fbpx
Таг: кревање на ветото

таг: кревање на ветото

Петков од Брисел: Европските лидери оценија дека Бугарија го направи својот чекор

Европските лидери оценија дека Бугарија го направи својот чекор, порача бугарскиот премиер пред оставка Кирил Петков од Брисел, каде учествува во состанокот на Европскиот Совет, пренесе бугарската телевизија бТВ. Тој ја повика македонската влада „да ја поведе својата нација“. Петков изјавата ја даде откако бугарскиот парламент денеска усвои резолуција за кревање на ветото. Резолуцијата го прифаќа францускиот предлог, но наметна...

Парламентот на Бугарија го направи претпоследниот чекор за кревањето на ветото, под 4 услови

На денешната пленарна седница, усвојувајќи ја резолуцијата што беше предложена од Христо Иванов, пратеникот и ко-претседател на „Демократска Бугарија“ (ДБ), дел од владата во заминување, Собранието на Бугарија одобри кревање на ветото за Северна Македонија да ги почне преговорите за зачленување во ЕУ. Со 228 гласови, од кои 170 „за“, 37 беа „против“ а 21 воздржан, бугарскиот парламент ја усвои...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...