fbpx
Таг: кредитни картички

таг: кредитни картички

МВР и УЈП предупредуваат за обиди за крадење на лични податоци преку е-писма и СМС пораки

Министерството за внатрешни работи (МВР) и Управата за јавни приходи (УЈП) ги предупредуваат граѓаните да не веруваат на СМС пораките и електронските писма наводно испратени од овие две институции, да не се кликнува на линковите и да не се внесуваат лични податоци на страниците што ќе се отворат или да не ги испраќаат никакви лични податоци преку Вибер. Станува збор...

Виза и Мастеркард се повлекуваат од Русија, ограничувања за корисниците на нивните картички

Глобалните гиганти во бизнисот со кредитни и дебитни картички Виза и Мастеркард објавија дека ги прекинуваат трансакциите во Русија како резултат на руската инвазија врз Украина, јавува Би-би-си. Овие два гиганти контролираат над 90 отсто од плаќањата со кредитни и дебитни картички во светот, без територијата на Кина. Сите корисници коишто имаат картички на Виза и Мастеркард од руски банки...

Расте бројот на плаќања со картички на каса и за дигитални плаќања, како и преку електронско банкарство

Во вториот квартал на годинава значителен пораст имало на бројот на плаќања од граѓаните со платежни картички и на физичките продажни места и на интернет, а во голем број обем пораснал и бројот на плаќања преку електронското банкарство, соопшти Народна банка на Република Северна Македонија (НБРСМ) Плаќањата од страна на граѓаните во трговијата во земјата со платежни картички издадени од...

Граѓаните навалија на потрошувачки, станбени и автомобилски кредити

Анализирано според намената на кредитите одобрени на физичките лица, потрошувачките и станбените кредити, како најзастапени категории, забележаа месечен пораст од 1,4 отсто и 1,5 отсто додека годишниот пораст изнесува 12,1 отсто односно 13 отсто, покажуваат најновите податоци на Народната банка за монетарните движења во јули, годинава. „Кај автомобилските кредити, овој месец е евидентиран месечен и годишен пораст од 1,4 отсто...

Македонец осуден на 17 години затвор во САД за продавање украдени финансиски податоци

Федералниот суд во Бруклин во петокот го прогласи македонскиот државјанин Џеваир Аметовски за виновен за измама и продавање лични податоци од украдени кредитни картички преку веб-сајт наречен „кодшоп“, соопшти американското обвинителство. Триесетгодишниот Аметовски се соочува со 17-години затвор, а неговите адвокати, како што наведуваат американските медиуми, засега не ја коментираат пресудата. Аметовски, кој на интернет бил познат по алијасите „кодшоп“, „синдром“...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...