fbpx
Таг: КРИК

таг: КРИК

Изложба „Сенките на занаетите“ на Билал Јилмаз утре на програмата на фестивалот „КРИК“

Во рамки на програмата на седмото издание на „КРИК“, фестивалот за критичка култура, утревевечер (четврток, 30 јуни) во КСП Центар – Јадро, во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Сенките на занаетите: инсталација на светлина-сенка-звук“ од турскиот уметник Билал Јилмаз. „Изложбата е резултат на партиципативно истражување за занаетчиската култура во Скопје, реализирано за време на едномесечениот престој на уметникот Билал...

Поетско читање на „Сенката на Бодлер – Есеј за поетската определба“, вечерва во рамките на КРИК 07

Во рамки на програмата на КРИК – фестивал за критичка култура вечерва во предворјето на Даут пашин амам со почеток во 20:00 часотќе се одржи поетско читање и одбележување на двотомното издание на преводот од француски на англиски јазик на книгата на канадскиот професор Нејтан Браун, „Сенката на Бодлер — Есеј за поетската определба“. Освен тоа, вечерва ќе биде промовирано...

Истражување на критичката стратегија на отпорот – утре започнува 7. издание на културниот фестивал КРИК

Во духот на „Постојаниот отпор“ утре започнува седмото издание на КРИК - фестивалот за критичка култура штоовој пат во фокусот става широк спектар на формати низ кои ќе се артикулираат темата и потребата од демократијата, солидарноста и создавањето заедници. „Овогодинешниот КРИК 07 го насловивме „ВО ПОСТОЈАН ОТПОР“ истражувајќи ги и промислувајќи ги критичките и автономните стратегии на отпор, низ лепеза...

Сведоштво за КРИК: Во убиството на Оливер Ивановиќ учествувале групата на Беливук и Веселиновиќ

Косовскиот политичар и лидер на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ бил убиен по наредба на Звонко Веселиновиќ кој бил поддржан од заменик-претседателот на Српската листа, Милан Радојичиќ, и двајцата се на листата за санкции на американското Министерство за финансии, се вели во сведоштвото кое го објави српската Мрежа за истражување на криминал и корупција (КРИК). Бобан Богдановиќ, долгогодишен...

КРИК утре ќе презентира апликација за олеснување на работата на младинските работници

Центарот за младински активизам КРИК утре, со почеток од 11 часот, во просториите на Млади Хаб во центарот на Скопје ќе ја промовира апликацијата BeCoral која што е изработена за олеснување на работата на младинските работници преку поддршка и инспирација за примена на различни практики. Тричасовното дружење ќе опфати и инфо сесија за презентација и дискусија на истражувања и дигитална...

КРИК: Телефоните на Беливук полицијата една година ги чувала во фиока

Во серија написи, спрската новинарска организација за истражување на криминал и корупција, КРИК, открива детали од обвинението против поранешната државна секретарка на српското Министерство за внатрешни работи, Дијана Хркаловиќ и нејзината поврзаност со криминалните структури. Така, на 21 јануари, КРИК објави сторија со детали од сведочења на полицајци, кои се поместени во обвинението против Хркаловиќ, во кои се вели дека...

Предавање за споделеното владеење денеска на Фестивалот за критичка култура КРИК

Во рамките на КРИК - фестивал за критичка култура, денеска со почеток во 19.30 часот провокативниот филозоф Петер Халвард ќе одржи онлајн-предавање насловено „Заедничка цел: Предизвикот на споделеното владеење“. Предавањето ќе може да се следи на Facebook страницата на фестивалот или на Zoom на следниот линк. По предавањето ќе следи разговор со Артан Садику, а и онлајн полемика отворена за сите...

Утре започнува шестото издание на КРИК-фестивалот за критичка култура

Со филмската проекција на Artists Under the Big Top: Perplexed и дискусија, утре вечер во Музејот на современа уметност започнува шестото издание на КРИК-фестивалот за критичка култура, која годинава се одржува под насловот „Јазол - привремено постоење, анксиозност и загубена иднина“. „Шестото издание на КРИК - фестивал за критичка култура навлегува во втората пандемиска година. И токму она што го...

Вељко Беливук: Вучиќ бараше да ги заплашувам организаторите на протестите против него

Вељко Беливук, водач на криминалната група осомничена за значителен број брутални убиства и масакрирања, на сослушување во српското Обвинителство за организиран криминал пред две седмици негирал дека е убиец, но затоа зборувал за „соработката“ со претседателот на Србија Александар Вучиќ и други личности од врвот на владејачката Српска напредна партија. Беливук пред обвинителите зборувал дека Вучиќ и неговите соработници му...

Меѓународните новинарски организации реагираат на црната кампања на српските власти против КРИК

Црната кампања која ја започнаа провладините таблоиди во Србија против редакцијата на КРИК доведе до реакција на меѓународните новинарски организации. Невистинитите поврзувања на новинарите од овој критички медиум кон властите во Белград со криминалната група на неодамна уапсениот Вељко Беливук претставуваат бесрамна и опасна кампања, јавува КРИК.рс. Европската федерација на новинари (EFJ) во заедничкото соопштение со уште пет други меѓународни...

Од 15 септември продолжение на „КРИК 05“ со предавања, филмска проекција и концерт

Вториот дел од фестивалот „КРИК 05“ ќе се одржи од 15 до 18 септември во Музејот на современа уметност. Овогодинешното издание на фестивалот започна во јуни, а ќе се одвива до декември. Темата на овогодинешниот КРИК, „Конечноста и кршливото општество – социјализам, слобода и секуларност“ е инспирирана од книгата на Мартин Хеглунд „Овој живот – секуларна вера и духовна...

Стеван Дојчиновиќ, основачот на КРИК вратен од ОАЕ – требало да учествува на конференција на ОН за корупцијата

Стеван Дојчиновиќ, уредник и основач на Мрежата за истражување на криминалот и корупцијата (КРИК) и регионален уредник на Известувачкиот проект за организиран криминал и корупција (OCCRP) синоќа и ноќеска бил задржан во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), под изговор дека е на „меѓународна црна листа“ и дека не може да влезе во земјата, но не му било соопштено ништо повеќе...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...