Пустец, Едмонд Темелко, обвинет во предметот на СЈО „Титаник“. „Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција, постапувајќи по предлог на одбраната на Поповски, опфатен со обвинителниот акт поврзан...

ВМРО-ДПМНЕ: Наводната транспарентност не го прикрива криминалот на функционерите

Доколку сакаат каква било споредба со власта на ВМРО-ДПМНЕ од 2014 година не треба да кријат од јавноста дека тогаш во време на економска и политичка криза, ВМРО-ДПМНЕ обезбеди раст на економијата од 2,9 проценти, се вели во реакцијата на партијата на прес-конференцијата на министерот за комуникации, транспарентност и отчетност, Роберт Поповски. Од таму додаваат дека „оваа власт има најниско ниво на...

ТИ: Македонија на најниското место откако постои Индексот за перцепција на корупцијата

Македонија е рангирана на 107. место на Индексот за перцепција на корупцијата за 2017 година на Транспаренси Интернешенл (ТИ), што е пад за 17 места во однос на рангот во 2016 година и е најлошиот резултат за земјава откога се изработува индексот, посочија од Транспаренси Интернешнл - Македонија. За падот на Македонија на листата реагираше и ВМРО-ДПМНЕ, кое порача дека...

Нухиу: Ќе се гони секој прекршител на законот дури и ако е полицаец или функционер

Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска при работната посета на Полициската станица Гостивар порача дека годинава ќе се води остра борба со криминалот и со корупцијата и притоа нема да бидат поштедени ниту полицајците ниту луѓето од државната управа. - Сакам да го повторам ставот дека ќе имаме нов и поагресивен пристап во борбата против кримималот и корупцијата и...

Јакимовски го повика ОЈО да го гони лицето што синоќа се закануваше пред штабот на ГРОМ

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, бара кривично да биде гонет напаѓачот што синоќа во штабот на партијата, на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов, извадил лисици и нож и им се заканувал на присутните. Јакимовски вели дека тоа што полицијата поднела прекршочна, а не кривична пријава против напаѓачот, покажува дека СДСМ го штити криминалот. - Тие што дојдоа да се тепаат се хулигани, бивши...

СДСМ: Кривичната против Јанакиески е уште еден доказ за криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

Испливува на површина криминалот на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, а последен доказ за тоа е кривичната пријава против поранешниот министер за транспорт и врски и близок соработник на Никола Груевски, Миле Јанакиески, велат од СДСМ. „Со кривичната пријава против Јанакиески, пресудите против градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Александар Панов, како и со кривичните пријави и обвиненија против Христијан Делев и...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...